Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Złamanie kręgosłupa

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Kręgosłup to ruchoma kostna oś tułowia i szyi złożona z 33 lub 34 kręgów. Koniec górny kręgosłupa dźwiga czaszkę, dolny łączy się z miednicą. Kręgosłup składa się z 7 kręgów szyjnych, 12 piersiowych, 5 lędźwiowych, 5 krzyżowych złożonych w kość krzyżową oraz 4 lub 5 guzicznych tworzących jednolitą kość guziczną. W związku z tym, że kręgosłup jest przystosowany do pionowej postawy ciała jest on lekko wygięty, o charakterystycznych czterech krzywiznach: szyjnej, piersiowej, lędźwiowej i krzyżowej. Krzywizny stanowią rodzaj resorów amortyzujących wstrząsy przy chodzeniu, bieganiu i skakaniu. Kręgosłup ochrania rdzeń kręgowy i zamyka od tyłu klatkę piersiową. Może wykonywać ruchy: zginanie i prostowanie (w przód i w tył), zginanie i prostowanie na boki oraz skręty w lewo i prawo. Kręgosłup, jak każda kość czy konstrukcja kostna podatny jest na złamania oraz zwichnięcia.

Kiedy może dojść do złamania?

• Do urazów kręgosłupa może dojść w wyniku bezpośredniego urazu bądź na skutek zgniecenia, czyli kompresji.
• Jest to najczęściej następstwo: wypadków komunikacyjnych, upadków z wysokości, skokach do wody, a w okresie noworodkowym jest to efekt skomplikowanych porodów.

Jak rozpoznać złamanie kręgosłupa?

Złamanie kręgosłupa może mieć bardzo niebezpieczne skutki. Najgroźniejszym powikłaniem złamania kręgosłupa jest uszkodzenie lub złamanie rdzenia kręgowego. Pojawia się wtedy niebezpieczeństwo porażenia poprzecznego, obejmującego swoim zasięgiem cały obszar poniżej miejsca złamania.

Na skutek uszkodzenia układu nerwowego pojawiają się wtedy następujące objawy:

- Niedowład.
- Porażenie mięśniowe.
- Upośledzenie czucia.
- Bezwiedne oddawanie moczu i stolca.
- Silne bóle w okolicy miejsca złamania.
- Powstawanie obrzęków w pobliżu miejsca złamania.

Ważna uwaga!

W żadnym wypadku nie wolno zmieniać pozycji poszkodowanego, u którego widoczne są objawy złamania kręgosłupa (z wyjątkiem bezpośredniego zagrożenia życia). Wszelkie zmiany położenia rannego mogą grozić dodatkowym poważnym pogorszeniem jego stanu zdrowia. Można natomiast ustabilizować jego pozycję, okładając rannego kocami lub znajdującymi się pod ręką ubraniami wierzchnimi. Chorego należy pozostawić w spokoju do czasu nadejścia fachowej pomocy. Osobie przytomnej można podać środek przeciwbólowy. Niewłaściwa pomoc może spowodować uszkodzenie nerwów.

Pierwsza pomoc przy złamaniu kręgosłupa:

• Ratownik może stwierdzić złamanie kręgosłupa na podstawie widocznych objawów lub relacji z przebiegu wypadku. Także u każdego poszkodowanego nieprzytomnego lub rannego w głowę należy zawsze podejrzewać złamanie kręgosłupa.
• Najpierw należy zabezpieczyć rannego w pozycji, w której się znajduje. Zmiany położenia można dokonać tylko w wypadku bezpośredniego zagrożenia życia, np. podczas zatrzymania oddechu lub gdy poszkodowany znajduje się w obszarze objętym pożarem, gdzie i tak nie można udzielić pierwszej pomocy.
• Poszkodowany musi znajdować się w stabilnej pozycji, którą można osiągnąć okładając go poduszkami, kocami lub kurtką czy marynarką. Następnie należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe. Przewiezienie do szpitala powinno nastąpić jak najszybciej i odbywać się pod opieką lekarza.

Komentarze: