Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Uzależnienie od Internetu

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Nie zdajemy sobie sprawy jak często tracimy kontrolę nad ilością czasu spędzonym przed komputerem. Współczesny człowiek jest niemal uzależniony. Coraz częściej się zdarza, że nawet kilkuletnie dzieci spędzają mnóstwo czasu przed komputerem, co przynosi bardzo negatywne konsekwencje. Uzależnienie od komputera przejawia się najczęściej uzależnieniem od gier komputerowych i Internetu.

Uzależnienie od Internetu

Jeśli dziecku czy nastolatkowi trudno obejść się bez komputera albo Internetu, a myślą jedynie o tym, by jak najszybciej zasiąść do komputera, jeśli brak dostępu do komputera rodzi u nich podrażnienie, a czasem nawet agresję, to mamy do czynienia z poważnym uzależnieniem od mediów elektronicznych. Komputer nie powinien być traktowany jako jeszcze jedna zabawka, którą można się bawić całymi godzinami. Dużą winę ponoszą właśnie rodzice, a oni nie zdają sobie sprawy z faktu, jak szybko można się uzależnić. W swojej ignorancji czy naiwności kupują wiele gier komputerowych, które nie pomagają dziecku w rozwoju, lecz wpływają destrukcyjnie na jego psychikę. Rozsądni rodzice kupują swoim dzieciom jedynie gry edukacyjne i osobiście sprawdzają ich zawartość. Zdarza się bowiem, że nawet gry i programy edukacyjne wykorzystywane przez szkoły, czy mające certyfikat ministerstwa edukacji, zawierają dziwne treści bądź niosą błędne wychowawczo przesłanie.

Uzależnienie od Internetu - objawy

• próby kontroli lub ograniczania czasu spędzonego przed komputerem,
• kłamstwa na temat czasu spędzonego przed komputerem,
• problemy w innych dziedzinach życia,
• angażowanie się przy użyciu komputera w aktywności, których nie pochwalałaby rodzina lub bliscy,
• potrzeba wydłużania czasu spędzonego przed komputerem,
• używanie komputera by uciec od uczuć,
• doświadczanie stanów euforycznych oraz poczucia winy w wyniku ilości czasu spędzonego przed komputerem,
• doświadczanie niepokoju, bezsenności, rozdrażnienia, zmian nastroju, lub depresji gdy niemożliwe jest użycie komputera zgodnie z wcześniejszym planem lub gdy używanie komputera zostanie przerwane,
• bycie zaabsorbowanym kupowaniem nowych programów, akcesoriów, dodatków komputerowych,
• finansowe problemy spowodowane korzystaniem z komputera (kupowanie sprzętu, oprogramowania, i opłat za Internet).

Uzależnienie od internetu - leczenie i terapia

Problemy wynikające z korzystania z komputera są przez jednych wyolbrzymiane, przez innych nie doceniane, a dla większości stanowią niezrozumiałą abstrakcję. Człowiek uzależnia się nie od maszyny, tylko od swoich stanów psychicznych, emocjonalnych jakie powstają w nim na skutek własnej działalności realizowanej dzięki komputerowi.

Ofertę pomocy w tym zakresie kieruje się do osób:
1. Podejrzewających u siebie zależność od komputera, zadecydowanych na rzetelną diagnozę i ewentualną pracę nad powstrzymaniem procesu pogłębiania się uzależnienia.
2. Świadomych uzależnienia, ale nie potrafiących sobie pomóc, lub nie chcących sobie pomóc.
3. Tych którzy stykają się z tym problemem pośrednio np. u osoby bliskiej , wobec której nie wiedzą jak postępować by skutecznie pomóc.

Uzależnienie od Internetu u dzieci

Często rodzice włączają swoim dzieciom komputer w celu uzyskania wolnego czasu dla samych siebie. Przychodzi im to łatwo, bo które dziecko nie skorzysta z takiej propozycji. A więc sami wpędzamy dziecko w uzależnienie od komputera. Z czasem dziecko pochłania się całkowicie i nie wychodzi już na powietrze, nie spędza czasu z przyjaciółmi, nie ma dodatkowych zainteresowań czy hobby. Komputer pochłaniając dziecko nie tylko niszczy jego pozostałe pasje ale i zmienia psychikę. Uzależnienie od Internetu może w przypadku dziecka przynieść wiele negatywnych skutków.

Uzależnienie od Internetu u dorosłych

W przypadku dorosłych komputer staje się uzależnieniem głównie zaczynającym się od częstej pracy, wykonywanej na komputerze. Z dnia na dzień nie potrafimy już nie włączyć komputera by nie sprawdzić poczty, nie zerknąć na sklepy online czy porozmawiać z przyjaciółmi na portalach. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, uzależniona od komputera jest co 5 osoba dorosła. No cóż, komputery miały ułatwić nam codzienne życie, tak się stało. Dodatkowo jednak zastąpiły nam wiele innych tradycyjnych czynności jak: zakupy w sklepach, pisanie listów, czytanie książek czy oglądanie filmów w kinie. Zmieńmy to gdyż całkowicie zatracimy siebie i nasze dzieci w świat elektroniki, przeoczając inne ważne wydarzenia naszego życia.

Komentarze: