Finanse osobiste

Ubezpieczenie zdrowotne

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Ubezpieczenie zdrowotne - to prawo do bezpłatnego leczenia w placówkach, które mają podpisana umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ).

Jeśli jesteśmy zatrudnieni na etacie składki płaci za nas pracodawca. Część naszej pensji jest przekazywana przez ZUS do NFZ.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnego- w takim przypadku do ubezpieczenia zgłosić nas może pracujący współmałżonek w swojej firmie. Przy zgłoszeniu podaje: imię, nazwisko, adres, a także numery PESEL i NIP. Odpowiedni druk zgłoszenia (ZUS ZCNA) wypełnia i wysyła do ZUS pracodawca. Takie zgłoszenie nie wiąże się z wyższą składką zdrowotną. W podobny sposób uzyskują ubezpieczenie dzieci. Podobnie jest, gdy jeden ze współmałżonków prowadzi własną firmę, różnica jest tylko taka, że wtedy sam musi zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków swojej rodziny. Dowodem na to, że jesteśmy ubezpieczeni jest zaświadczenie wydane przez pracodawcę lub dowód opłacenia przez niego składki zdrowotnej. ZUS nie uznaje wolnych związków.

Ubezpieczenie zdrowotne studenta pokrywa rodzic lub opiekun prawny do 26 roku życia.

Kiedy ubezpiecza urząd pracy:
- Po utracie pracy, jeszcze przez 30 dni jesteśmy ubezpieczeni.
- Gdy chcemy mieć nadal prawo do bezpłatnego leczenia, należy zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać status osoby bezrobotnej.
- Składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaci urząd pracy. Stanie się tak nawet wtedy, gdy stracimy prawo do zasiłku dla bezrobotnych lub od początku takiego prawa nie mieliśmy.

Ważna uwaga:
Jeśli stracimy status osoby bezrobotnej z naszej winy (np. nie podejmiemy proponowanej nam pracy lub nie stawimy się w urzędzie w wyznaczonym terminie), za leczenie będziemy musieli zapłacić sami. Dowodem na to, że jesteśmy ubezpieczeni, jest zaświadczenie z urzędu pracy o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego. Jest ono honorowane do końca terminu ważności (jest on podany w zaświadczeniu).

Kto musi ubezpieczać się sam:
- osoby stanu wolnego,
- osoby nie posiadające statusu osoby bezrobotnej,
- pracujące na umowę lub dzieło (niepracujące na etacie).

Aby się ubezpieczyć należy w wojewódzkim oddziale NFZ wypełnić wniosek o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym. Stosowny druk otrzymamy w urzędzie lub można go pobrać z Internetu - www.nfz.gov.pl. Należy zabrać ze sobą dowód osobisty i dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia. Może to być, np. zaświadczenie z zakładu pracy, potwierdzenie dowodu wpłaty z ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, zaświadczenia potwierdzającego fakt ubezpieczenia z urzędu pracy. Ten drugi dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia jest bardzo ważny, bo jeśli mieliśmy przerwę w opłacaniu składek, czeka nas dodatkowa opłata. Jej wysokość zależy od tego, jak długa to była przerwa. Pieniądze musimy wpłacić na konto NFZ jeszcze przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej. Po podpisaniu umowy należy iść z nią do oddziału ZUS i dokonać zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Mamy na to 7 dni. Potem co miesiąc musimy opłacać składki. Dowodem na to, że mamy prawo do bezpłatnego leczenia jest umowa z NFZ wraz z drukiem zgłoszenia do ZUS i dowodem opłacenia składki za ostatni miesiąc. Wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne zmienia się co kwartał. Informacje o aktualnej wysokości składki można uzyskać w urzędzie lub w Internecie na stronie NFZ.

W ramach ubezpieczenia zdrowotnego mamy prawo zapisać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i specjalisty w wybranej przez nas przychodni, która ma podpisaną umowę z NFZ. Warto również zainteresować się, czy ubezpieczenie zdrowotne za granicą również zachowuje ważność. Nie we wszystkich krajach możemy liczyć na darmową służbę zdrowia.

Komentarze:
ram 2012-04-11 20:17:07

przeciez opieka medyczna zapisana jest w konstytucji ze nalezy sie każdemyu obywatelowi to jak respektowane to jest macie nas gdzies

ram2 2012-06-03 23:40:04

w konstytucji pisze, że do 18 r.ż. opieka medyczna sie nalzey kazdemu. ale nawet z dzieckiem miesiecznym potrzebowalam zaswiadczenia o ubezpieczeniu kiedy szlismy do chirurga ;)

Gosia 2012-09-05 07:48:55

Rozwiazac NFZ. Odkad nastal Tusk idac do przychodni tylko z paierkiem cie zarejestruja. Pokaz dowod ubezpieczenia, pokaz dowd, by odebrac nawet wynik badania!!!Chore. W kazdym kraju musza ci cos udowowdnic , w Polsce ja musze udowodnic,ze pracuje i jestem ubezpieczona. Co z systemem lektronicznego wykazu ubezpieczonych, od lat sie na to czeka. Wstyd,ze w Polsce co roku tylko wiecej paierow, Niemcy to sie smieja z tego? Po cholere mam PESEL, skoro u lekarza on nic nie znaczy? Aha, a studoiujaca w Szczecinie, inne juz wojewodztwo, corke w ogole nie chca tam leczyc, nawet nie dostanie sie do lekarza pierwszego kontaktu, bo wmawiaja jej,ze nie jest ubezpieczona. To panstwo to porazka dla obywateli.

Gość 2012-10-24 12:16:39

Żeby ludziom chorym nie płacić rentę , trzeba ich nie leczyć żeby pomarli, oraz żeby ludzie umierali przed wiekiem amerytarnym. Jest to wszystko robione celowo, żeby zostali tylko ludzie zdrowi zdolni pracować. Jak selekcjonowane bydło. ZUS ma nakaz tak postępować.