Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Astrologia i parapsychologia

Świat równoległy nazywany także inaczej Wieloświatem, Multiwersum, Metawszechświatem, to zbiór wszelkich możliwych wszechświatów, które zawierają w sobie wszystko również równoległe inne wszechświaty. Do powstanie tej definicji doprowadziła idea, według której, istnieją inne wszechświaty oprócz naszego. Koncepcja taka była już znana nawet w starożytności jednak obecnie najczęściej używa się angielskiego zwrotu multiverse, co jest połączeniem wyrazu multi oraz universe, czyli tłumacząc bezpośrednio na nasz język, wieloświat. Nazwa ta została pierwszy raz podana w 1960 roku przez niejakiego Andy’ego Nimmo. Słowo te zostało później użyte w pracy naukowej David’a Deuscha na temat zbioru wszystkich wszechświatów, co zmieniło pierwotne znaczenie tego słowa przedstawione przez Andy’ego Nimmo. Po publikacji tej pracy naukowej słowo zaczęło funkcjonować w świecie nauki. Obecnie „wszechświat” oznacza tylko jeden świat, nasz, natomiast multiverse, czyli wieloświat oznacza zbiór wszystkich możliwych, oczywiście hipotetycznie, wszechświatów.

Czy świat równoległy istnieje?

Pytanie to zadają sobie od wielu lat naukowcy, którzy zarówno nie mogą potwierdzić braku istnienia światów równoległych jak również nie mogą potwierdzić braku istnienia takich światów. Nie mniej jednak coraz większa rzesza naukowców staje się przekonana, że światy równoległe nie musza być tylko i wyłącznie wymysłem fantastycznych filmów i książek, a nasz wszechświat jest tylko jednym z wielu w całym wszechświecie. Znany francuski fizyk z Europejskiej Organizacji Badań Nuklearnych (CERN), Aurelien Barrau, mówi o tym, że wiele wszechświatów nie jest już tylko wymysłem fantastyki, wręcz przeciwnie, pojęcie wielu wszechświatów coraz częściej pojawia się w naukowych teoriach. Według niego wieloświat jest konsekwencją modeli stworzonych przez człowieka i nie jest już tylko pojedynczym modelem. Oczywiście teorii na temat równoległych światów jest wiele dlatego też powstają wiele sprzeczności, ale także i powiązań w tychże teoriach, jednak większość z nich, za podstawę uważa, że wszechświat jest nieskończonym tworem, a wszystko co może się jeszcze zdarzyć miało już miejsce bądź w niedalekiej przyszłości będzie dopiero miało swój początek.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w tym samym czasie, gdzieś w odległym zakątku wszechświata, w bardzo podobnym układzie planetarnym do naszego może istnieć podobna osoba do nas, która w tym samym czasie będzie czytała podobne słowa. Teoria taka wydaje się być trudna do pojęcia przez zwykłego człowieka nie mniej jednak, wielu naukowców jest coraz bardziej przekonanych co do tej teorii, niestety nie znaleziono jeszcze sposobu do udowodnienia tej teorii. Kolejną teorią, która może sugerować istnienie światów równoległych jest teoria tak zwanej Chaotycznej Inflacji, według której, światy równoległe niesamowicie szybko się rozprzestrzeniają, w wyniku czego, człowiek nawet posiadając obiekt zdolny do przemieszczania się ze stałą prędkością światła nie zdołałby wejść w zasięg takiego świata. Sam fakt, że w dawnych czasach teorie chociażby na temat kształtu i ruchu Ziemi, które dziś są oczywiste i niepodważalne, kiedyś były uznawane za totalne herezji człowieka, który podał taką teorię, dobrym przykładem jest chociażby Mikołaj Kopernik, który został uznany za heretyka pod przedstawieniu swojej Teorii Geocentrycznej. Tak więc nie wiadomo, czy w najbliższym czasie nie zostanie udowodnione, iż równoległe wszechświaty naprawdę istnieją. Według kosmologa Max Tegmarka, to tylko kwestia czasu, aż na podstawie eksperymentów (chociaż nie zawsze można „obserwować” obiekt badań) zostanie udowodnione naukowo, że światy równoległe naprawdę istnieją.

Czy istnieją dowody na istnienie świata równoległego?

Tak więc czy obecnie istnieją jakiekolwiek dowody na to, że świat równoległy istnieje? Od momentu pierwszego pojawienia się wzmianki na temat światów równoległych ludzie wiele spekulowali, a naukowcy przeszli ze sceptycznego spojrzenia na bardziej realne. 19 stycznia 2012 roku, opublikowano pracę naukową czterech naukowców (Sarrazina, Pignola, Petita oraz Nasvizhevsky’ego), którzy opisali w niej proces badania przeskakiwania neutronów pomiędzy dwoma równoległymi światami, według nich można tego dokonać przy istniejącej technologii oraz posiadanej wiedzy. Na czym więc polega cały eksperyment? Eksperyment ma na celu złapanie ultrazimnych neutronów, które posiadając bardzo niską energię, poruszają się o wiele wolniej niż normalne neutrony. Ultrazimne neutrony są wyłapywane przez odpowiednio skalibrowane pole magnetyczne (lub grawitacyjne), którego kształt przypomina butelkę. Następnie obserwuje się złapane neutrony i wykonuje obliczenia dotyczące „uderzeń” w ścinki pola magnetycznego takich neutronów. Doświadczenie to udowadnia, że faktyczne spowolnienie neutronów nie jest zgodne z teoretycznymi wyliczeniami ich spowolnienia, ponieważ faktyczne spowolnienie jest jeszcze większe, niż teoretyczne. Hipoteza naukowców głosi, że spowolnione neutrony przeskakują do świata równoległego, jednak zajmuje im to mały ułamek sekundy, co niestety nie jest zauważalne bez specjalnego sprzętu, którego człowiek nie posiada. Naukowcy mają zamiar kontynuować swoje badania dotyczące fluktuacji pola grawitacyjnego neutronów uwięzionych na co najmniej rok czasu. Jeśli zaobserwują oni zmiany w polu grawitacyjnym tych neutronów, będzie to stanowiło niepodważalny dowód na istnienie światów równoległych.

Komentarze: