Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Firma

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - historia

Jest to bardzo powszechna spółka kapitałowa, która może być zawarta przez jedną, lub więcej osób w każdym prawnie dopuszczalnym celu. Spółka posiada osobowość prawną.
Zasady funkcjonowania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością zostały po raz pierwszy uregulowane w Niemczech w 1892 roku. Wzorce niemieckie przyjęto w 1906 roku  w Austro-Węgrzech, w Anglii w1907 roku, później natomiast w innych systemach prawnych chociażby we Francji w 1925 roku. W Polsce spółki z o.o. uregulowano po raz pierwszy dekretem z 8 lutego 1919 roku. Współcześnie obowiązujące zasady prawne spółek z ograniczoną odpowiedzialnością są w różnych krajach zbieżne, ale nawet w podstawowych detalach mogą się jednak znacznie od siebie różnić.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - odpowiedzialność

Za zobowiązania spółki z o.o. odpowiada ona całym swym majątkiem. Wspólnicy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Mogą za nie dopowiadać solidarnie członkowie zarządu, tylko wtedy, gdy egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna (odpowiedzialność ograniczona). Członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, jeżeli wykaże, iż we właściwym czasie zgłosił wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczął postępowanie układowe, lub też gdy niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z jego winy lub kiedy pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcia postępowania układowego wierzyciel nie poniósł szkody. 

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - jak założyć?

Aby założyć spółkę należy złożyć odpowiedni wniosek w Krajowym Rejestrze Sądowym. W wyżej wspomnianym wniosku, należy umieścić takie informacje jak:
• Nazwę spółki, siedzibę, adres.
• Przedmiot działalności.
• Wysokość kapitału zakładowego (powinien wynosić 5 000 PLN).
• Określenie ilości udziałów wspólnika.
• Nazwiska, imiona, oraz adresy członków zarządu spółki, oraz sposób reprezentowania jej.
• Nazwiska i imiona członków rady nadzorczej, lub komisji rewizyjnej, jeśli umowa wymaga ich ustanowienia. Ważne jest też zaznaczenie wkładów pieniężnych spółki.
• Czas trwania spółki jeśli jest wyznaczony.
• Oznaczenie pisma do ogłoszeń spółki.
• Jeśli spółka jest jednoosobowa należy zawrzeć we wniosku jej imię, nazwisko, adres, nazwę i siedzibę spółki i zaznaczyć, że spółka jest jednoosobowa.

Niezbędne formularze:
KRS W3, KRS WE, KRS WL, KRS WK, KRS WM.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - wady i zalety

Zalety:
1. Ograniczona odpowiedzialność wspólników.
2. Możliwość zainwestowania znacznego kapitału - wspólnicy mają znaczny wpływa na działalność firmy, co skłania do zainwestowania większych kapitałów.
3. Możliwość prowadzenia praktycznie wszystkich rodzajów przedsiębiorstw.
4. Możliwość założenia spółki w Polsce przez obcokrajowców.

Wady
1. Wysokie koszty aktu notarialnego (koszt według taksy notarialnej), wpisu do rejestru handlowego (1000 zł) i jego ogłoszenia (odpowiednio 500 zł).
2. Obowiązkowy wkład (co najmniej 5000zł).
3. Ogromna odpowiedzialność zarządu.
4. Prowadzenie pełnej księgowości, oraz badanie sprawozdań. 5. Podwójne opodatkowanie dochodów.

Komentarze:
RomanK 2012-12-27 20:36:57

Członek Zarządu spółki z o.o. może się uwolnić od odpowiedzialności, jeżeli wykaże, że we właściwym czasie zgłosił wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczął postępowanie układowe, albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z jego winy, albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcia postępowania układowego wierzyciel spółki z o.o. nie poniósł szkody. za www.sp-z-oo.pl