Choroby i Leczenie

Dziś nikotyna to jeden z największych wrogów człowieka, którego na co dzień otacza wiele szkodliwych używek. Czym jest nikotyna? Nikotyna z pewnością jest jednym z rodzajów trucizny o działaniu szkodliwym dla układu nerwowego, układu krążenia oraz układu pokarmowego. W dużej mierze jest również winnym obniżeniu odporności ustroju. Podczas zatrucia nikotyną narażone na zniszczenie są młode komórki oraz włókna nerwowe, naczynia krwionośne oraz mięsień sercowy.

Nikotyna podczas zatrucia wywołuje również głód tytoniowy. Kropla nikotyny zawierająca około 60mg czystej nikotyny powoduje zgon człowieka w 10 minut. Papieros zawiera około 3mg nikotyny, mogącej doprowadzić u młodych palaczy do ostrego zatrucia.

Zatrucie nikotyną - przyczyny

Zatrucie nikotyną występuje w przypadkach zbyt częstego lub jakiegokolwiek użycia nikotyny w celach samobójczych, nadużycia jej w formie używek oraz w momencie nie przemyślanego zbyt dokładnie zastosowania środków owadobójczych, które zawierają ją w swoim składzie.

Zatrucie nikotyną - objawy

Zatrucie nikotyną objawia się najczęściej :
- ślinieniem,
- wymiotami,
- biegunką,
- zmęczeniem,
- halucynacjami,
- utratą przytomności,
- częstą potliwością,
- śmiercią (przy zbyt dużej dawce).

Objawy przewlekłego zatrucia nikotyną:

- pobudliwość nerwowa,
- nadmierna potliwość,
- drżenie rąk,
- przyśpieszenie tętna,
- bezsenność,
- zaburzenia czynności przewodu pokarmowego.

Zatrucie nikotyną - zapobieganie

Z pewnością najlepiej jest unikać nikotyny, odzwyczajenie się od palenia nikotyny. Istotne jest by zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji i zrozumieć, że nikotyna jest trująca, a nawet śmiertelna.

Zatrucie nikotyną - pierwsza pomoc

Gdy dojdzie do zatrucia nikotyną należy spróbować udzielić pierwszej pomocy. Jak wygląda taka pierwsza pomoc? Z pewnością wiele zdziałamy odcinając osobie zatrutej źródło zatrucia. W momencie gdy nikotyna zaatakowała nasza skórę, należy zakażone miejsce przemyć mydłem z wodą. Na zatrucie często pomocne są domowe sposoby takie jak wypicie mocnej herbaty. Każdy przypadek zatrucia jest ważny i nie należy go lekceważyć.

Komentarze:
Magda 2014-04-01 16:43:30

Zgadzam się!