Zwyrodnienie stawów

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Na zwyrodnienie stawów cierpi wiele ludzi z naszego otoczenia. Dotyczy ona głównie osób starszych, ale coraz częściej skarżą się na nią również ludzie w średnim wieku. Mówi się, że ponad połowa ludzi po pięćdziesiątym roku życia ma artrozę czyli właśnie zdeformowane stawy, w większości przypadków są to kobiety. Choroba ta zazwyczaj rozwija się latami, atakuje głównie stawy kręgosłupa, kolan i bioder. Jeszcze niedawno uważano, że jest to naturalny proces ścierania się stawów postępujący wraz z wiekiem. Obecnie zauważa się wzrost zachorowań u ludzi młodszych, natomiast nie wszyscy starsi mają z tym problemy.

Jakie są więc przyczyny tej choroby? Jest ich wiele, często zależą od wykonywanego zawodu, trybu życia czy wypadków, których doznał człowiek w czasie swojego życia. Najczęściej są to przeciążenia stawów spowodowane wadami postawy lub wadami wrodzonymi. U sportowców przyczyną mogą być za bardzo intensywne treningi i doznawane kontuzje a czasem nawet nie dostrzegane mikrourazy. Otyłość, starszy wiek, zaburzenia neurologiczne a nawet niewłaściwa dieta mogą także prowadzić do zwyrodnienia stawów i kłopotów nasilających się wraz z wiekiem.

Zwyrodnienie stawów można zdiagnozować na podstawie wywiadu z pacjentem, który skarży się na typowe objawy oraz po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Sama choroba ma charakter zapalny, towarzyszy jej ból w obrębie stawu, obrzęk i zaczerwienienie. Chorego kieruje się na badanie rentgenowskie, które zazwyczaj pozwala na postawienie diagnozy. Można ją również rozpoznać przeprowadzając badanie tomografem komputerowym lub rezonansem magnetycznym. Zabieg artroskopii także powinien nam nakreślić obraz całej sytuacji.

Najbardziej pospolitym a jednocześnie najbardziej niebezpiecznym jest zwyrodnienie stawu biodrowego. Gdyż może doprowadzić chorego do kalectwa. Nazywane jest ono koksartozą. Na początku odczuwalne są niewielkie bóle w obrębie pachwin. W dalszej fazie dochodzi do przykurczy i objawy cały czas się nasilają, aż ból przestaje być możliwy do zniesienia. W końcu dochodzi do zaniku chrząstki stawowej i całkowitego unieruchomienia stawu. A co za tym idzie chory jest przykuty do łóżka.

Gonartroza popularnie znana jako zwyrodnienie stawów kolanowych to także przyczyna silnego bólu i obniżonej sprawności w poruszaniu się. Pamiętać trzeba, że ona atakuje dużo częściej kobiety niż mężczyzn. Rozpoznać ją można po nasilającym się bólu w czasie wstawania z pozycji siedzącej czy wchodzeniu po schodach. Jeśli zignoruje się jej pierwsze objawy może doprowadzić to do silnych bóli w okolicach kolan i utrudniać poruszanie się.

Problemy z chwytaniem przedmiotów oraz trudności podczas próby i podnoszenia to sygnał, że możemy mieć do czynienia ze zwyrodnieniem stawów rąk. Uważa się, że ta dolegliwość może być dziedziczna. Przy tego rodzaju zwyrodnienia palce mogą boleć, sztywnieć, być powiększone. Zginając je możemy słyszeć charakterystyczne trzeszczenie. Trzeba uświadomić sobie, że stawy w tej części ciała szczególne mocno pracują, więc mogą się szybciej zużywać. Odpowiednio wcześnie wykrytą chorobę można leczyć farmakologicznie lub ciepłem.

Istnieje szereg możliwości leczenia chorych stawów. Najistotniejsze jest ich odciążenie. Do tego celu można wykorzystać odpowiednie wkładki ortopedyczne, urządzenia stabilizujące i odciążające stawy. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Od jakiegoś czasu na rynku dostępnych jest też wiele preparatów wspomagających odbudowę chrząstki stawowej. Przy ich wyborze trzeba pamiętać by zawierały w swoim składzie kwas hialuronowy i siarczan glukozaminy. Silne bóle można łagodzić zabiegami parafinowymi i naświetlaniem laserem. W ekstremalnych sytuacjach, gdy ból jest bardzo silny lub chory ma trudności w poruszaniu się można przeprowadzić zabieg chirurgiczny polegający na wszczepieniu specjalnej endoprotezy. Jest ona wykonana ze stopów metali szlachetnych. Na chwilę obecną można wszczepić protezę stawu barkowego, łokciowego, kolanowego i biodrowego. Badania nad stworzeniem szerszej gamy endoprotez cały czas trwają.

Szereg ćwiczeń wykonywanych codziennie, w regularnych odstępach czasu może uchronić nas przed wieloma przykrymi dolegliwościami. Należą do nich ćwiczenia w zakresie mięśni brzucha i pośladków, okolic kręgosłupa a także ćwiczenia rozluźniające i odciążające kończyny. Codzienny, umiarkowany trening nie nadwyrężający stawy jest wskazany, np. spacer czy pływanie. Ponadto pamiętajmy żeby unikać noszenia nadmiernych ciężarów. Przy chodzeniu zwracać uwagę na jego płynność oraz nosić wygodne i nie uciskające stóp obuwie. A spożywając posiłki dobierajmy składniki bogate w białko.

Was this helpful?

0 / 0