Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Firma

Spółka jawna - definicja

Spółka jawna jest spółką osobową, prowadzącą przedsiębiorstwo pod własną firmą, która nie jest żadną inną spółką handlową. Nie posiada ona osobowości prawnej. Wkłady spółki stanowi jej własny majątek, oraz mienie, nabyte podczas trwania owej spółki.

Spółka jawna po raz pierwszy wykształciła się w XII wieku. Były to tak zwane spółki rolnicze.
Powstanie spółki jawnej obejmuje trzy tryby:
1. Umowy pomiędzy wspólnikami.
2. Przekształcenia spółki cywilnej w jawną (Art. 26, part 4 Kodeksu Spółek Handlowych).
3. Przekształcenia spółki handlowej w jawną (Art. 551 KSH).

Spółka jawna - jak założyć?

Aby założyć spółkę jawną, należy zawrzeć pisemną umowę. Powinna ona zawierać następujące punkty: -firmę i siedzibę spółki, - wkłady wniesione przez każdego wspólnika, oraz ich wartość, - przedmiot działalności powstałej spółki, - czas trwania spółki w przypadku, gdy jest on oznaczony.

Spółka jawna - rejestracja

Przy powstaniu spółki konieczne jest zarejestrowanie jej w Krajowym Rejestrze Sądowym. Każdy ze wspólników ma obowiązek i prawo zgłosić ją do Rejestru.
Zgłoszenie jej do KRS powinno zawierać następujące elementy:
- siedzibę, firmę, oraz adres spółki,
- przedmiot działalności,
- nazwiska, imiona, adresy wspólników, oraz nazwę firmy,
- nazwiska i imiona osób, które są reprezentantami spółki,
- złożone sądownie, lub notarialnie poświadczone wzory podpisów osób reprezentujących spółkę.
Wszelkie zmiany dotyczące spółki należy koniecznie zgłosić do sądu rejestrowego.

Spółka jawna - księgowość

Księgowość spółki musi być pełna. Należy prowadzić podatkową księgę przychodów, oraz rozchodów.

Spółka jawna - wady i zalety

Zalety prowadzenia spółki jawnej:
- ogromna swoboda kształtowania postanowień umowy spółki
- możliwość reprezentowania spółki przez każdego wspólnika, a także możliwość pozbawienia praw reprezentacji, jeśli wymaga tego sytuacja.
- możliwość ujawnienia w nazwie firmy nazwiska jednego wspólnika (np. Kwiatkowski i spółka).
- niskie koszty zarejestrowania.

Wady prowadzenia spółki jawnej:
- odpowiedzialność całym majątkiem osobistym poszczególnych wspólników, jeśli majątek firmy nie zaspokoi zobowiązań spółki.

Spółka jawna - odpowiedzialność

Każdy wspólnik w spółce jawnej odpowiada subsydiarnie, czyli w sposób gdzie wierzyciel może prowadzić egzekucję z osobistego majątku wspólnika, gdy egzekucja z majątku firmy okaże się bezskuteczna. Wspólnicy odpowiadają za zobowiązania także w sposób solidarny, czyli wierzyciel może dochodzić roszczeń w całości, bądź części od każdego wspólnika. Osoba, która przystępuje do spółki, także odpowiada za zobowiązania spółki.

Komentarze:
Olga 2016-11-08 16:59:14

KPiR to księgowość uproszczona, a nie pełna. Spółka jawna moze byc na kpir chyba ze przychody za rok poprzedni osiągnęły 1.200.000 zl