Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Postęp w medycynie sprawia, iż coraz lepiej i skuteczniej potrafimy radzić sobie z bólem. Aby zaoszczędzić pacjentowi bólu i dodatkowych przykrych doświadczeń często stosuje się różnego rodzaju znieczulenia. W zależności od rodzaju zabiegu, badania i operacji i związanych z tym potrzeb a także w zależności od wieku chorego, jego stanu zdrowia oraz cech osobowości można korzystać z określonych rodzi znieczulenia. Jednym z najbardziej znanych znieczuleń jest znieczulenie ogólne tzw. narkoza. Ten rodzaj znieczulenia polega na uśpieniu chorego i czasowym wyłączeniu świadomości. Pozwala on równocześnie eliminować ból.

Mimo stosowania nowoczesnej aparatury i nowoczesnych środków usypiających możliwe jest wystąpienie powikłań. Do przykrych skutków narkozy zalicza się: długotrwałą senność, zbyt płytki oddech, zakłócenia pracy serca, spadki bądź wzrosty ciśnienia tętniczego, parogodzinna a nawet parodniowa chrypka.

Znieczulenia przewodowe polegają na wyłączeniu czucia bólu w obwodowym układzie nerwowym poprzez podanie leku (środka znieczulającego) miejscowo w okolice nerwów przewodzących ból z obszarów ciała, w obrębie których wykonywany jest zabieg. Chory podczas zabiegu może być świadomy lub spać płytkim snem. Znieczulenie może być podawane jednorazowo, lub wielokrotnie podczas jednego zabiegu.

Znieczulenie przewodowe w większości przypadków jest zdecydowanie mniej obciążające dla organizmu. Możliwe jest wykonanie wielu rodzajów znieczulania przewodowego . Wśród nich wyróżnia się: znieczulenia powierzchowne, nasiękowe, znieczulenie nerwów obwodowych, znieczulenie zewnątrz oponowe,znieczulenie podpajęczynówkowe . Znieczulenia powierzchniowe często i chętnie wykorzystywane są w stomatologi. Poz zastosowaniu tego typu znieczulenia następuje wyłączenie zakończeń nerwowych w błonach śluzowych jamy ustnej, ponadto nosa, tchawicy,pęcherza moczowego i pochwy. W praktyce polega na zastosowaniu leku w sprayu lub żelu na znieczulana powierzchnię.

Znieczulenia nasiękowe pozwalają wyłączyć zakończenia nerwowe i włókna nerwowe. Praktycznie polega to na ostrzyknięciu środkiem znieczulającym wybranego miejsca określonego miejsca przy użyciu igły.

Znieczulenie nerwów obwodowych. Owe znieczulenie polega na wyłączeniu nerwów obwodowych lub splotów nerwowych w obszarze który chcemy znieczulić. W efekcie znieczulenia osoba poddana znieczuleniu odczuwa bezruch , brak czucia (ciepło,zimno) Zaleta znieczulenia tego typu jest małe ryzyko powstania powikłań. Niekiedy jednak dochodzi do nich i są to: utrata przytomności, drgawki, zaburzenia pracy serca i rzadko lecz się zdarza śmierć.

W stomatologii poza znieczuleniem nasiękowym wykorzystuje się również znieczulenie śródwięzadłowe i śródkostne. W znieczuleniu śródwięzadłowym przy pomocy specjalnych strzykawek i pod wysokim ciśnieniem wstrzykuje się środek znieczulający bezpośrednio do szpary ozębnowej. Umożliwia to na włączenie czucia w okolicy tylko jednego zęba. Jest nie zastąpione w stomatologi zachowawczej. Znieczulenie śród kostne z kolei umożliwia podanie środka znieczulającego do istoty gąbczastej kości, otaczającej ząb. Ilość podawanego środka jest precyzyjnie kontrolowana . Jest wykorzystywane w leczeniu zachowawczym i przy tzw. leczeniu kanałowym.

Znieczulenia zewnątrzoponowe. Ten rodzaj znieczulenia znalazł swoje miejsce w medycynie w przypadku operacji długotrwałych i rozległych bądź też w walce z bólem pooperacyjnym. Znieczulenie to jest najczęściej wykonywanym znieczuleniem przewodowym. Często wykorzystuje się go przy przeprowadzaniu cesarskiego cięcia, porodów, żylaków i większości operacji urologicznych. Jest to jedno z najbezpieczniejszych znieczuleń. Niestety jak w pozostałych przypadkach i rodzajach znieczuleń może prowadzić do powikłań którymi najczęściej są bóle głowy. Owe bóle mają charakter przemijający i ustępują po nawodnieniu przy użyciu kroplówek i leżeniu.

W medycynie wykorzystuje się również znieczulenie podpajęczynówkowe. Obecnie jest ono rzadziej wykonywane . Głównie wykorzystuje się je przy bólach nowotworowych. Wysokość znieczulenia reguluje się poprzez rodzaj stężenia, ilość oraz rodzaj ułożenia pacjenta.

Komentarze: