Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Uzależnienie od narkotyków

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Okres dojrzewania jest dla młodzieży czasem szczególnej podatności na wpływy grupy rówieśniczej, co nie zawsze ma pozytywny skutek, a w niektórych przypadkach prowadzić może do destrukcji własnej osoby. Szczególnie niebezpieczne jest wchodzenie w sytuacje uzależnień, szczególnie od alkoholu, narkotyków czy seksu bądź też hazardu.
Narkomania charakteryzuje się koniecznością przyjmowania środka odurzającego.

Narkomania w krótkim czasie prowadzi do poważnych zmian psychicznych pod postacią:
- obniżenia uczuciowości wyższej,
- degradacji społecznej,
- zaburzeń krytycyzmu,
- osłabienia woli,
- kłamliwości.
Narkomania często staje się przyczyną wejścia na drogę przestępczą.

Uzależnienie od narkotyków - przyczyny

Ten rodzaj uzależnień należy do coraz powszechniejszych. Po narkotyki zaczynają sięgać coraz młodsze osoby, niejednokrotnie nawet dzieci. Obecnie wiadomo już, że podstawą rozwoju uzależnienia jest brak miłości oraz dobrych relacji w rodzinie, brak rozmowy między rodzicami, a dziećmi i przede wszystkim brak ich wsparcia w trudnych chwilach .
Ludzie również sięgają po narkotyki dla chwilowego przeżycia przyjemnych wrażeń, ciekawość poznania czegoś nowego, nuda, ucieczka od problemów zewnętrznych i wewnętrznych, naśladownictwo osób starszych.
Większość narkotyków jeśli używana jest często i systematycznie wywołuje uzależnienie na poziomie psychicznym.

Uzależnienie od narkotyków - fazy

Wyróżnia się 4 fazy używania narkotyków:
• I faza- poznawanie stanu odurzenia,
• II faza- stan odurzenia dla przyjemności,
• III faza- stan odurzenia celem nadrzędnym,
• IV faza- stan odurzenia staje się normą.

Uzależnienie od narkotyków - skutki
- ryzyko zachorowania na AIDS lub żółtaczkę,
- stan zapalny żył,
- uszkodzenie nerek i wątroby,
- nieudolność serca,
- obrzęk płuc,
- osłabienie centralnego układu nerwowego,
- zmiany osobowości,
- kłopoty z pamięcią i koncentracją,
- zanik zainteresowań,
- śmierć.

Każdorazowe zwiększanie dawki przyjmowanej substancji zmniejsza szanse na łatwe jego odstawienie.

Uzależnienie od narkotyków - leczenie

Leczenie przebiega w trzech etapach - pierwszym z nich jest detoksykacja, której celem jest odtrucie organizmu, będące wstępem do dalszej terapii. Może trwać nawet kilka tygodni, a jej rezultatem jest zlikwidowanie dokuczliwych objawów zespołu abstynencyjnego. Co za tym idzie? - poprawa stanu zdrowia fizycznego i psychicznego pacjenta. Takie farmakologiczne leczenie prowadzone jest zazwyczaj w warunkach ambulatoryjnych lub szpitalnych. Podjęte leczenie powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb osoby uzależnionej. Wybór terapii powinien opierać się na określeniu rodzaju uzależniającej substancji oraz okresu, dawek, jak i częstotliwości jej przyjmowania. Chęć rozpoczęcia leczenia wiąże się z koniecznością zgłoszenia się do punktu konsultacyjnego. Szukający pomocy mogą wybierać spośród wielu placówek ambulatoryjnych publicznej służby zdrowia, punktów konsultacyjnych rozmieszczonych na terenie całego kraju - wybór jest naprawdę duży. Gdy warunki ambulatoryjne nie są wystarczające, pełna pomoc osobie uzależnionej może być osiągnięta poprzez jej pobyt w placówce stacjonarnej. Jest to konieczne w przypadku, gdy kontakt z narkotykami danej osoby jest bardzo intensywny, przez co pacjent jest zdemoralizowany, nie jest w stanie pełnić dotychczasowych ról społecznych, lub też środowisko rodzinne, w którym przebywa jest wyraźnie zaburzone. Do stosunkowo nowej formy leczenia uzależnienia od narkotyków, stosowanej już wcześniej w leczeniu nałogu alkoholowego - należą oddziały dzienne, oparte o zasadę społeczności terapeutycznej. Kolejną formą walki z narkotykami jest opieka środowiskowa oraz socjoterapia. Ma to na celu zarówno działania prewencyjne, jak i pomoc osobom, u których już wystąpił problem. Dla osób, które przebyły cykl terapeutyczny w różnych ośrodkach leczenia uzależnień, przeznaczone są także programy post-rehabilitacyjne. Pomagają im powrócić do normalnego życia w środowisku rodzinnym oraz społecznym, a także usiłują zapobiegać pojawianiu się nawrotów uzależnienia.

Komentarze: