Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Wstrząśnienie mózgu

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Wstrząśnienie mózgu (commotio cerebri) - zwane potocznie wstrząsem mózgu. Polega na powstaniu przejściowych i najczęściej całkowicie odwracalnych zmian w strukturze i czynnościach tkanki mózgowej. Jest bezpośrednim następstwem mechanicznego urazu czaszki, powodującego nagłe zatrzymanie czynności mózgu. Jeśli uraz nie był duży, wstrząśnienie mózgu ma łagodny przebieg:

Zmiany zachodzą głównie w korze mózgowej oraz nieznacznie w pniu mózgowym. W cięższych urazach zmiany dotyczą zarówno kory jak i pnia mózgowego. Dochodzi w tym przypadku do zaburzeń w ciśnieniu, tętnie i oddechu. Może to prowadzić do porażenia ośrodka oddechowego.

Wstrząśnienie mózgu - stopnie

Wyróżniamy 3 stopnie wstrząśnienia mózgu:
Stopień I - przejściowe zaburzenie świadomości z utratą przytomności lub bez utraty przytomności trwające nie dłużej niż 15 minut.
Stopień II - objawy trwają dłużej niż 15 minut.
Stopień III - obejmuje krótkie i długie epizody utraty przytomności.

Wstrząśnienie mózgu - objawy

○ Chory bezpośrednio po urazie utracił nagle przytomność.
○ W niedługim czasie ją odzyskał.
○ Po kilku godzinach nie stwierdza się u niego żadnych podmiotowych ani przedmiotowych objawów choroby.

Ponadto mogą występować:
• ból głowy,
• nudności czasem wymioty,
• rozdrażnienie, niepokój,
• drżenie rąk i nóg,
• niewyraźna mowa,
• zaburzenia równowagi,
• brak koordynacji,
• senność,
• nadwrażliwość na jasne światło,
• dezorientacja,
• patrzenie w jeden punkt,
• czasem ból karku i szyi,
• zaburzenia snu,
• brak reakcji na bodźce,
• niepamięć - osoba ze wstrząśnieniem mózgu nie pamięta zdarzeń bezpośrednio przed urazem ani zaraz po urazie.

Wstrząśnienie mózgu - powikłania

W każdym przypadku urazowego uszkodzenia mózgu należy przeprowadzić badania neurologiczne i sprawdzić zachowanie się źrenic. Chory powinien przebywać w szpitalu i leżeć w łóżku, co najmniej 48 godzin. Wstrząśnienie mózgu najczęściej jest jedynym następstwem urazu, ale może też wystąpić z innymi postaciami uszkodzenia mózgu: obrzęku i stłuczenia mózgu, a nawet krwawienia do jamy czaszki. Dlatego zawsze po urazie głowy należy zgłosić się do lekarza. Należy pamiętać o możliwości powikłań pourazowych, które mogą wystąpić nawet dłuższy czas po urazie.

Bóle oraz zawroty głowy czy trudności w koncentracji czasem występują jeszcze przez kilka miesięcy.

Wstrząśnienie mózgu - badania

Najczęściej wykonuje się RTG i tomografię komputerową głowy. Poszkodowanego powinien też zbadać neurolog.

Pierwsza pomoc:
- Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny należy ułożyć go w tzw. bezpiecznej pozycji (na prawym boku).
- Sprawdzić drożność dróg oddechowych (w razie potrzeby udrożnić je).
- Jeśli ofiara odzyska przytomność należy zachęcić, by nie poruszała się i nie wstawała, a następnie wezwać pogotowie i zostać na miejscu do przybycia służb medycznych.
- W razie otwartych ran, szczególnie głowy, należy je opatrzyć jałowym opatrunkiem.

Zalecenia:
Nawet jeśli po urazie lekarz odeśle pacjenta do domu, bo nie widzi potrzeby, by zostawić go na obserwacji w szpitalu, to należy liczyć się z faktem, że czasem objawy pojawiają się po kilku godzinach a nawet dniach.

Po urazie należy się oszczędzać:
- unikać wysiłku fizycznego,
- hałasu,
- alkoholu,
- oglądania telewizji,
- rażącego światła,
- czytania.

W razie zauważenia niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza.

Komentarze:
Adrian 2014-07-14 15:08:23

Wczoraj byłem na basenie, skakaliśmy na głowę i walnąłem łbem o płytę dna... tak walnołem, że jak wyszedłem z basenu to mnie zawróciło i się przerwóciłem, czytałem o objawach tutaj; http://www.ukladu-nerwowego.objawy.net/Objawy+wstrz%C4%85su+m%C3%B3zgu i teraz na tej stronie... najpierw się uspokoiłem, bo myślałem, że omdlenie to główny objawy ale teraz widzę że nie ;/// kręcenie ustało po kilku minutach, ale potem strasznie mnie bolała głowa i mam ogromnego guza :// nie było krwi a awiem, że lepiej gdyby była... czy coś mi grozi?

Staszek 2015-09-24 23:58:59

Witam, ja rok temu po wstrząśnieniu mózgu miałem dość mocne problemy z zawrotami. Dość intensywnie żyje, dużo sportu co też pewnie miało na to wpływ. Mam tu na myśli leczenie. Nie mogłem długo uleżeć po wypadku. Ale do sedna po paru tyg wszystko wróciło do normy. Ale po 6 miesiącach nagle zawroty powróciły. Umówiłem się na wizytę u neurologa w Serocku (nad WWA). Po konsultacji miałem robione eeg głowy itp. Dostałem leki i jak na razie wszystko jest tak jak powinno być. <a href="http://www.goldenmed.pl/serock2/pacjenta">http://www.goldenmed.pl/serock2/pacjenta</a>