Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Zator to zablokowanie przepływu krwi w żyłach i tętnicy przez tzw. czopy zatorowe. Mogą to być skrzepliny, oderwane fragmenty tkanek nowotworowych, bakterie, pasożyty, a nawet bąbelki gazu, jak np. w chorobie kesonowej, po cząsteczki tłuszczu - w przypadku zatorowości tłuszczowej.

Zatorowość tłuszczowa - przyczyny

- złamania kości udowej i innych kości długich,
- zabieg liposukcji, czyli kosmetycznego usuwania tłuszczu,
- cukrzyca, zapalenie trzustki, poważne poparzenia.

Zatorowość tłuszczowa - objawy:

• Kiedy grudki tłuszczu przedostaną się do naczyń krwionośnych, tworzą zator, bardzo często w tętnicy płucnej.
• Dochodzi wtedy do kłopotów z oddychaniem, niedotlenienia i komplikacji neurologicznych (pobudzenie, śpiączka czy delirium, jeśli zakorkowane zostaną naczynia mózgowe).
• Mogą też dołączyć się objawy dermatologiczne (krwawe wybroczyny na skórze).

Zatorowość tłuszczowa - leczenie:

Jest to leczenie głównie objawowe polegające na podawaniu tlenu, środków moczopędnych i albuminy zwiększającej przepływ krwi.

Zatorowość tłuszczowa - zapobieganie:

• Unieruchomienie kończyny przed przewiezieniem do szpitala.
• Po poważnych urazach profilaktycznie pacjentowi podaje się tlen i leki przeciwzakrzepowe.

ZATOROWOŚĆ ŻYLNA

Najczęstszym powodem zatorowości są skrzepliny krwi. Dochodzi wtedy do zamknięcia żyły skrzepliną uniemożliwiającą prawidłowy obieg krwi. Zakrzep może się oderwać i wędrować z biegiem krwi do serca lub rozgałęzień tętnicy płucnej. Mówimy wtedy o zatorowości żylnej.

Choroba ta dotyka najczęściej:

- osoby po 60 roku życia,
- stosujące terapię hormonalną,
- chorujące na żylaki lub wrodzone zaburzenia krzepliwości krwi,
- po operacjach lub urazach,
- z dużą nadwagą
- nałogowych palaczy,
- narkomanów,
- kobiety w ciąży,
- osoby podróżujące samolotem lub innymi środkami transportu w pozycji siedzącej.

ZATOROWOŚĆ PŁUCNA

W przypadku zatorowości płucnej dochodzi do zamknięcia tętnicy płucnej lub mniejszych odgałęzień fragmentem zakrzepu lub innego materiału zatorowego oderwanym z żył głębokich kończyn dolnych, żył miednicy albo żyły głównej dolnej.
W około 40 % przypadków zakrzepicy żył głębokich dochodzi do zatorowości płucnej.

Zatorowość płucna - objawy

- nagła duszność,
- zatrzymanie krążenia,
- zasłabnięcie,
- gorączka,
- kaszel,
- ból w klatce piersiowej.

Zatorowość płucna- diagnostyka

- spiralna tomografia komputerowa,
- ultrasonografia,
- rezonans magnetyczny,
- oznaczenie stężenia D-dinerów.

Zatorowość płucna - leczenie

Najgroźniejsza dla życia jest zatorowość płucna. Tylko szybkie postawienie diagnozy i odpowiednie leczenie może uratować życie pacjenta. Brak właściwego leczenia może być powodem śmierci lub powstania groźnej dla chorego przewlekłej zatorowości płucnej, która bywa leczona operacyjnie. Wskazaniem do natychmiastowej interwencji chirurgicznej jest zakrzepica obejmująca ujście żył podskórnych do układu żył głębokich. Występuje wtedy duże ryzyko oderwania się końcowego odcinka skrzepliny i do powstania zatorowości płucnej. Ważna jest też profilaktyka, czyli zapobieganie powstawania zakrzepicy żył. W tym celu podaje się środki zmniejszające krzepliwość krwi (heparyna). Żyły bardziej niż tętnice, narażone są na choroby, bo mają cieńsze i bardziej wiotkie ściany i transportują krew pełną różnych składników. W środku mają zastawki żylne - kieszonki z błony, uniemożliwiające cofanie się krwi - szczególnie liczne w żyłach kończyn.

Komentarze: