Ani mru mru

ani-mru-mru-2

Ani Mru Mru to kultowy kabaret, który powstał w Lublinie we wrześniu 1999 roku. Za datę powstania kabaretu jego artyści uznają datę pierwszej próby, na której pojawili się wszyscy jego obecni członkowie. Wtedy kabaret był nieco bardziej rozbudowany i liczył sobie cztery osoby. Byli to: Joanna Kolibska, Grzegorz Tatara, Maciej Wojnarowski oraz Marcin Wójcik, który był pomysłodawcą i założycielem grupy.

Kabaret Ani mru mru – historia

W niedługim czasie grupa dorobiła się pianisty – Janusza Bronkiewicza. Grupa mogła w pełni poświęcić się pracom nad swoim pierwszym autorskim programem. Dzięki dwóm znajomym kabareciarzy, na kilku próbach pojawił się Michał Wójcik, który wedle zapewnień „może się nadawać”. Po kilku próbach jednak zrezygnował, tłumacząc się brakiem czasu. Z biegiem czasu okazało się inaczej – Michał Wójcik do dziś jest sztandarową postacią w kabarecie Ani Mru Mru.

Premiera pierwszego autorskiego programu kabaretowego miała miejsce pierwszego grudnia w lubelskiej kawiarni artystycznej klubu Hades, który, jak wspominają kabareciarze (zwani przez społeczność internetową Mruczakami), jako jedyny uwierzył w możliwości kabaretu Ani Mru Mru i udostępnił mu miejsce na próby i przedstawienia.

Kabaret Ani mru mru – skład

Pierwszy program kabareciarze zagrali sześć razy, za każdym razem otrzymując ciepłe przyjęcie ze strony publiczności. Uznania nie zdobył jednak (patrząc z perspektywy czasu) poziom artystyczny występów. Dalsze losy kabaretu nie przedstawiały się zatem różowo, jednakże z początkiem nowego roku w staromiejskiej Winiarni odbył się pierwszy „Wieczór z Kabaretem”, na który zaproszono Marcina Wójcika i Joannę Kolibską. Odbyły się dwa przedstawienia, na trzecie zaś Marcin Wójcik postanowił zaprosić Michała Wójcika. Miałby on wystąpić w charakterze mima. Michał Wójcik przyjął propozycję, występ się odbył, a już niedługo po nim zapadła decyzja o zmianie składu personalnego grupy. Od tej pory kabaret Ani Mru Mru stanowią: Joanna Kolibska, Marcin Wójcik, Janusz Bronkiewicz i Michał Wójcik. W czerwcu 2000 roku pianista Janusz Bronkiewicz musiał jednak opuścić Ani Mru Mru, na jego miejsce pojawił się Waldemar Wilkołek – dźwiękowiec, człowiek „od wszystkiego” i swoista podpora grupy.

Ani Mru Mru, występując regularnie w Winiarni miał możliwość dogrywania skeczy, ciągłego ich dopracowywania oraz sprawdzania się przed publicznością (a publiczność lubelska cieszy się opinią dość wybrednej i wymagającej). Owocem występów były zaproszenia na lokalne kabaretony, gdzie debiutanci mieli możliwość wystąpić przed uznanymi już kabaretami, takimi jak Formacja Chatelet, Jurki, Kabaret Moralnego Niepokoju.

Datą przełomową dla kabaretu Ani Mru Mru jest grudzień 2000 roku. Młodzi kabareciarze pojechali wówczas do Gdańska na III Ogólnopolski Festiwal Kabaretów Studenckich „Wyjście z Cienia”, gdzie zostali zauważeni i docenieni, zajęli drugie miejsce, otrzymali Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Za Najlepszy Skecz, ponadto Michał Wójcik dostał indywidualną Nagrodę Za Kreację Aktorską.

Od tego czasu kabaret jeździ po całej Polsce, pojawiły się przeglądy PAKA, Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry, Mulatka, różnorakie kabaretony. W 2001 roku kabaret Ani Mru Mru kolejny raz zmienił skład – opuściła do Joanna Kolibska. Od tej pory kabaret stanowi trio.

Kabaret Ani mru mru – skecze

Do najbardziej znanych skeczy Ani Mru Mru należą: Tofik, Chińska Restauracja, Golf, Skok Adama Małysza, Otwarcie Supermarketu i Brzuchomówca.

Was this helpful?

3 / 1