Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Każdego roku zawał serca dosięga prawie stu tysięcy osób. Połowa z nich umiera. Nie doczekała fachowej pomocy ...
Serce jest nieco większe od zaciśniętej pięści człowieka. Kurcząc się i rozkurczając, przetacza w ciągu doby od 5 do 7 tysięcy litrów krwi. Ta pompa ssąco-tłocząca o przeciętnej wadze 300 g zaopatruje tkankę całego organizmu w niezbędne składniki odżywcze. I tak ważny tlen.

Mięsień sercowy jest odporny na zmęczenie, uderza 60-80 razy na minutę, bez przerwy, przez całe życie. Wszelkie przerwy w jego pracy mogą mieć tragiczne skutki, pozbawiając najważniejsze narządy, zwłaszcza mózg- dopływu życiodajnego tlenu.

Zawał serca - przyczyny

Współczesne warunki cywilizacyjne - zanieczyszczenie atmosfery, degradacja środowiska przyrodniczego, zaniedbania dietetyczne, zwiększona pobudliwość, niedostosowanie do sytuacji wywołujących stresy, stwarzają ułatwienia dla zapadalności na choroby serca. Są nimi:
• Angina pectoris (dusznica bolesna) z napadowymi bólami w klatce piersiowej, spowodowanymi zmniejszeniem dopływu tlenu do mięśnia sercowego w następstwie choroby wieńcowej;
• Choroba wieńcowa, czyli uszkodzenie serca spowodowane zwężeniem lub zatkaniem naczyń wieńcowych; często, jako następstwo zakrzepu w naczyniu wieńcowym, zawał serca. Choroba wieńcowa, prowadząca do zawału serca, jest przyczyną 1/3 wszystkich zgonów w wieku 45-65 lat.
• Zawał mięśnia sercowego- martwica mięśnia sercowego, do której dochodzi na tle miażdżycy tętnic wieńcowych.

Zawał serca - czynniki ryzyka

- starzenie się organizmu,
- nadciśnienie tętnicze,
- palenie tytoniu,
- wysoki poziom cholesterolu,
- zaburzona proporcja pomiędzy cholesterolem „dobrym” a „złym”,
- wysoki poziom trójglicerydów,
- marskość wątroby,
- cukrzyca,
- predyspozycje rodzinne,
- otyłość.

Zawał serca - objawy

- ból w klatce piersiowej najczęściej zamostkowy,
- duszność,
- poty,
- uczucie lęku,
- nudności.

Ból może promieniować do żuchwy, pleców, barków, nadbrzusza. Trwa przetwarzanie nie mniej niż 20 minut, często przeciąga się do kilku, a nawet kilkunastu godzin. Zawały bez bólowe występują najczęściej u chorych na cukrzycę. Większość wszystkich zgonów zawałowych następuje w pierwszych dwóch godzinach od wystąpienia bólu.
Często zawał występuje w miejscach przypadkowych, z dala od możliwości natychmiastowej pomocy, dlatego tak ważne jest upowszechnianie wiedzy na temat pierwszej pomocy.

Zawał serca - pierwsza pomoc

Pomoc przedlekarska polega na:
- ułożeniu chorego w pozycji półsiedzącej (jeśli jest przytomny) lub bocznej (jeśli jest nieprzytomny),
- wezwaniu fachowej pomocy medycznej,
- kontroli tętna i oddechu (jeśli ustanie praca serca i oddech, należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową),
- należy podać 300-500 mg aspiryny doustnie i 0,4-0,8 mg nitrogliceryny podjęzykowo,
- nie wolno podawać nitrogliceryny przy objawach wstrząsu, gdy pacjent jest blady, zlany zimnym potem,
- czas od wystąpienia pierwszych objawów do momentu dostarczenia chorego do szpitala decyduje o jego przeżyciu.

W niektórych krajach, ostatnio także w Polsce, propaguje się dostęp przeszkolonych osób do defibrylatorów, w celu leczenia nagłego zatrzymania krążenia u osób z zawałem mięśnia sercowego.

Komentarze: