Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Ekologia

Sprzątanie Świata - kiedy jest?

Sprzątanie Świata jest międzynarodową kampanią, która odbywa się na całym świecie w trzeci weekend września. Sprzątanie świata polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci, które zalegają poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw.

Sprzątanie Świata - historia

Akcja ta wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 roku, kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jej uczestników co roku rośnie. W Australii akcja odbywa się w marcu. W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska. Akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994 roku. Krajowym patronem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczy młodzież szkolna, członkowie organizacji ekologicznych oraz ochotnicy.

Sprzątanie Świata - cele

Sprzątanie świata to świetna lekcja ekologii, którą powinni odbywać nie tylko młodzi – uczniowie i aktywiści, ale i osoby dorosłe. Edukacja ekologiczna ma sens jeśli jest przeprowadzana i w formie teoretycznej, i w praktycznej. Niewątpliwie najwięcej wrażeń dostarcza aktywne włączenie się w sprzątanie. Spojrzenie na sytuację własnymi oczyma i dostrzeżenie problemu, często boleśnie uświadamia społeczeństwu jego niewłaściwe zachowania względem przyrody.

Edukacja taka odbywa się w naszym kraju na wielu płaszczyznach. Są to głównie:
- masowe zbieranie śmieci i ich segregacja,
- likwidacja dzikich wysypisk,
- sadzenie drzew, krzewów i kwiatów,
- konkursy plastyczne i turnieje wiedzy ekologicznej,
- festyny, spotkania, marsze,
- zachęcanie do wolontariatu na rzecz ekologii.

Sprzątanie Świata - przedszkole i szkoła

W akcje sprzątania świata coraz częściej włączane są dzieci w wieku przedszkolnym jak i szkolnym. Dla nich to nie tylko świetna lekcja ucząca dbałości o Ziemię ale i możliwość poznania przyrody (gdy dzieci sprzątają las), możliwość poznania okolicy czy innego ciekawego miejsca. Dzieci mogą sprzątać świat, jednocześnie spędzając czas na świeżym powietrzu. Jeśli odpowiednio wszystko zorganizujemy maluchy zrozumieją jakie to ważne, będą dumne z tego co robią i poczują się ważne. Nauczą się tworzyć wokół siebie porządek i następnym razem nie wyrzucą bezmyślnie papierka na ziemię w lesie czy na ulicy. Nauczyciel powinien wykorzystać okazję i opowiedzieć dzieciom co niesie za sobą zanieczyszczanie środowiska. To nie tylko fajna okazja do zabawy, wybiegania się czy nauki. Jeśli maluchy nie chętnie się do tego zabiorą, można je zachęcić urządzając zawody, które dzieci uzbierają pełniejszy wór śmieci. Nagroda zależy od nauczyciela.

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za nasze naturalne środowisko. Za obecny stan rzeczy głównie odpowiadają luzie – mniej lub bardziej świadomi zagrożeń.
To człowiek i jego działalność przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza, wód i gleby. W wodach obserwuje się większą ilość zanieczyszczeń, aniżeli planktonu. Czy to nie powód do zastanowienia się nad własnym postępowaniem i do powzięcia stosownych działań? Myślę iż warto nie tylko samemu włączyć się do akcji ale i zachęcić do sprzątania świata swoich bliskich. To nie tylko będzie świetna okazja do spędzenia miło czasu, zrobienia dobrego uczynku dla siebie i otoczenia ale i fajna zabawa. Z pewnością każdy z nas poczuje się lepiej i będzie żył w czystym środowisku.

Komentarze:
Kacper 2012-05-22 16:46:05

bardzo pomocne

ha ha ha 2012-09-16 19:06:07

też mi tam !

Sylwia 2012-09-16 19:06:40

tak!

karolina 2013-04-04 19:31:17

e tam

gaga 2013-06-14 11:51:42

Nigdy nie zgodzę się, aby moje dzieci sprzątały brudy z ulicy, ponieważ jest to bardzo niebezpieczne. Dzieci nie mają świadomości, że mogą zarazić się wieloma chorobami biorąc do ręki zasmarkane chusteczki, szkło, wyrzucone prezerwatywy itp. a później tą ręką wycierają nos. Do takich celów powinny być wyznaczone, przeszkolone osoby. A co w sytuacji, gdy znajdą igłę? Ja znalazłam na osiedlu dwie. Przerażenie mnie ogarnia jak dzieci biorą do ręki brudy, na które dorosły patrzyłby z obrzydzeniem. Może zaangażujmy dorosłych. Ciekawe, czy chodziliby pod balkonami i zbierali śmieci.

bezpieczna 2013-06-14 12:13:57

Drodzy rodzice, czy nie boicie się o swoje dzieci, gdy zbierają zasmarkane chusteczki, zużyte prezerwatywy, czy potłuczone po alkoholu butelki, a nie daj Boże trafi się jakaś igła? Śmieci nie zostawiają kulturalni ludzie, ale żule, po których dzieci mają sprzątać. Ja nie pozwalam moim dzieciom zbierać śmieci, które wyrzucają nieznani mi ludzie, ale uczę, że muszą wyrzucić swoje śmieci do kosza, a gdy im upadnie chusteczka to powinni ją podnieść, ale tylko swoją. Dzieci są nieostrożne i dlatego upatruję tu ryzyko na które nie zamierzam się narażać.

spiderpl 2013-10-02 13:27:45

bardzo ekologiczne

Sexołap 2013-11-13 14:48:57

A kiedy się odbywa>??

ula 2017-09-11 15:32:20

I bardzo dobrze że jest taka akcja niech sprzątają to może same jak trochę urosną nie będą śmieciły. Przecież te wszystkie brudy same nie wzięły się na ulicy tylko ludzie czasami ci wykształceni je tam zostawili. Nie widzicie jak bogacze wypasionymi brykami podrzucają worki ze śmieciami do lasu żeby nie płacić?