Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Nie każda kobieta rozpoczynając współżycie myśli o przyszłym macierzyństwie. Nie bardzo też uśmiecha się jej wizja nagłej „wpadki” co często oznacza rezygnację z wszelkich planów co do jej przyszłości. Dlatego też warto wiedzieć i zatroszczyć się dużo wcześniej o właściwe metody antykoncepcji. Mowa tutaj o antykoncepcji hormonalnej – jednej z najbardziej popularnej oraz najczęściej stosowanej metody zapobiegania zajścia w ciążę.
Antykoncepcja to najogólniej mówiąc wszelkie dostępne sposoby i metody oraz środki zapobiegające zapłodnieniu czy też uniemożliwiające zajście w ciążę.
Dobry środek antykoncepcyjny to przede wszystkim środek w niemal 100 procentach skuteczny ale także i bezpieczny dla osoby, która będzie go przyjmowała. Najbardziej popularne metody antykoncepcji to tak zwana antykoncepcja hormonalna. Polega ona na regularnym przyjmowaniu określonych środków chemicznych, mających na celu zabezpieczenie nas przed niechcianą i nieplanowaną ciążą.
Antykoncepcja hormonalna to przede wszystkim różnego rodzaju preparaty składające się z estrogenów oraz gestagenów. Mają one za zadanie zahamować jajeczkowanie. Ponad to antykoncepcja hormonalna obejmuje swoim zasięgiem wszystkie te środki, które hamują czynność dokrewną jajników oraz kory nadnerczy, wzmagają lepkość śluzu szyjkowego (czyli utrudniają wniknięcie plemników). Ponadto wywołują one zmiany błony śluzowej macicy.
Antykoncepcja hormonalna prócz tego że jest ona oczywiście podstawową metodą zapobiegania ciąży, dodatkowo pomaga ona w leczeniu różnego rodzaju schorzeń hormonalnych takich jak: – pierwotny i wtórny brak miesiączki, – bolesne miesiączkowanie, – niepłodność czynnościową,
– zespoły klimakteryczne.
Środki te powinny być ściśle (indywidualnie) dopasowane do osoby, która będzie je stosowała. Musi się tym zająć lekarz ginekolog. Po wykonaniu szeregu badań oraz po odpowiednim wywiadzie medycznym zadecyduje on, czy to właśnie antykoncepcja hormonalna czy też inny rodzaj antykoncepcji, będzie najbardziej odpowiedni i bezpieczny dla danej kobiety.
Antykoncepcja hormonalna może przyjąć także postać domięśniowych zastrzyków, które blokują owulację, zagęszczają śluz i zmieniają śluzówkę macicy, uniemożliwiając zagnieżdżenie się komórki jajowej. Zastrzyk trzeba wykonywać co trzy miesiące. Wybieramy go wtedy, kiedy karmimy piersią lub gdy nie pamiętamy o codziennym łykaniu tabletek antykoncepcyjnych. Inna postać środka antykoncepcyjnego hormonalnego jest też wkładka hormonalna. Działa ona podobnie jak typowa wkładka domaciczna (czyli uniemożliwia zagnieżdżenie się komórki jajowej). Dodatkowo zawarty w niej lewonogestrel zapewnia dodatkową ochronę. Jako antykoncepcję hormonalną określamy także pierścień dopochwowy, który podobnie jak pigułka zawiera dwa aktywne hormony. Jest łatwy w użyciu – możemy go samodzielnie umieścić w pochwie. Zawiera mniej hormonów niż tradycyjna pigułka.
Was this helpful?
0 / 0