Choroby i Leczenie

Tłuszczak - zwany również lipoma jest łagodnym nowotworem wywodzącym się z elementów tkanki łącznej skóry właściwej. Stąd właśnie są tak bardzo miękkie w dotyku. Występuje w największej mierze u kobiet w młodym oraz średnim wieku w 4, 5 i 6 -tej dekadzie życia. Najczęściej jest on wynikiem ogniskowych przerostów komórek tkanki tłuszczowej z wytworzeniem guzków lub guzów, czasem o dużej wielkości (średnica nawet do 10cm). Tłuszczaki rzadko kiedy na szczęście bywają złośliwe.

Tłuszczak - objawy

Tłuszczaki występują najczęściej jako miękkie bardzo wodniste, nieprzyjemne w dotyku pojedyncze lub mnogie podskórne guzki pokryte prawidłową skórą. Przesuwalne względem naszego ciała. Guzki te spotyka się głównie na karku, pośladkach, przedramionach, tułowiu i ramionach. Rzadko kiedy mają jakiekolwiek objawy jednak czasami mogą cechować się nawet dużym bólem. Tłuszczaki rosną bardzo wolno przez co nie prędko zostają zauważone, szczególnie u osób nie przykuwających zbyt dużej uwagi do swojej skóry.

Fakt że tłuszczaki nie bywają zazwyczaj złośliwe nie jest powodem by można było je w jakikolwiek sposób bagatelizować i nie zająć się ich leczeniem. Tylko lekarz jest w stanie sprawdzić co tak na prawdę nam dolega, czy to co wyczuwamy pod skórą to tłuszczak, czy może jakiś inny rodzaj nowotworu. Dopiero gdy lekarz zdiagnozuje przypadek będziemy w stanie stwierdzić czy usuwamy go ze względów czysto estetycznych czy nic z nim nie robimy.

Tłuszczak - rozpoznanie

Rozpoznanie ustala się zwykle na podstawie charakterystycznych zmian na ciele człowieka. W przypadku gdy wykwit w szybkim tempie powiększa się konieczne może być wykonanie tradycyjnej biopsji.

Tłuszczak - leczenie

Tłuszczaki zwykle nie wymagają leczenia. Jeżeli wykwity są przyczyną dyskomfortu pacjenta, można je usunąć chirurgicznie czyli operacyjnie. Zwykle nie wymaga to późniejszej hospitalizacji pacjenta, czyli nie ma potrzeby pozostawania w szpitalu. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub, w przypadku tłuszczaków mnogich, w znieczuleniu ogólnym. Inna metodą jest też liposukcja, którą robią tylko chirurdzy kosmetyczni. Przez kilka tygodni po zabiegu, miejsce po usuniętym tłuszczaku początkowo może być pogrubiałe i bardzo twarde, ostatecznie z czasem stanie się miękkie i jest prawie w stu procentach niewyczuwalne. A różowa blizna która będzie towarzyszyć stopniowo blednie i staje się niewidoczna.

Komentarze:
irenapuzuk@wp.pl 2012-08-26 17:57:27

witam ! ja mam tluszczaka w biodrze w ,a jesteg z nadwaga i mam tz.opone i wlasnie sie usadowil w tej oponie i kiedy leze na boku to mi dokucza i traz dowiedzalam sie ze mam w piersiprwej i pod lokciem ,najbardziej sie przejmuje piersia bo teraz mam miec drugi raz USG bo pierwszy raz wykazalo ze to jest tluszcz lulisty o sr.10mm a teraz robilam mamografie i nic sie nie powiekszylo i kazano mi zrobic znowu USG dla porownania i ma byc biopsjka strasznie sie boje

mariola 2013-08-29 16:28:34

trzy lata temu mialam operacje mialam usuwany ogromny tluszczk ktory mialam na udzie w oklicy biodra lewego po trzech latach mam to samo duze wieksze i na drugim udzie tez w okolicy biodra prawego w tej chwili jestem juz po operacji bardzo zle to znosze a co dalej gdzie teraz sie pojawi i w jakiej wielkosci jak te byly bardzo bardzo duze az sie boje