Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Zatrucie paracetamolem

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Dziś w przeciwieństwie do nieco dawniejszych czasów mamy łatwy dostęp do leków. Co prawda nadal część z nich jest sprzedawana wyłącznie na receptę, którą musi wystawić lekarz, ale bardzo dużo jest takich, które kupimy bez zaleceń lekarza. Znaczna większość tego typu medykamentów jest dostępna nie tylko w aptekach ale również w zwykłych sklepach, kioskach czy na stacjach benzynowych. Najczęściej są to leki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym lub przeciwbólowym. Znajdziemy tam wiele specyfików niezbędnych podczas problemów z układem pokarmowym, obniżających gorączkę, łagodzących skutki przeziębienia czy różnego typu bóle. Sięgając po jakikolwiek lek, nawet ten bez recepty trzeba zachować minimum ostrożności. Przede wszystkim przeczytajmy ulotkę dołączona do leku. Zwróćmy uwagę na przeciwwskazania do stosowania. Jeśli mamy zamiar po zażyciu prowadzić pojazd sprawdzić czy nie obniża on sprawności psychofizycznych. Na samym końcu dowiedzmy się jaką dawkę możemy zażyć. Nawet na pozór niegroźny lek może stać się śmiertelnym niebezpieczeństwem zarówno dla naszego zdrowia jak i życia jeśli go przedawkujemy albo jeśli mamy uczulenie na któryś z jego składników.

Jednym z groźnych leków w przypadku zatrucia jest paracetamol. Jest to specyfik przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, za to wykazuje niskie właściwości przeciwzapalne. W Polsce można go kupić od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jego zaletą jest to, że szybko się wchłania i po 30-60 minutach osiąga maksymalne stężenie w układzie krwionośnym. Działa od trzech do pięciu godzin. Może być stosowany u dzieci i dorosłych, w postaci tabletek, czopków i syropu, ten ostatni przeznaczony głównie dla dzieci. Jego przyjmowanie zaleca się w przypadkach bólów stawów, mięśni, kości, zębów, pleców, kręgosłupa, barku czy głowy. Jest skuteczny również w łagodzeniu bólu menstruacyjnego, po zabiegach stomatologicznych i chirurgicznych. Podaje się go często w stanach podgorączkowych.

Stosując ten lek należy pamiętać, że nie wolno łączyć go z większością preparatów antywirusowych gdyż wtedy powstają silne interakcje. Chorzy na niewydolność nerek także nie powinni go zażywać bo kumuluje się we krwi. Zbyt duża jego dawka, nawet w przypadku zupełnie zdrowych osób wytwarza bardzo niebezpieczny i silny utleniacz. Może to być przyczyną zaburzenia gospodarki wolnorodnikowej i doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby. Spożywający duże dawki alkoholu powinni unikać tego leku bo w połączeniu z paracetamolem może dojść do uszkodzenia wątroby. Zaniechać jego przyjmowania muszą też ludzie z przewlekłym zapaleniem lub marskością wątroby.

Pierwsze objawy przedawkowania uwidaczniają się po dwudziestu czterech godzinach od żarzycie leku. Należą do nich bladość, złe samopoczucie, wymioty, ból brzucha, nudności. Często występują też zmniejszona świadomość czy brak łaknienia. W późniejszym czasie mogą pojawić się objawy podobne go grypy, świąd, żółtaczka a nawet śpiączka. Występują przeważnie po czterech, sześciu dniach od zatrucia. Sygnalizują o poważnej niewydolności wątroby oraz o martwicy komórek wątrobowych.

W sytuacji wykrycia zatrucia paracetamolem i rozpoznania pierwszych objawów pierwsza pomoc ogranicza się właściwie do wezwania pogotowia ratunkowego w celu przewiezienia chorego do szpitala. Gdyż niezbędna jest tu hospitalizacja. Jeszcze przed dotarciem pogotowia, można podać takiej osobie węgiel aktywny, który ma za zadanie absorbować groźną dla organizmu ludzkiego substancję.

Skuteczną odtrutką jest tu N-acetylocysteina. Podawana jest ona doustnie a w skrajnych przypadkach nawet przez sondę. Jednak optymalne jest aplikowanie jej dożylnie w jak najszybszym okresie czasu od zażycia paracetamolu. W czasie detoksykacji stężenie paracetamolu w osoczu jest ciągle monitorowana i na tej podstawie wyznacza się okres oraz ilość podawanej odtrutki. Zwykle taki proces trwa około siedemdziesiąt pięć godzin.

W łagodniejszych stanach zatrucia lekarz może wprowadzić odtrutkę doustnie o ile nie występują nudności i wymioty. Jednak na samym początku przed podaniem jakiegokolwiek antidotum należy przeprowadzić proces płukania żołądka. Jednak doustnie N-acetylocysteinę można podać jeśli wcześniej zatruty nie zażył węgla lub jakiegoś środka przeczyszczającego, bo tego typu preparaty mogą zaburzyć wchłanianie się odtrutki.

Więc zanim połkniemy jakiś lek zastanówmy się i nie podejmujmy pochopnych decyzji. Zawsze czytajmy dokładnie całą ulotkę bo od tego może zależeć nasze zdrowie a w wielu przypadkach nawet życie.

Komentarze: