Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Choroby cywilizacyjne dotykają przede wszystkim ludzi żyjących w szybkim tempie, w dużych miastach i aglomeracjach. Dzieje się tak dlatego, że człowiek prowadzi coraz bardziej siedzący tryb życia. W pracy ruch ograniczony jest do okolic własnego biurka. Podobnie jest w drodze do i z pracy. Podróżując w obie strony czy to prywatnym samochodem czy komunikacją miejską cały czas mamy ograniczony ruch. Ciągły brak czasu skutkuje tym że jemy w pośpiechu i odżywiamy się nie zdrowo. Stres także wywołuje wiele chorób a i zanieczyszczone środowisko i powietrze, którym oddychamy nie jest obojętne dla naszego zdrowia.

W ostatnich czasach często słyszymy o chorobie określanej mianem zapalenia tętnic zaliczanej do chorób cywilizacyjnych. Zastanawiamy się wtedy co to tak naprawdę oznacza, jakie są jej objawy, a także w jaki sposób się to leczy. Otóż zapalenie tętnic może zostać wywołane przez różne czynniki, od których zależy cały przebieg tej choroby. Najczęściej dochodzi do zapalenia tętnic kończyn dolnych, ale dosięga również inne tętnice w ciele człowieka. Niezliczone czynniki uczuleniowe, reumatyzm, przebyte choroby zakaźne mogą być przyczyną zapalenia tętnic. Choroby weneryczne takie jak kiła również uważane są za jedną z przyczyn zachorowania.

Głównymi objawami zapalenia tętnic jest ich ból w okolicy, w której powstaje zapalenie. Jeśli dotyczy ono kończyny silny dyskomfort pojawia się szczególnie w nocy oraz gdy jej ruchliwość się obniża. Tętnica w tym miejscu jest wyraźnie wyczuwalna. Pojawia się gorączka. Jej leczenie polega na zapewnieniu właściwego ukrwienia kończyny, podawaniu leków przeciwbólowych oraz na leczeniu przyczynowym, zmierzającym do usunięcia przyczyny wywołującej chorobę.

Zapalenie tętnic skroniowych, nazywane olbrzymiokomórkowym polega na zapaleniu zewnątrzczaszkowych (skroniowych) tętnic głowy, tętnic ocznych, rzęskowych tylnych, środkowych siatkówki oraz kręgowych. Na jej wystąpienie narażone są przede wszystkim osoby starsze, powyżej 50 roku życia. Jej najgroźniejszym powikłaniem może być trwała utrata wzroku. Znacznie częściej zapadają na nią kobiety niż mężczyźni. Podejrzewa się, że ma ona związek z zakażeniem wirusem paragrypy typu 1, prawirusem B19, chlamydią czy mykoplazmą. Zmieniona chorobowo tętnica pogrubia swe ściany i można w niej zaobserwować naciek zapalny. Leczenie trwa 2-4 tygodnie ale większość pacjentów musi być leczona dłużej nawet około 1-2 lata.

Zapalenie tętnic szyjnych obejmuje średnie i duże naczynia krwionośne. Atakuje głównie tętnice kręgowe i odgałęzienia tętnicy szyjnej. Charakterystycznymi objawami są zaburzenia żucia i uczucie bólu w okolicy skroniowo-żuchwowej. W tym przypadku dochodzi do zmniejszenia tętna w obrębie stawu żuchwowego, co ma związek ze zmniejszeniem światła tętnicy. Powikłania mogą powodować zwiększone ryzyko pojawienia się tętniaków. Przyczyn choroby upatruje się w uwarunkowaniach genetycznych, bądź wiąże się je z pewnymi rodzajami wirusów i bakterii.

Zespół Kawasakiego to nic innego jak zapalenie tętnic wieńcowych. Atakuje głównie małe i średnie naczynia krwionośne. Natomiast duże naczynia krwionośne poszerzają się. Tworzą się zmiany tętniaki a nawet dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego. Najbardziej narażone na tą chorobę są dzieci do piątego roku życia. Obserwuje się, że zachorowania występują głównie w okresie wiosny i jesieni. Dziewczynki chorują rzadziej niż chłopcy. Pierwszym objawem jest wysoka gorączka, wzrastająca powyżej 38 stopni Celsjusza oraz powiększone węzły chłonne, które się nie zmniejszają po podaniu antybiotyków. Później następują zmiany skórne takie jak zaczerwienienie jamy ustnej i języka, wysypka na kończynach i tułowiu oraz zaczerwienienie i złuszczanie się skóry dłoni i stóp. Równocześnie występuje obrzęk błon śluzowych i spojówek. Leczenie właściwe nie jest konieczne o ile ma łagodny przebieg. Warto zastosować duże dawki aspiryny w celu zapobiegnięcia zakrzepom. Jednak warto każdy przypadek skonsultować z lekarzem. Najbardziej popularnym powikłaniem jest tu zawał mięśnia sercowego.

Zapalenie tętnic mózgowych spowodowane jest zwężeniem naczyń krwionośnych. Prowadzi to do ich niedrożności, tętniaków (które w razie pęknięcia powodują krwotoki), a także zawałów. Objawy są bardzo nietypowe, można do nich zaliczyć wysoką gorączkę, problemy z innymi narządami między innymi nerkami, sercem czy stawami. Mogą pojawić się również drgawki. Niezbędne jest badanie obrazu klinicznego mózgu i jego naczyń. Zaleca się nie ignorowanie żadnych z wyżej wymienionych objawów gdyż takie zapalenie może powodować cieżkie powikłania a nawet doprowadzić do zgonu.

Komentarze: