Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Inne wyznania i religie

W starożytnym Egipcie władza i osoba faraona stanowiły część kultu religijnego. Pierwsi faraonowie byli uważani za bóstwa, których boska natura daje gwarancję pomyślności państwa i ludności. Wierzono, że faraon jest obdarzony magicznymi właściowściami, które pozwalają mu kontaktować się ze światem bogów. Z czasem dopiero zaczęto ich uważać jedynie za synów boga Re, stających się po śmierci bogami. Wraz z jednoczeniem się państwa liczne bóstwa lokalne zyskały rangę ogólnoegipską. Wiele spośród nich osiągnęło swą pozycję wraz z rozwojem ośrodków miejskich, w tym przede wszystkim kolejnych stolic Egiptu. W Memfis był to bóg Ptah, w Tebach - bóg Amon.
Ptah - patron sztuk i rzemiosła. Obecnie opiekuje się rzemieślnikami, osobami które pracują pod ziemią.
Amon - władał wiatrem i powietrzem. Dziś patronuje osobom pracującym twórczo i kobietom starającym się o dziecko.

Podstawowymi formami religii egipskiej były:

• politeizm (wielobóstwo),
• zoomorfizm (bóstwa w kształcie zwierząt),
• kult świętych zwierząt (m.in. byk Apis).

W starożytnym Egipcie wierzono we wróżby i horoskopy. Rodzice notowali daty urodzin dzieci, po czym szli do świątyń, gdzie kapłani przepowiadali los nowo narodzonych. Każde dziecko było oddawane opiece innego bóstwa i miało je czcić przez całe życie.

Bóstwa, przedstawiane z głową zwierzęcia i ludzkim tułowiem lub rzadziej tylko pod postacią zwierzęcia, miały swoją hierarchię. Na ich czele stali:
○ Ra (Re) - najważniejszy bóg w egipskim panteonie, stwórca świata i ludzi. Bóg tarczy słonecznej. Opiekun ojców, nauczycieli, piosenkarzy i aktorów.
○ Ozyrys - bóstwo płodnej natury i władca świata zmarłych. Współcześnie bóg odrodzonego życia. Patronuje prawnikom oraz osobom, które w pracy mają kontakt z klientami. Otacza opieką wszystkich, którzy dbają o porządek.
○ Horus - opiekun niebios i władzy faraona, a także wojny i polowania. Najstarszy i jeden z najważniejszych bogów w mitologii egipskiej, przedstawiany był z głową sokoła. Jego imię tłumaczy się jako: wznoszący się ponad, odległy. Współcześnie patronuje żołnierzom, policjantom, strażakom oraz wszystkim którzy cenią tradycję.
○ Sebek - bóg o głowie krokodyla, był królem wód. Patronuje rolnikom i osobom opiekującym się zwierzętami. Czuwa nad wszystkimi, którzy mieszkają w pobliżu rzek.
○ Thot - egipski bóg księżyca, patron mądrości. Opiekun pisarzy, muzyków, tancerzy oraz plastyków. Sprzyja także wszystkim tym, którzy zajmują się handlem.

W religii egipskiej występowały również bóstwa żeńskie, spośród których najważniejsze były:
○ Izyda - bogini płodności, opiekunka rodzin. Patronuje kobietom szukającym partnera życiowego, mężatkom i matkom.
○ Hathor - bogini uciech cielesnych i przyjemności życiowych. Opiekunka kobiet ciężarnych, fryzjerek, krawcowych i kosmetyczek.

Rozbudowany system wierzeń przyczynił się do powstania dużej liczby świątyń. Jedynie król powoływał kapłanów, którzy na jego rozkaz dokonywali obrzędów. Dzielili się oni na dwie grupy: wyższą i niższą. Skupiali się wokół świątyni i spełniali obowiązki z kultem boga, któremu była ona poświęcona.

Świątynie miały uprzywilejowaną pozycję, z którą wiązały się posiadanie dużych obszarów ziemi oraz szczególne uprawnienia, na przykład zwolnienie od robót publicznych. Znaczenie kapłanów wzrosło zwłaszcza za panowania XIX i XX dynastii.

Komentarze:
lawenda 2015-07-30 08:03:16

ciekawa notka.dużo wiadomości, których nie ma w podręcznikach do historii.szkoda, że tak mało rozbudowana.