Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Uraz głowy może przebiegać w różnorodny sposób nie zawsze łatwy do rozpoznania. Często przebiega z utrata przytomności, jednak zdarza się tez tak, że nie towarzyszą mu żadne wyraźne następstwa. Urazy głowy i jakiekolwiek inne zajmują w medycynie dość szczególne miejsce, a lekarze starają się poświęcić im jak najwięcej uwagi. Dlaczego? Głównie z powodu często konkretnych i jednoznacznych objawów danego urazu. Uraz głowy połączony z utrata przytomności, najczęściej nazywany jest wstrząśnieniem mózgu.

Uraz głowy - objawy

Wszystko zależy głównie od rodzaju urazu jaki ma miejsce. Niestety zdarza się i tak, ze uraz głowy nie ma żadnych widocznych, zewnętrznych śladów, przez co nie zostaje rozpoznany. Nie należy mimo braku zewnętrznych urazów lekceważyć uraz, gdyż może być bardzo niebezpieczny. Wewnętrzne urazy bywają poważniejsze od zewnętrznych. Jeśli nie stwierdzamy żadnych urazów zewnętrznych należy zwrócić uwagę na występowanie:
- wymiotów,
- nudności,
- niedokładnej widoczności, zamazanego pola widzenia,
- bóle głowy,
- zawroty głowy,
- krwawienie lub wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego z okolic ucha lub nosa,
- uraz twarzoczaszki,
- uraz czaszki,
- krwawienie w obrębie tkanek miękkich.

Każdy z powyższych objawów urazu głowy jest bardzo ważny i nie powinien być lekceważony. Natychmiast należy skontaktować się z lekarzem i poinformować o objawach oraz podejrzeniach związanych z urazem.

Kiedy uraz głowy wymaga szczególnie kontaktu z lekarzem?

Jak już powyżej wspomniałam, każdy uraz jest ważny i powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Również kontrolę lekarską należy powtórzyć jeśli przy pierwszym badaniu lekarz uzna uraz za niegroźny, a któreś z powyższych objawów powrócą. Kontrola lekarska jest konieczna w przypadku :
- zaburzeń sprawności lub utraty czucia w kończynach,
- podwyższenie temperatury ciała powyżej 38°C,
- sztywność karku,
- drgawki,
- pobudzenia,
- niepokój,
- dziwne zachowanie,
- bardzo silny ból głowy, którego czas trwania przekracza 4 godziny,
- zaburzenia świadomości,
- dezorientacja,
- chwilowa utrata pamięci.

Przyczyny występowania urazów głowy:

Urazy głowy zazwyczaj powstają podczas wypadków samochodowych, gdy podczas jazdy kierujący lub pasażer nie ma zapiętych pasów bezpieczeństwa. Często zdarza się też podczas jazdy rowerem lub motocyklem bez kasku ochronnego na głowę. Podczas chorób przy których występują drgawki. Urazów głowy można się nabawić również przez nadmierne spożycie alkoholu i brak kontroli nad własnym zachowaniem.

Komentarze:
Basia 2012-09-17 18:00:48

Miałam wypadek,pomóżcie mi bo rodzice to prawie nic na to a ja to co

Basia 2012-09-17 18:06:11

Miałam lekkie stłuczenie mózgu