Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Zaburzenia oddychania

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Zaburzenia oddechu to moment, w którym mechanizmy oddechowe przestają dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości tlenu. Do dziś nie ma jednoznacznej definicji zaburzeń oddychania, która by szczegółowo określiła i opisała związane z nią dolegliwości. Jednak można wymienić bardzo dużo przyczyn, które mają wpływ lub są przyczyną zaburzenia oddychania. W przypadku ich występowania, organizm ludzki nie ma możliwości prawidłowego funkcjonowania z powodu odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do życia. Brak tlenu nie tylko niesie za sobą negatywne skutki ale i może doprowadzić do śmierci.

Zaburzenia oddychania - przyczyny

○ Urazy klatki piersiowej, które są spowodowane zazwyczaj nieszczęśliwymi wypadkami.
○ Nieprawidłowa budowa anatomiczna klatki piersiowej i powstawanie z jej powodu ucisków.
○ Nieprawidłowa praca przepony, której przyczyna są zbyt duże i obfite posiłki spożywane każdego dnia.

Zaburzenia oddychania - objawy

○ Przyśpieszony oddech.
○ Zwolniony oddech.
○ Głośne chrapanie.
○ Częste chrząkanie.
○ Odczuwalne bóle w okolicy klatki piersiowej w chwili głębszego oddychania.
○ Częsty i powracający ból gardła.
○ Hiperwentylacja.
○ Niespodziewane drgawki.
○ Duszności.
○ Uczucie kołatania serca.
○ Zbyt duża potliwość.
○ Krwotok z dróg oddechowych.
○ Wysoka gorączka.
○ Nerwowość i zmienność nastrojów.
○ Nieprzyjemny zapach z ust.
Jeśli któreś z wyżej wymienionych objawów występują w twoim przypadku, dla pewności zasięgnij porady i badania kontrolnego u lekarza specjalisty.

Zaburzenia oddychania podczas snu

Występują w przypadku wielu chorób np. przewlekła choroba płuc, przewlekła niewydolność serca, schorzenia neurologiczne, choroby nerwowo- mięśniowe, choroby endokrynologiczne, astma, włóknienie płuc. Bezdech senny, nazywany w skrócie aBS, jest poważną chorobą, która w dużym stopniu może zagrażać naszemu życiu. Zaburzenia oddychania w czasie snu występują w większości u mężczyzn. Podczas tego rodzaju zaburzeń mężczyzna lub kobieta zapada w tak zwany bezdech, który trwa około kilkudziesięciu sekund. Bezdech może powtarzać się w ciągu jednej nocy około kilku set razy, a jego wiernym towarzyszem będzie głośne chrapanie. W takim przypadku sen jest niespokojny, przerywany oraz nie daje wypoczynku ani odprężenia.

Zaburzenia oddychania w czasie snu - objawy

○ zmęczenie,
○ senność,
○ słaba pamięć,
○ brak koncentracji,
○ nocne oddawanie moczu,
○ problemy seksualne,
○ duszności,
○ kołatanie serca,
○ nadmierna potliwość.
Osoby chore często bywają ofiarami wypadków lub niespodziewanego zasypiania w ciągu dnia.

Zaburzenia oddychania u noworodka

Przyczyną zaburzenia oddychania u noworodków jest zwężenie krtani, którego powodem jest wiotkość jej chrząstek i aparatu więzadłowego. Bardzo ważne by w takim przypadku kłaść dziecko na boku, gdyż na wznak może mieć kłopoty z oddychaniem. Istotna jest również częsta zmiana pozycji. Z wiekiem zaburzenia oddychania zazwyczaj znikają, jedynie ukazują się podczas rozpaczliwego płaczu i łkania, kiedy wdech jest gwałtowny. Jednak i ta dolegliwość z czasem przemija, a żadna z nich nie wymaga zastosowania leków.

Zaburzenia oddychania - leczenie

Leczenie polega na zakładaniu rurki bezpośrednio do tchawicy w celu zastosowania mechanicznej wentylacji. Do zabiegu dochodzi przy pomocy respiratora, gdyż jest w stanie regulować oddech. Konieczna jest stała kontrola lekarska.

Komentarze: