Ciąża i poród

Waga urodzeniowa to najprościej rzecz ujmując masa ciała dziecka w momencie urodzenia. Oseski ważone są zaraz po urodzeniu bez jakiegokolwiek ubranka, jednak pod lampa (źródłem ciepła) aby nie dopuścić do wychłodzenia organizmu. Należy też powiedzieć , że nie istnieje „wzorcowy” noworodek. To jakie dziecko przychodzi na świat zależy od jego rodziców, i jest sprawą bardzo indywidualną. Nie mniej istotny jest moment w, którym dochodzi do rozwiązania ciąży – porodu. Dzieci urodzone o czasie to znaczy między 37 a 41 tygodniem ciąży mają zazwyczaj masę ciała mieszczącą się w granicach: powyżej 2500g do 4 kg. Wcześniaki – czyli dzieci urodzone przed 37 tygodniem ciąży mają zawsze niższą wagę urodzeniową. Ich waga w dużej mierze ( poza innymi czynnikami o których wspomnę później) związana jest tygodniem ciąży w którym przyszły na świat. Dzieci przenoszone zazwyczaj maja wagę większa od tych urodzonych o czasie co jednak nie jest regułą. Tak więc wygląda podział masy urodzeniowej noworodków ściśle związany z ilością tygodni, które spędziły w łonie matki.

Klasyfikacji masy urodzeniowej dokonuje się również w następujący sposób:
- noworodek hipertroficzny – (makrosomia) – waga urodzeniowa powyżej 4000g
- noworodek eutroficzny – masa urodzeniowa w granicach 2500g- 4000g . W przypadku ciąż mnogich dolna granica wynosi 2200g.
- niska masa urodzeniowa – masa ciała poniżej 2500g
- bardzo niska masa urodzeniowa – masa ciała poniżej 1500g
- ekstremalnie niska masa urodzeniowa – masa urodzeniowa poniżej 1000g
- niewiarygodnie niska masa ciała – masa ciała poniżej 750g

Zauważono również pewną prawidłowość dotyczącą płci przychodzącego na świat dziecka. Otóż chłopcy są zazwyczaj o 250g ciężsi od dziewczynek. Druga prawidłowością jest to iż dzieci zaraz po urodzeniu tracą ok 10 % swojej masy ciała. To jest zużycie energii jakie ponoszą aby dostosować się do nowych warunków. Jest to kwestia czysto fizjologiczna. Po około 10 dniach ich waga powinna już systematycznie wzrastać co świadczy o ich dobrym przystosowaniu i zdrowiu. Okres dostosowawczy jest oczywiście sprawa indywidualną i jedne dzieci potrzebują mniej inne więcej czasu. Pozostaje jeszcze kwestia karmienia. Dzieci karmione w sposób naturalny – piersią tracą więcej aniżeli te karmione sztucznym mlekiem. Im cięższe dziecko w momencie urodzenia tym spadek masy jest większy. Kolejne dzieci (drugie i kolejne) zazwyczaj rodzą się z większą masą urodzeniową. Nie jest to jednak regułą.

O wadze urodzeniowej dziecka decyduje wiele czynników. Jest to kwestia bardzo złożona. Na masę dziecka w momencie urodzenia mają wpływ:
- czas urodzenia (tydzień ciąży)
- stan zdrowia matki przed zajściem ciąży i w czasie jej trwania
- korzystanie bądź nie z używek (poza kawą i alkoholem dotyczy to również nadmiernego picia herbaty zwłaszcza mocnej)
- choroby matki (np. cukrzyca sprawia iż dzieci rodzą się zazwyczaj z większą masą urodzeniową)
- samopoczucie kobiety w czasie trwania ciąży (np. kobiety które męczą nudności i wymioty rodzą dzieci z mniejszą masą urodzeniową)
- tryb życia i sposób odżywiania (mamy jedzące za przysłowiowe „dwoje” imało się ruszające wydają na świat cięższe dzieci).

Na odchylenia wagi urodzeniowej dziecka duży wpływ ma niewłaściwe dbanie o siebie matki dziecka w czasie ciąży. Brak odpoczynku, przemęczenie , złe odżywianie (korzystanie z używek, alkoholu, kawy, herbaty, coca-coli i innych napojów energetyzujących a zawierających kofeinę) a w wyniku tego anemia, brak ruchu, choroby prowadzą do tego iż dzieci rodzą się zdecydowanie mniejsze i lżejsze. Również palenie papierosów ma duży wpływ na masę urodzeniową (waga ta jest zdecydowanie mniejsza). Dzieci swoją wagę urodzeniową mają podobną do swojej mamy (uwarunkowania genetyczne), a wzrost częściej dziedziczą po ojcu.

Bliźnięta to osobny temat. Mnoga ciąża to specyficzna sytuacja. Ze względu na ich ilość mają specyficzna indywidualna i charakterystyczna dla przebiegu i danej ciąży masę urodzeniową. Zazwyczaj rodzą się nieco wcześniej i są w związku z tym mniejsze i lżejsze. Są też ciąże donoszone. Dzieci mogą różnić się od siebie znacznie wagą urodzeniową i wzrostem bądź też tę wagę mieć bardzo do siebie zbliżoną. Jeśli rodzi się chłopiec i dziewczynka to chłopiec jest zazwyczaj cięższy. Pozostałe czynniki wpływające na ich wagę przedstawiają się ta jak w przypadku ciąży pojedynczej.

Komentarze: