Małżeństwo i rodzina

Zapłodnienie in vitro

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

W naszym życiu przychodzi etap kiedy pragniemy mieć dzieci. Nie wszystkim jednak udaje się od razu, starają się latami, a efektu ich starań nie widać. Zamiast małego dziecka, pojawia się depresja i smutek oraz pytanie, co z nami jest nie tak? Postanawiamy poradzić się lekarza by zdecydować co dalej i podnieść się na duchu. Kiedy już nie mamy żadnej nadziei i godzimy się z losem, słyszymy „zapłodnienie in vitro to jedyna szansa”. Tylko co to jest zapłodnienie in vitro?

Zapłodnienie in vitro - na czym polega?

Metoda in vitro jest zdecydowanie jednym z najlepszych osiągnięć medycyny końca XX wieku. Daje możliwość wyleczenia się z niepłodności za pomocą zapłodnienia kobiety poza jej organizmem. Na czym polega i jak przebiega zapłodnienie in vitro? Wykorzystywane jest działanie hormonów podwzgórzowych i przysadkowych które wywołuje w jajnikach dojrzewanie kilku, a nawet i kilkunastu komórek jajkowych.

W naturalnym cyklu dojrzewa tylko jedna komórka. Pęcherzyki Graaf’a (jajnikowe) osiągając odpowiednią wielkość, pozwalają na pobranie z jajników dojrzałych komórek jajowych. Po odczekaniu kilku godzin dodajemy odpowiednio przygotowane plemniki do pobranych oocytów. Dokonywane jest więc zapłodnienie poza ustrojem matki. Jeśli wszystko przebiega poprawnie i zaobserwowaliśmy odpowiedni podział komórek to uzyskane zarodki podawane są do macicy po upływie odpowiedniej ilości czasu. Kolejne kroki to już sama natura.

Kiedy należy poddać się zapłodnieniu in vitro?
• długoletnie starania się o potomstwo bez rezultatu
• mężczyzna ma małą ilość plemników
• gdy wiek kobiety wyklucza zajście w ciążę
• gdy kobiece jajowody są niedrożne lub zostały uszkodzone
• zaburzenia hormonalne tj. brak jajeczkowania
• nieodwracalne bądź rozległe zmiany endometriotyczne
• wrodzony brak jajowodów
• niedrożne lub patologiczne jajowody

Zapłodnienie in vitro - etapy

1. Cały proces rozpoczyna się od wizyty konsultacyjnej , podczas której lekarz prowadzący zbiera informacje dotyczące przebytych chorób, operacji oraz sposobów leczenia niepłodności. Zdobywa informację o historii współżycia oraz ogólny stan zdrowia obojga partnerów. Po głębszej analizie problemu, zazwyczaj zna przyczynę bezpłodności oraz potrafi stwierdzić jaka jest dla nas nadzieja oraz proponowany sposób leczenia. Partnerzy będą musieli się wykazać dużą cierpliwością i wiarą w powodzenie zabiegu oraz pozytywne zakończenie leczenia.

2. Wykonywane są wstępne badania diagnostyczne:
• poziom hormonów w pierwszych dniach miesiączki (LH, E2, LSH)
• pacjentka ma wykonywane badanie ginekologiczne włącznie z usg dopochwowym by dokładnie zbadać macicę , oba jajniki i stan zdrowia ( obecność guzków , torbieli itp.)
• w przypadku braku przeciwciał przeciw- różyczkowych szczepienie ochronne
• badania toksoplazmozy
• badanie flory bakteryjnej
• sprawdzenie jakości nasienia partnera po kilkudniowej wstrzemięźliwości seksualnej
• badanie HSG z użyciem kontrastu, jest badaniem nieprzyjemnym i przez około minutę odrobinę bolesnym (jest możliwość znieczulenia). Kontrast jest wpuszczany przez szyjkę macicy która zostaje chwilowo unieruchomiona. Ból świadczy o drożności, w przypadku zrostów ból jest o wiele większy jednak powoduje zerwanie zrostów i ułatwienie tym samym możliwości zajścia w ciążę

3. Kolejne spotkanie odbywa się około 21 dnia cyklu. Pacjentka otrzymuje hormony mające na celu zahamowanie wzrost pęcherzyków jajnikowych. Cały proces stymulacji hormonalnej pęcherzyków rozpoczyna się w początku kolejnego cyklu i jest kontrolowany poprzez badaniami USG. W chwili osiągnięcia przez pęcherzyki odpowiedniej wielkości następuje pobranie komórek jajowych. Zabieg pobierania komórek jajowych trwa kilka minut i jest wykonywany pod znieczuleniem. Komórki wędrują do laboratorium embriologa i są szczegółowo oglądane, odnalezione w płynie oocyty zostają przechowane w inkubatorach.

4. Kolej na mężczyznę od którego pobrane są za pomocą odpowiedniej techniki najlepsze plemniki do zapłodnienia. Przebrane nasienie trafia do komórek jajowych i razem jest umieszczone w inkubatorze.

5. Następuje ocena i kontrola przebiegu zapłodnienia. Do macicy są przenoszone około 3 zarodki , jednak zdarza się, że w późniejszym etapie trafia się ich więcej. Pozostałe zarodki zostają zamrażane i wykorzystane w dalszych procesach zapłodnienia, zwiększając tym samym szanse do 60% skuteczności.

Zapłodnienie in vitro - skuteczność

Zapłodnienie in vitro nie zawsze przynosi skutki za pierwszym razem, jednak warto próbować gdyż metoda jest jak dotąd najskuteczniejsza dla par, które samodzielnie nie mają szans na potomstwo. Zabieg jednak jest dość kosztowny gdyż klaruje się na około 10.000 złotych, a nie każdego stać na taki wydatek. Jednak by stworzyć owoc swej miłości czasami trzeba zapłacić każdą cenę.

Komentarze:
DXXXXX 2011-11-13 22:10:34

BOże strasznie drogo!Moim zdaniem lekarze mają już swoje pensje więc po co płacić za jakieś zabiegi?a takie zapłodnienia dla ludzi którzy chcą dziecka powinny być BEZPŁATNE!!!!!!!!!!!!!!!!

bardzosmutna 2012-01-26 17:46:12

nie wiem co robić....jestem przeciwna in vitro, ale chyba nie mam szans na dziecko....to straszny ból.

gd 2012-03-03 19:01:57

ja wlasnie zaczynam przygotowania do zabiegu in-vitro. jak mi sie nie powiedzie to chyba zwariuje bo na drugi raz mnie nie stac.

deni 2012-05-15 12:41:41

mój syn z synową próbowali już trzy razy zasze się udawało apotem powstawał zaśniad ...corza mniej wierze w skutecznosc tej metody ....o kasie nie wspomne i o jej nadziejach i zabiegach ....

beta 2012-05-18 01:30:31

jestem po i nieudalo sie hyba umre nie moge se z tym poradzic co robic czy jest szansa dalej prubowac czy to ma sens

monia 2012-05-18 14:33:30

jestem po drugim razie czekam za wynikiem ale jeśli się nie uda to nie uwierzę w tą metodę to aby kosztuje a nie stać mnie na więcej ...u nas jest problem bo moje komórki nie chcą się zbyt zapładniać

justa 2012-05-31 22:17:15

jestem po..........czekam jeszcze tydzien na wyniki krwi,,,,,,,

kate 2012-06-12 14:33:45

To dorabianie się na cudzym NIESZCZĘŚĆIU jest niż demografizny i zabiegi powinny być refundowane przez PAŃSTWO

mała 2012-06-14 11:07:39

niby 10 tysięcy kosztuje, a inne niezbędne badania jakie każą wykonać. Ja już wydałam 25 tysięcy a to dopiero 1 próba

ani 2012-06-21 22:56:44

ja mieszkam na slowacji a tu in vitro i badania przed pokrywa ubezpieczenie trzeba tylko kupic hormony samemu, nie rozumiem dlaczego u nas nie traktuja in vitro jako sposob leczenia tylko jako wymysl kobiety, Mam nadzieje ze komos wreszcie oczy sie otworza i zmienia przepisy

doti 2012-08-02 23:47:40

Tak samo jest w Anglii pierwsza roba jest za darmo ja wlasnie czekam na podawanie hormonow mam nadzieje ze wszystko bedzie ok

syl 2012-09-24 19:35:02

Ja mam transfer jutro,mam nadzieję że się uda.Jest to mój pierwszy raz i bardzo się boję rozczarowania...

alicja 2013-01-06 18:08:32

to powinno byc za darmo nie wszystkie part stac na taki zabieg a chcieli by miec dziecko

katia 2013-05-28 13:13:22

To dobrze że jest szansa dla par które starają się o dziecko.My z mężem trochę przeszliśmy,bo jesteśmy 11 lat po ślubie bez rezultatów a bardzo pragniemy być pełną rodziną.

Pelni wiary 2015-05-15 12:41:35

Ja jestem juz po kilkunastu probach inseminacji niestety nieudanych,teraz juz nie ma dla nas innej szansy jak in vitro. Zdecydowalismy sie z mezem i zdajemy sobie sprawe z tego ze jest to kosztowne i nie zawsze skuteczne,ale wydaje mi sie ze gdybym teraz sie poddala to nigdy bym sobie nie wyczala tego ze jednak nie zrobilam wszystkiego co moglam zeby miec dzidzie. Jestesmy przygotowani na kazda mozliwosc bo to wiadomo 50/50 ale przynajmniej bedziemy wiedzieli ze probowalismy,a te pieniadze nie maja znaczenia bo do tej pory i tak wydalismy ich mnostwo ale czego sie nie robi dla pelni szczescia prawda? a taka jest kolej rzeczy ze jadnym sie udaje innym nie,do ktorej grupy bedziemy nalezec wyjasni sie po wszystkim.