Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Szkarlatyna - zwana inaczej płonicą to ostra choroba zakaźna wieku dziecięcego wywołana przez paciorkowce z grupy A - te same, które u dorosłych mogą powodować anginę. Zakażenie następuje drogą kropelkową. Okres wylęgania trwa najczęściej 3-5 dni. Zdarza się, że chorują też dorośli, bo przebycie tej choroby nie zostawia trwałej odporności. Płonica może być mylona z: nieżytami gardła w przebiegu grypy i chorób grypopodobnych, anginą opryszczkową, mononukleozą zakaźną i obecnie rzadko już występująca błonicą gardła. Występowanie wysypki może sugerować różyczkę lub odrę.

Szkarlatyna - objawy:

• Początek choroby jest nagły, pojawiają się dreszcze, gorączka, bóle gardła i głowy.
• Często występują też nudności i wymioty, szczególnie u dzieci.
• W okresie zwiększania się temperatury występuje zaczerwienienie skóry (wysypka). Wysypka jest wyraźna, składa się drobnoplamistych wykwitów, z wyjątkiem skóry wokół ust, nosa, brody (trójkąt Fiłatowa), największe jej nasilenie ma miejsce w fałdach skórnych i zgięciach (w pachwinach, na skórze brzucha). Czasami wysypka jest bardzo mało widoczna, trwa tylko kilka godzin i może być nie zauważona przez otoczenie. Utrudnia to postawienie właściwej diagnozy.
• Błona śluzowa gardła, migdałków i podniebienia miękkiego jest żywo czerwona, rozpulchniona. Na migdałkach mogą pojawiać się naloty.
• Węzły chłonne podżuchwowe i szyjne powiększają się i są tkliwe.
• Język początkowo jest obłożony białym nalotem, między 3 a 5 dniem choroby oczyszcza się i nabiera wyglądu malinowego. Występują na nim ciemnoczerwone brodawki.
• Charakterystyczna bywa łamliwość drobnych nauczyć krwionośnych. Powoduje to występowanie wybroczyn skórnych, samoistnych i po uszczypnięciu (objaw Hechta), a także objaw Pastii - linijnych przebarwień w zgięciach fałdów skórnych.
• Często dochodzi do charakterystycznego w tej chorobie płatowego złuszczania się nabłonka skóry na dłoniach i stopach. Występuje to w 2-3 tygodniu choroby.
• W badaniu krwi stwierdzić można zwiększoną liczbę granulocytów kwasochłonnych.
• W wymazie z gardła stwierdza się paciorkowca beta-hemolizującego z grupy A.
• Gorączka utrzymuje się zwykle kilka dni, jeśli dłużej niż 10 świadczy to o powikłaniach.

Szkarlatyna - leczenie:

• Na płonicę nie ma szczepionki ani innych sposobów zapobiegania.
• Podstawowym lekiem są antybiotyki, zazwyczaj na bazie penicyliny. Trzeba przyjmować je przez 10-14 dni. Tak silna kuracja jest konieczna, by nie dopuścić do powikłań.
• W przypadkach o cięższym przebiegu konieczne jest wydłużenie czasu leczenia do 2, a nawet 3 tygodni. Dotyczy to także osób z reumatyczną chorobą serca.
• Należy unikać płukania gardła i pędzlowania.
• Podawać choremu dziecku duże ilości płynów i witamin.
• Czas pobytu dziecka w łóżku i izolacja, o ile nie wystąpią powikłania, ogranicza się do tygodnia.
• Pobyt dziecka w domu powinien trwać około 3 tygodni, choć dziecko nie zaraża już po 5-6 dniach leczenia penicyliną. Trzeba jednak liczyć się z tym, że mogą wystąpić powikłania.
• Konieczne jest badanie kontrolne moczu po 10 dniach.
• Szybko rozpoznając infekcję i wdrażając odpowiednie leczenie, ułatwimy choremu powrót do zdrowia, ograniczymy ryzyko powikłań i zarażenia starszych członków rodziny. Jest to o tyle ważne, że nastolatki i dorośli często gorzej znoszą chorobę niż kilkuletnie maluchy.

Szkarlatyna - powikłania:

• Zapalenie węzłów chłonnych.
• Zapalenie ucha środkowego.
• Do najcięższych powikłań należy zapalenie nerek i stawów.

Komentarze:
Twetty,dooku123 2012-02-21 21:36:43

Straszna choroba

jawe 2013-01-23 12:39:53

straszna choroba

marielle 2013-06-29 23:23:06

W Niemczech lekarze informuja, ze chory nie zaraza juz po 24 godzinach od podania pierwszej dawki antybityku i nie trzeba przebywac w domu, jesli samopoczucie na to pozwala. W Polsce trzy tygodnie w domu i zaraza chory przez 5-6 dni od podania antybiotyku. Nie ma jednakowej wiedzy ???

Marek 2018-03-06 17:47:21

Po tym czymś miałem zapalenie mięśnia sercowego - całe życie się z tym borykam - niedoleczona szkarlatyna. Siedzieć w domu i odchorować, to najlepsza decyzja.