Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Zatrucie tlenkiem węgla

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Zatrucie tlenkiem węgla to najbardziej powszechna forma zatrucia gazowego. Nazywana popularnie zaczadzeniem. Zatrucie tlenkiem węgla stanowi aż 75 % wszystkich zatruć.

Zatrucie tlenkiem węgla - przyczyny

- pożary budynków,
- używanie piecyków gazowych, węglowych i innych o niesprawnej wentylacji,
- zatrucia przemysłowe,
- zatrucia samobójcze,
- spaliny silnikowe.

Zatrucie tlenkiem węgla - objawy

Objawy bardzo silnego zatrucia:
- bóle głowy,
- zawroty głowy,
- wymioty,
- konwulsje.

Stopień powyższych objawów zależy od stężenia objętościowego dwutlenku węgla w powietrzu.

Objawy zatrucia przewlekłego:
- osłabienie pamięci,
- upośledzenie psychiczne,
- utrata łaknienia,
- utrata czucia w palcach,
- senność za dnia, bezsenność w nocy,
- zaburzenia krążenia, zmiany morfologiczne,
- drżenie mięśni,
- ostrożne poruszanie się,
- szaroziemniste przebarwienia skóry.

Zatrucie tlenkiem węgla - leczenie


- brak kontaktu z osobami zatrutymi,
- tlenoterapia w komorze hiperbarycznej,
- transfuzja krwi,
- zapobiegnięcie obrzękowi mózgu,
- zapobieganiu zapaleniu płuc.

Zatrucie tlenkiem węgla - skutki

Skutki zatrucia tlenkiem węgla mogą być różne. Wszystko zależy od stopnia zatrucia. Jednak najgroźniejszym skutkiem mogą być:
- utrata wzroku i węchu (zwłaszcza u osób starszych),
- zanik mowy,
- obniżenie ilorazu inteligencji,
- trwałe uszkodzenie mózgu,
- uszkodzenie narządów oddechowych.

Zatrucie tlenkiem węgla - pierwsza pomoc

1. Zapewnienie dopływu świeżego czystego powietrza; w skrajnych przypadkach wybicie szyby w oknach.
2. Wyniesienie osoby poszkodowanej w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej; w przypadku istnienia takiego zagrożenia pozostawienie przeprowadzenie akcji służbom ratunkowym (wezwanie służb ratunkowych (pogotowie ratunkowe, PSP).
3. Jak najszybsze podanie tlenu.
4. Gdy osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie np.  metodą usta - usta oraz masaż serca.
5. Nie wpadać w panikę, kiedy znajdziemy dziecko lub dorosłego z objawami zaburzenia świadomości w kuchni, łazience lub garażu; należy jak najszybciej przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.

Zatrucie tlenkiem węgla - profilaktyka

1. Przeprowadzanie kontroli technicznych, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza.
2. Użytkowanie sprawnych technicznie urządzeń, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta.
3. Stosowanie urządzeń posiadających stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu.
4. Nie zaklejanie i nie zasłanianie w inny sposób kratek wentylacyjnych.
5.W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzanie poprawności działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
6. Systematyczne sprawdzanie ciągu powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki.
7. Częste wietrzenie pomieszczenia, w którym odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażonych w termy gazowe), a najlepiej zapewnianie, nawet niewielkiego, rozszczelnienia okien.

Komentarze: