Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Choć mogłoby się wydawać, że leki pomagają nam wrócić do zdrowia, zdarzają się przypadki kiedy je pogarszają, a nawet doprowadzają do zgonu? Leki nie tylko zażywane zbyt często doprowadzają do przedawkowania, zwanego również lekomanią ale i do zatrucia, które nie należy do łatwych do wyleczenia.

Zatrucie lekami

Zatrucia lekami występują zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Podczas zatrucia dochodzi do wpływu przez leki na poszczególne narządy i układy w organizmie , które wykazują różny poziom zatrucia. Najczęściej do zatruć dochodzi u dzieci w wieku 1-3 lat. Nastolatki trują się na własne życzenie, sięgając po leki oraz alkohol jednocześnie. Najczęściej powodem są leki uspokajające tzw. psychotropowe. Również do częstych przyczyn zatruć należą glikozydy, o różnym stopniu ciężkości. Najczęściej niewielkie przedawkowanie leku objawia się zaburzeniami układu pokarmowego.

Zatrucie lekami - odtrucie

Najpopularniejszą metodą jest podanie węgla aktywnego, który absorbuje toksyny, dzięki temu wchłanianie jelitowe, ułatwiając tym samym eliminacje ze stolcem. Podając węgiel, możemy jego działanie wzmocnić płukaniem żołądka, dodając węgiel do drugiej porcji podawanej wody. Istnieją jednak również innego rodzaju odtrutki takie jak:
• Odtrutki przeciw benzodiazepinom,
• Odtrutki przeciw glikozydom naparstnicy.

Bardzo ważne by stosowana dawka była odpowiednia, musimy również znać dokładną ilość zażytej trucizny, by całkowicie ją zlikwidować. Niestety zarówno jak i środki farmakologiczne tak i odtrutki posiadają skutki uboczne, a także nie zawsze są dobrze tolerowane przez organizm zatrutego.

Zatrucie lekami - przyczyny

○ Sięganie po leki uspokajające, przeciwlękowe.
○ Sięganie po leki narkotyczne lub przeciwbólowe.
○ Substancje psychostymulujące.
○ Leki przeciwdepresyjne, stosowane w leczeniu psychiatrycznym, trójpierścieniowe.
○ Leki stosowane podczas moczenia nocnego u dzieci.
○ Leki stosowane przy nerwicy pourazowej oraz zespołów depresyjnych.
○ Leki przeciwpsychotyczne.
○ Paracetamol.
○ Kwas acetylosalicylowy.

Zatrucie lekami nasennymi

Zatrucie lekami nasennymi są często kojarzone z próbami samobójczymi. Tak naprawdę każdy cierpiący na bezsenność jest narażony na tego typu zatrucie. Pragnąć wzmocnić efekt uśpienia lub będąc nierozważnym można zwyczajnie przedawkować środki nasenne. Jakie są tego skutki? Choć leki nasenne szybko tracą swoją skuteczność, to w ciągu 2 tygodni wzrasta na nie tolerancja organizmu, dlatego zażywanie leków nasennych powinno odbywać się w krótkim okresie czasu.

Objawy zatrucia lekami nasennymi:

- powolne ruchy,
- senność,
- apatia,
- zaburzenia równowagi,
- nudności,
- zawroty głowy,
- gorsze widzenie,
- gorsza wymowa,
- wyczerpanie organizmu,
- hipotonia,
- hipowolemia,
- zmiany skórne.

Zatrucie lekami - pierwsza pomoc

Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się z chorym do najbliższego szpitala w celu postawienia odpowiedniej diagnozy. Nam samym może się wydać to lekkim zatruciem, a w rezultacie osoba zatruta może być w ciężkim stanie. Nie warto więc działać na własną rękę, szczególnie w przypadku dzieci, które szybko ulegają odwodnieniu organizmu. Udajcie się prosto do szpitala lub wezwijcie lekarza rodzinnego do domu.

Komentarze:
juda 2013-11-02 19:56:42

ja sie zatrulam to mnie helikopterem zabrali bo bylam w stanie ciezkim mam 16 lat zaluje tego nie robcir tego to jest glupie

diler eugeniusz 2015-04-15 13:00:55

o stary to masz niezle nawalone na bani :D bierz połowe albo sie podziel

XnieznajomaX 2017-04-20 19:49:44

Jak bardzo trzeba być pozbawionym piątej klepki by dopuścić się takiemu czynu?

sędzia kalosz 2017-05-03 14:11:16

nie wiem jak można to jest głupstwo, branie leków kojarzy nam sie z chorobom lub samobujstwem jusz lepiej aby to była choroba w końcu jak można pozbawić siebie życia.Tyle ludzi myśli że nie można sobie pomóc że najlepsze rozwiązanie to skończyć tym wszystkim , obwinianie sie nie ma sensu,trzeba walczyć o swoje marzenia i starać je sie małymi kroczkami realizować.Nie wiem jak bardzo trzeba być pozbawionym piątej klepki? To proste wystarczy przedawkować ,lub po prostu przez pomyłkę wziąć nie to co sie powinno, a najprościej jusz po prostu to komuś podrzucić. Nie wiem jak można być tak głupim aby jeść tyle tych leków rozumiem chorobe to jest normalne ale nie tyle aby doprowadzić do zgonu trzeba je jeść tak jak zaleca lekarz !