Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Obojczyk to kość długa, która łączy łopatkę i mostek. Stanowi on połączenie szkieletu kończyny górnej z szkieletem osiowym. Ma podłużny kształt i jest lekko wygięty (przypomina literę S). Składa się z: końca barkowego, bocznego, mostkowego i przyśrodkowego. Nie ma jamy szpikowej chociaż jest kością długą (lub mają bardzo małą).

Do złamania obojczyka najczęściej dochodzi przy upadkach. Występuje dość często u noworodków wskutek obrażeń porodowych. Najczęściej rozpoznaje się je bezpośrednio po urodzeniu lub w 3-4 dniu życia dziecka, jeśli złamanie jest podokostnowe lub odłamy są zaklinowane. Dziecko oszczędza rączkę po stronie złamania, nie wykonując ruchów. Badaniem dotykowym można stwierdzić obrzmienie podskórne, jakby lekkie trzeszczenie i ruchomość odłamów kostnych.

Postępowanie w przypadku złamania obojczyka:

• Unieruchomienie kończyny górnej po stronie złamania zapewnia wyleczenie.
• Guz obojczykowy może występować jeszcze kilka miesięcy po złamaniu, ale jest to tylko blizna kostna, która ulegnie wchłonięciu.

Jak rozpoznać złamanie ?
Rozróżniamy złamania obojczyka zamknięte i otwarte. Przy otwartych widoczna jest rana, która wymaga szybkiego opatrzenia ze względu na niebezpieczeństwo infekcji. Odłamy kostne uszkadzają tkanki miękkie, przerywają ciągłość skóry i w ten sposób stykają się z otoczeniem.

Objawami złamania są:

- Ból ramienia podczas ruchu.
- Nienaturalne ułożenie.
- Nienaturalna ruchomość.
- Powstanie uwypuklenia w miejscu złamania.
- Widoczne zakończenie kości przy złamaniach otwartych.

Pierwsza pomoc:

- Rannego, a szczególnie miejsce złamania jak najmniej poruszać.
- Przy złamaniu otwartym założyć sterylny, nieuciskowy opatrunek i umocować plastrem.
- Położyć rannego tak aby miejsce złamania nie było obciążone.
- Uszkodzoną część ciała unieruchomić, najlepiej kocem.
- W przypadku utraty świadomości lub podejrzenia wstrząsu, przed rozpoczęciem opatrywania rany należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Jak opatruje się złamania obojczyka ?

Potrzebujemy:
- Chustę trójkątną.
- Podłużny przedmiot do unieruchomienia, np. listewka.
- Materiał wyścielający.
- Jeśli nie mamy pod ręką żadnej listewki możemy w ostateczności jako szyny użyć zwiniętych gazet.
- Jeśli to konieczne, można włożyć pod węzeł podkładki by zmniejszyć ból związany z naciskiem.
- Łatwiej jest opatrzyć złamanie mając kogoś do pomocy.
- Przy otwartych złamaniach: bandaż, plaster bez opatrunku, gaza opatrunkowa.

Jak to wykonać ?
- Na prostokątnym rogu chusty trójkątnej wiążemy słupeł. Służy on do unieruchomienia łokcia.
- Kładziemy złamane ramię na chuście. Prostokątny róg jest skierowany w kierunku łokcia. Jeden z wolnych rogów przekładamy na szyję przez zdrowe ramię.
- Dolny koniec chusty trójkątnej podciągamy do góry. Również dłoń powinna leżeć na chuście.
- Oba końce mocno związujemy na zdrowym ramieniu. Słupeł nie powinien znajdować się na kręgosłupie.
- Najlepszym ułożeniem dla uszkodzonego ramienia jest kąt 90 stopni. Ramię nie powinno zwisać lub być związane zbyt ciasno.
- Jeżeli to możliwe ramię należy unieruchomić przy klatce piersiowej, np. zrolowaną chustą trójkątną.

Komentarze: