Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Pod pojęciem zapalenia płuc rozumiemy procesy zapalne, do których dochodzi w tkance płucnej.

Wyróżnia się:
• Zapalenie płuc płatowe (krupowe). Infekcja bardzo szybko zajmuje co najmniej jeden cały płat płucny.
• Zapalenie płuc odoskrzelowe (wieloogniskowe). Infekcja przechodzi z oskrzelików na pęcherzyki płucne.

Zapalenie płuc - leczenie

W przypadku zapalenia płuc, bez względu na jego postać, pacjent jest zmuszony do unikania wysiłku fizycznego i spożywania dużej ilości płynów. Powietrze w pokoju chorego powinno być odpowiednio wilgotne. Doskwierający choremu ból i odruch kaszlu złagodzą środki farmakologiczne. W razie wystąpienia duszności, niedotlenienia tkanek (hipoksja), zaburzeń krążenia lub sinicy, pacjentowi podaje się tlen.Rodzaj terapii farmakologicznej zależy od typu zarazka chorobotwórczego, który spowodował infekcję.

Zapalenie płuc bakteryjne

Zakażenia bakteryjne leczy się za pomocą antybiotyków. W bakteryjnym zapaleniu płuc występują wyraźne objawy takie jak:
○ odruchowy kaszel,
○ ból głowy,
○ ból mięśni,
○ gorączka.

Wszystkie są sygnałem występowania choroby oraz konieczności wizyty lekarskiej.

Zapalenie płuc - powikłania

Obecnie dzięki wcześnie rozpoczętemu leczeniu rzadko dochodzi do powikłań w następującej postaci:
• pęcherze rozedmowe,
• ropnie płuc,
• ropniaki opłucnej,
• odma opłucnej,
• obrzęk płuc,
• posocznica.
Jednak, mimo postępu medycyny zapalenie płuc nadal należy do chorób związanych z najwyższym stopniem umieralności.

Na zapalenie płuc znacznie mniej narażone są osoby unikające stresu i dbające o kondycję oraz zdrowe odżywianie się. Ponieważ zapalenie płuc jest często skutkiem innych chorób, dlatego każde schorzenie należy starannie wyleczyć. Osoby z osłabionym układem odpornościowym należą do grupy podwyższonego ryzyka. Z tego powodu powinny poddawać się regularnym szczepieniom przeciw zapaleniu płuc.

Zapalenie płuc - czynniki ryzyka

Zapalenie płuc
może wystąpić w każdym wieku, także u osób dotychczas zupełnie zdrowych. Istnieją jednak czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby.
Ze względu na wiek, na zapalenie płuc znacznie narażone są szczególnie dzieci do pierwszego roku życia oraz osoby po sześćdziesiątce.

Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia choroby należy:
○ Alkoholizm
○ Osłabienie układu immunologicznego
○ Zaburzenia świadomości
○ Zaburzenia połykania
○ Skłonność do zakażeń

Zapalenie płuc charakteryzuje się zmianami, które głównie występują w pęcherzykach płucnych i tkance śródmiąższowej płuc.

U niemowląt i małych dzieci zmiany zapalne miąższu obejmują rozleglejsze odcinki dolnych płatów płuc (wieloogniskowe). Początkowo zapalenie płuc wywołują wirusy, a następnie dołącza się zakażenie bakteriami.

U dzieci starszych częściej występuje jednoogniskowe zapalenie płuc, wywoływane głównie przez bakterie.

Pielęgnacja dziecka leczonego w domu wymaga wyjątkowo starannej i całodobowej opieki, polegającej na bacznej obserwacji chorego dziecka. Choremu dziecku należy zapewnić warunku tj:
○ Oddzielny pokój sprzątany „na mokro” i dobrze wietrzony, szczególnie po nocy.
○ Utrzymanie w pomieszczeniu stałej temperatury powietrza około 20o C.
○ Częste zmiany pozycji ciała (niemowlęta powinny być noszone na rękach kilkakrotnie w ciągu doby). W łóżku zapewnienie dziecku pozycji półsiedzącej.
○ Ubranie i nakrycie lekkie (nie należy przegrzewać dziecka).
○ Świeża i sucha bielizna.
○ Pielęgnacja jamy ustnej.
○ Oczyszczanie nosa, stosowanie zabiegów ułatwiających usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych.

Okres podawania leków, leżenia w łóżku i pozostawania w domu określa lekarz.

Komentarze: