Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Zespół cieśni nadgarstka

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Zespół cieśni nadgarstka jest stanem chorobowym, który powstaje zazwyczaj w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego. Najczęstszą przyczyną choroby jest obrzęk zapalny nerwu lub tkanek otaczających oraz zwyrodnieniowe lub pourazowe zacieśnienia ograniczonej przestrzeni kanału nadgarstka. Początkowy ucisk na włókna nerwu pośrodkowego doprowadza do zaburzenia ich odżywiania, co wywołuje wtórny obrzęk i nasila dolegliwości. Kanał nadgarstka jest to przestrzeń ograniczona od strony dłoniowej przez więzadło poprzeczne nadgarstka, od strony grzbietowej i bocznych przez kości nadgarstka. Wewnątrz tej przestrzeni znajduje się 9 ścięgien zginaczy palców otoczonych pochewkami maziowymi oraz nerw pośrodkowy. Zwiększenie objętości struktur wewnątrz kanału nadgarstka powoduje wzrost ciśnienia, a tym samym ucisk na ścięgna i nerw. Ponieważ nerw jest bardzo wrażliwy na ucisk, dochodzi do zaburzeń jego funkcji. Zaburzenia te objawiają się drętwieniem palców od kciuka do palca serdecznego. Charakterystyczne jest pojawianie się zdrętwień w nocy i nad ranem. Zmusza to chorego do wstania z łóżka i „strzepywania rąk”.

Dolegliwości początkowo występują po przepracowaniu, później utrzymują się stale. W końcowym stadium pojawiają się zaburzenia ruchowe objawiające się wypadaniem przedmiotów z ręki, trudnościami w wykonywaniu czynności precyzyjnych. Początkowo zaburzenia funkcji nerwu są odwracalne, jednak w długo trwających neuropatiach dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu.

Zespół cieśni nadgarstka - objawy

- mrowienie w nadgarstku i w okolicy kciuka,
- mrowienie palca wskazującego i środkowego oraz połowy palca serdecznego,
- zanik mięśni kłębu,
- osłabienie chwytu,
- brak precyzji i ograniczenia ruchów,
- utrudnione zaciśnięcie ręki w pięść,
- wypadanie z dłoni trzymanych przedmiotów,
- tzw. dodatni objaw Tinela,
- tzw. dodatni objaw Phalena.

Objawy występują najczęściej w nocy, nasilają się po uniesieniu kończyny, a zmniejszają po opuszczeniu. Po przebudzeniu chory odczuwa mrowienie w obrębie ręki. W razie większego nasilenia choroby parestezje i ból budzą chorego w nocy, ulgę przynosi wtedy opuszczenie ręki na podłogę.

Zespół cieśni nadgarstka może wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej dotyczy osób po 50-tym roku życia. Najczęściej chorują kobiety. Nierzadko dolegliwość pojawia się w przebiegu chorób reumatycznych. Przyczyn zespołu cieśni nadgarstka jest bardzo wiele. Rozwija się w wyniku przeciążenia mięśni zginaczy palców. Przeciążenie może być wynikiem uprawianego sportu lub wykonywanej pracy. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi tej dolegliwości jest długotrwałe narażenie na wibracje (na przykład praca młotem pneumatyczny) ,ciąża, choroby reumatyczne czy wrodzony wąski kanał nadgarstka.

Zespół cieśni nadgarstka - leczenie

- przyjmowanie witaminy B6,
- fizykoterapia (ćwiczenia relaksujące),
- zażywanie leków przeciwzapalnych,
- czasami unieruchomienie nadgarstka.

Zespół cieśni nadgarstka - badanie

Zalecane jest zrobienie badania EMG, w celu rozpoznania stopnia uszkodzenia nerwów. Uszkodzenie określa się w skali od 1 do 6, gdzie 1 to bardzo lekkie uszkodzenie nie groźne, i pozwalające dalszemu funkcjonowaniu, zaś 6 to ciężkie uszkodzenie nerwów, gdzie może pomóc jedynie operacja.
Najlepszym sposobem na leczenie jest nieużywanie chorej ręki. Przy lekkim uszkodzeniu nerw regeneruje się po około 3–4 miesiącach.

Komentarze: