Uroda

Usuwanie kamienia nazębnego

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Kamień nazębny składa się w największym stopniu z substancji zawartych w ślinie, bakterii oraz produktów przemiany materii, złuszczonych komórek nabłonka, wapnia, fosforu oraz resztek pożywienia. Kamień przybiera różne odcienie, ze względu na substancje jakie się dostają do jamy ustnej. Niestety barwa jest zazwyczaj ciemniejsza niż kolor zębów. Pogłębia się znacznie podczas spożywania kawy, herbaty bądź dymu papierosowego.

Dlaczego należy usuwać kamień nazębny?

Kamień nazębny należy usuwać ze względu iż jest twardszy niż płytka nazębna. Niestety ze względu na twardość kamienia nie jest możliwe usunięcie go za pomocą domowych narzędzi higieny jamy ustnej jak szczoteczka do zębów czy nić dentystyczna. Jak często należy usuwać kamień nazębny? Wszystko zależy oczywiście od stanu jamy ustnej danej osoby, jednak można przyjąć iż raz w roku należy wykonywać zabieg usuwania kamienia nazębnego. Warto pamiętać również o wizytach kontrolnych u stomatologa oraz dbaniu o jamę ustną domowymi metodami.

Czas trwania zabiegu usuwania kamienia nazębnego

Zabieg trwa około 30 minut, niekiedy nawet i krócej. Wszystko zależy od stanu zębów oraz ilości osadów na powierzchni zębów. W połączeniu z piaskowaniem zabieg może trwać do 50 minut maksymalnie.

Czy zabieg usuwania kamienia jest bolesny?

Jeśli zabieg jest wykonany prawidłowo zabieg jest bezbolesny, a także zupełnie nie szkodliwy dla tkanek zęba i dziąseł. Jeśli jesteś bardzo wrażliwy na ból, można poprosić i miejscowe znieczulenie.

Czy po usunięciu kamienia nazębnego należy w jakiś sposób postępować?

Po usunięciu kamienia nazębnego należy zachować tak zwaną białą dietę, trwającą 48 godzin. Na czym polega? Nie należy w tym czasie pić kawy, czarnej herbaty, soków, spożywać kolorowych pokarmów, a co najważniejsze nie wolno palić papierosów. Po upływie czasu można wrócić do codziennej diety.

Cena usuwania kamienia nazębnego

Oczywiście ten rodzaj zabiegu dentystycznego możesz wykonać na usługi kasy chorych. Jeśli zdecydujesz się na prywatna wizytę u dentysty, zabieg wyniesie cię około 100-150zł.

Komentarze:
Jaroo 2016-12-01 10:22:09

No niestety… w warunkach domowych tego kamienia i osadu sobie niestety sami nie usuniemy, więc chcąc nie chcąc wizyta u dentysty jest konieczna. Ja musze się przyznać, że mnie dentyści trochę przerażają, ale odkąd zmieniłem gabinet na white dental clinic na bielanach to już się tak nie boję. Czyszczenie zębów to zabieg naprawdę bezbolesny… no może trochę mało komfortowy, no ale czego się nie robi dla hollywoodzkiego uśmiechu :D