Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Wścieklizna to wirusowa choroba zakaźna zwierząt, która zawsze jest śmiertelna a występuje u niektórych zwierząt. Może ona przenieść się także na człowieka. Zasadniczą przyczyną śmierci jest oddechowa niewydolność. Nazwa tej choroby spowodowana jest jej objawami czyli formą, spośród których najbardziej dostrzegalną jest podniecenie i agresja. Czasami używa się również nazwy wodowstręt – łacińska nazwa to hydrophobia, co jest odzwierciedlenie kolejnego objawu, czyli mimowolnych skurczy mięśni na widok lub sam dźwięk wody.

Wścieklizna - zakażenie

Do zakażania zwierząt takich jak psy dochodzi poprzez jego kontakt z innym chorym zwierzęciem. Może do tego dojść na przykład w trakcie walki poprzez pogryzienie. Spowodować to może również zadrapanie połączone z kontaktem ze śliną chorego zwierzęcia. Jakkolwiek dla innych zwierząt źródłem zakażenia mogą być wszystkie ssaki. Najczęściej są to jednakże zwierzęta dzikie (np. lisy, nietoperze), psy, koty i gryzonie. Z kolei ryby, ptaki i gady nie chorują na tę chorobę. Objawy choroby u zwierzą s bardzo wyraźne. Zachowują się one mianowicie inaczej, niż zwykle. Zwierzęta dzikie, będące zwykle płochliwymi i uciekającymi na widok człowieka zachowują się nienaturalnie. Przeciwnie do swej natury stają się agresywne, atakują człowieka lub odwrotnie: są zanadto łagodne i dają się złapać.

Wścieklizna u psa

Choroba u psa może mieć postać cichą i postać szałową. Pierwsza z nich charakteryzuje się występowaniem porażeń bez wcześniejszych objawów pobudzenia. Z kolei druga to wspomniana nagła agresja lub uciekanie i kąsanie. Czworonogi mają też wówczas spaczony smak i często połykają przedmioty niejadalne takie jak kamienie. Następny etap choroby to postępowanie niedowładu mięśni. Zwierzę z uwagi na porażenie mięśni krtani przestaje pobierać wodę i pokarm i ślini się. Następuje także wypadnięcie języka. Ponadto nierzadko zauważa się zmiany w wielkości źrenic i zez. Obserwuje się też objawy, które widoczne są u ludzi: biegunki lub zaparcia, wymioty, ślinotok, brak apetytu, gorączka, trudności w połykaniu, niedowład żuchwy. Ponadto miejsce ugryzione staje się bardzo swędzące, toteż zwierzę nieustannie je wylizuje, czasami gryzie nawet do kości. Pierwsze objawy i moment śmierci oddziela zaledwie kilka dni.

Wścieklizna u człowieka

Jeśli chodzi o człowieka, wścieklizna przechodzi inkubację (czas od momentu zakażenia do wystąpienia objawów chorobowych) od około dziesięciu dni do okresu nawet jednego roku. Następnie obserwować można brak apetytu, gorączka, bóle głowy, nudności, a także świąd w okolicy ugryzienia. Kolejnymi objawami są wymioty, biegunka lub zaparcia. Występuje także narastający niepokój. W następnej fazie widzimy duże pobudzenie ze ślinotokiem, bardzo bolesne skurcze mięśni, wodowstręt, trudności w przełykaniu, dezorientację, a także halucynacje. Pojawiają się też agresywność, konwulsje i paraliż.

Wścieklizna - leczenie

Lek przeciwko wściekliźnie do dziś nie jest znany. W przypadku gdy nie ma objawów choroby podejmuje się próbę zastosowania uodpornienia bierno-czynnego. Polega ono na podaniu antytoksyny i serii szczepionek podawanych w mięsień naramienny lub podskórnie. Dzięki uzyskanemu uodpornieniu na drodze biernej chory chroniony jest do chwili uzyskania odporności czynnej. Natomiast u człowieka przejawiającego objawy izoluje się głównie w celu zapewnienia mu spokoju. Poza tym, po wystąpieniu objawów choroby szczepionka staje się nieskuteczna. Jak na razie odnotowano jednak jedynie 5 przypadków wyzdrowienia ludzi. Jeśli chodzi o chore zwierzęta, najczęściej się je usypia.

Wścieklizna - zapobieganie

Zapobieganie zakażeniom stosuje się poprzez obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie. Natomiast osoby szczególnie narażone, np. wykonujące sekcje dzikich zwierząt padłych szczepi się profilaktycznie. Zasadnicza zasada zapobiegawcza to unikanie dziwnie zachowujących się zwierząt (dzikich i domowych).

Komentarze:
basiula 2012-04-22 13:21:33

biedne zwierzęta

martula 2012-07-27 08:27:23

biedne zwierzaczki

Max 2013-02-01 15:28:41

Biedni ludzie :(

marysia 2013-09-08 19:55:49

mi jest ich wszystkich szkoda

Dominika 2016-05-03 12:56:11

Współczuję każdemu kto na to choróje