Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Ślinianka to gruczoł odpowiadający za wytwarzanie śliny. Człowiek posiada trzy pary ślinianek:

- przyuszne,
- podżuchwowe,
- podjęzykowe.

Powyższe gruczoły produkują ślinę zawierającą w sobie ptialinę (która jest enzymem, który doprowadza do rozkładu skrobi i dekstryny do maltozy). Mucyna jest odpowiedzialna nie tylko za nadawanie śliskości kęsom pokarmowym ale również chroni błonę śluzową przed infekcjami. Zapalenie ślinianek dzielimy na ostre i przewlekłe.

Zapalenie ślinianki - przyczyny

Przyczyny zapalenia ślinianek to:
- dostanie się bakterii do przewodu wyprowadzającego ślinianki czyli ślinę,
- zapalenie błony śluzowej jamy ustnej,
- guzy ślinianek,
- wirusy,
- zaburzenia immunologiczne,
- zapalenie śluzówki przyusznej,
- zablokowanie odpływu śliny,
- gronkowce,
- paciorkowce,
- próchnica bądź zła higiena jamy ustnej,
- leczenie promieniami,
- kamica przewodu ślinowego, późne następstwo świnki przebytej w dzieciństwie.

Zapalenie ślinianki - objawy

Do najczęstszych objawów zapalenia ślinianek należą:
- obrzęk,
- dolegliwości bólowe,
- wydzielanie się ropy w ujściu ślinianki,
- bóle głowy,
- chrapanie,
- gorączka,
- złe samopoczucie,
- bóle mięśni,
- powiększone węzły chłonne,
- brak apetytu.

Zapalenie ślinianki - leczenie

Najskuteczniejszą metodą leczenia zapalenia ślinianek jest zastosowanie terapii antybiotykowej. Niektóre przypadki wymagają zabiegu operacyjnego, podczas którego ślinianki są usuwane.

Zapalenie ślinianki przyusznej (przyusznicy)

Jest to choroba wirusowa dotycząca przede wszystkim dzieci w wieku szkolnym, wywoływana przez wirus świnki. Objawem zapalenia przyusznic jest najczęściej ich powiększenie się, a także wspomniane wcześniej bóle głowy, mięśni, czy gorączka.

Zapalenie ślinianki - powikłania

- zapalenie jąder, które może prowadzić do bezpłodności,
- zapalenie jajników,
- zapalenie trzustki,
- podrażnienia nerwów czaszkowych,
- ataksja (zaburzenia koordynacji ruchowej ciała),
- zapalenie rdzenia,
- głuchota.

Leczenie zapalenia przyusznic

Metodą leczenia jest tutaj aplikowanie leków przeciwgorączkowych. Przy zapaleniu jąder i stawów stosuje się kortykosterydy, oraz niesterydowe leki przeciwzapalne. Przy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych można natomiast podać leki przeciwobrzękowe.
Podobne objawy, powikłania i sposób leczenia występuje w przypadku zapalenia ślinianek podżuchwowych, oraz podjęzykowych. Ważne jest, aby w przypadku wystąpienia zapalenia natychmiast udać się do laryngologa i wykonać wszelkie zalecone przez niego badania.

Komentarze: