Choroby i Leczenie

Zatrucie rtęcią - objawy

- wymioty z domieszką krwi,
- pieczenie w jamie ustnej, oraz przełyku,
- ślinotok,
- bóle brzucha,
- biegunka,
- odwodnienie,
- wstrząs,
- niewydolność krążenia,
- uszkodzenie nerek,
- bezmocz.

Zatrucie rtęcią - przyczyny

- dymy z fabryk spalających węgiel,
- spożycie ryb, owoców morza ( miecznik, tuńczyk, łosoś),
- niektóre rodzaje farb,
- urządzenia do mierzenia ciśnienia lub krwi ( zwłaszcza, gdy rtęć wyleje się na dywan),
- żarówki fluorescencyjne.

Zatrucie rtęcią - leczenie

Przy zatruciu rtęcią należy natychmiast zawieźć chorego do szpitala, gdzie zostanie podjęte odpowiednie leczenie. Nie ma możliwości leczenia na własna rękę w domu.

Zatrucie rtęcią z termometru

Przy tego rodzaju zatruciu nie jest wymagana pomoc lekarza. Należy jednak dokładnie oczyścić pomieszczenie, w którym została wylana rtęć z termometru. Najlepiej, gdy odbywa się to przy udziale służby chemicznej, dostępnej przy jednostkach straży pożarnej. Często do tego rodzaju wypadków dochodzi z udziałem dzieci, które ciekawe termometrów chcą zobaczyć co znajduje się w środku. Kiedy mierzymy dziecku temperaturę, nie zostawiajmy ich samych z termometrem, a jeśli nie chcemy ryzykować warto zakupić termometr elektryczny.

Zatrucie rtęcią - pierwsza pomoc

W przypadku doustnego zatrucia rtęcią konieczna jest konsultacja z lekarzem i dowiezienie zatrutej osoby do szpitala. W przypadku pierwszej pomocy np. podczas zatrucia rtęcią z termometru, należy jak najszybciej podać do wypicia mleko z białkami jaj kurzych. Należy bowiem sprowokować u osoby zatrutej wymioty, które po podaniu takiego napoju powinny nastąpić. Najważniejsze jednak jest dostarczenie osoby zatrutej do szpitala, nawet gdy wymioty wystąpią.

Komentarze: