Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Nazwa zespół Otella pochodzi od bohatera dramatu Szekspira, który kierowany patologiczną zazdrością zabił swoją żonę a sam popełnił samobójstwo. Jest to psychoza z rodzaju psychoz urojeniowych. Zwana też paranoją alkoholików, gdyż występuje u osób nadużywających alkoholu lub w upojeniu alkoholowym. To skrajna postać zazdrości, obłęd alkoholowy zwany też obłędem zazdrości. Może występować samodzielnie lub łącznie z innymi schorzeniami, np. schizofrenią. Chorobliwa zazdrość wynika z niskiej samooceny, lęku że możemy stracić bliską osobę. Jest często przyczyną rozpadu związków. Niekiedy chorzy nie widząc wyjścia z sytuacji targają się na własne życie lub życie partnera. Najczęściej na to schorzenie cierpią mężczyźni, rzadziej zapadają na tę chorobę kobiety.

Zespół Otella - objawy

• Schorzenie zaczyna się od niewinnych domysłów, później choroba nasila się i rozwija się choroba psychiczna.
• Choroba rozwija się powoli, ale może trwać bardzo długo.
• Może się też pojawić w wyniku przerwania nadużywania alkoholu.
• Urojenia dotyczące niewierności partnera lub małżonka.
• Niedorzeczność podejrzeń.
• Brak panowania nad emocjami.
• Chorobliwa, niczym nie uzasadniona zazdrość.
• Śledzenie partnera, wszczynanie kłótni, żądanie wyjaśnień.
• W zaawansowanej postaci dochodzi do braku wszelkich zainteresowań, cała osobowość chorego opanowana jest myślą o niewierności.
• Zaniedbywanie codziennych obowiązków.
• Przeglądanie rzeczy osobistych, sprawdzanie połączeń telefonicznych, przeszukiwanie kieszeni (szukanie dowodów zdrady).
• Urojenia mogą też przybierać charakter manii prześladowczych doprowadzając do uszkodzeń ciała czy nawet zabójstwa.
• Chorzy żądają "przyznania się" do rzekomej niewierności.
• Czasem atak skierowany jest na domniemanego kochanka partnera.
• Częsta przemoc fizyczna i psychiczna.
• Nie ma możliwości zmiany przekonania o zdradzie mimo perswazji.
• Impulsywność, agresja.
• Rozkojarzenie umysłowe.

Zespół Otella - przyczyny

Alkoholizm. Predyspozycja do tej choroby, gdyż nie każdy alkoholik cierpi na zespół Otella. Osobowość paranoiczna czyli zaburzenia osobowości ze skłonnością do podejrzliwości. Nadmierna obawa przed porzuceniem. Uszkodzenia centralnego układu nerwowego, np. w psychozie starczej. Próba odstawienia alkoholu. Choroba nasila się w stanach depresji i lęku. Doznane wcześniej poniżenia seksualne, porzucenie, zawód uczuciowy.

Zespół Otella - leczenie

Choroba nie leczona może trwać do końca życia. Jest to przewlekła choroba, nie ustępuje łatwo, dlatego leczenie jest trudne, długotrwałe. Najczęściej stosuje się leki przeciw psychotyczne. Leki te bywają jednak często nieskuteczne. Kolejną trudnością jest fakt, że chorzy nie chcą się leczyć. Uważają, że nie są chorzy. Często rodzina używa podstępu lub szantażu, by zmusić chorego do leczenia. Czasem jedynym sposobem leczenia jest leczenie przymusowe i umieszczenie chorego w szpitalu psychiatrycznym. Istnieje jednak wiele wad tego systemu. Wielu chorych po takim leczeniu odstawia leki, wraca do nałogu, ma poczucie, że wszyscy go prześladują. Diagnozę można w miarę szybko postawić, trudniej przebiega leczenie. Stosować też można psychoterapię, np. terapię małżeńską. Pacjentowi mogą pomóc: psychoterapeuta, psychoanalityk, psychiatra.

Komentarze: