Niektóre schorzenia wymagają bardziej wnikliwej analizy przyczyny ich powstania lub też potwierdzenia ich diagnozy. Dzieje się tak, przede wszystkim dlatego, że wiele różnych chorób posiada te same objawy. Do tego aby określić , co konkretnie dolega pacjentowi, należy wykonać szereg różnego rodzaju badań. Wśród nich znajduje się między innymi badanie moczu. Najczęściej jest to badanie zlecane razem z badaniem krwi. Z medycznego punktu widzenia, badanie moczu polega na określeniu fizycznych właściwości, wykryciu i ilościowym oznaczeniu składników chemicznych oraz elementów morfotycznych moczu, w celu dogłębnej diagnostyki.
Badanie moczu – interpretacja
- • Barwa – właściwa to żółta;
• Odczyn – lekko kwaśny czyli prawidłowe pH to 4,8 – 7,4;
• Ciężar właściwy;
• Przejrzystość – najbardziej pożądana zupełna;
• Woń.
Co tego typu badania, mogą powiedzieć lekarzowi o nas? Przede wszystkim w czasie badania moczu stwierdza się obecność lub jej brak białka – świadczy to o uszkodzeniu nerek; cukru – jego obecność świadczy o cukrzycy; bilirubiny – przy żółtaczce; urobilinogenu – przy chorobach wątroby; krwi – ostre zapalenie nerek lub kamica nerkowa.
Badania moczu – skróty
- Leukocytów czyli krwinek białych – WBC;
- Erytrocytów czyli krwinek czerwonych – RBC;
- Glukozy.
Badanie moczu u dziecka
Sporo problemów powstaje w przypadku gdy badanie moczu dotyczy dzieci. Obecność niewielkiej liczby bakterii w moczu dziecka to normalny, zdrowy objaw. W wynikach badań pojawia się wtedy określenie: nieliczne lub pojedyncze bakterie w polu widzenia. W przypadku, kiedy w opisie badania znajdzie się informacja o namnożeniu bakterii, wówczas należy podjąć leczenie dziecka. Najczęściej jest to sygnał zakażenia układu moczowego dziecka.
Opis badania moczu dziecka, który wskazuje jednoznacznie na problemy ze zdrowiem stwierdza, że w moczu występują leukocyty oraz erytrocyty; brak natomiast wałeczków. Ponadto jeśli w opisie widnieje informacja, iż ilość bakterii przekracza 10 000 komórek/ml – można mieć niemal 100- procentową pewność, że maluch jest chory. Dodatkowym sygnałem, iż w organizmie malucha dzieje się coś niedobrego jest zgłaszany przez dziecko ból przy oddawaniu moczu, częstsze niż zazwyczaj oddawanie moczu, mimowolne oddawanie moczu oraz gorączka. Jednocześnie należy podkreślić, że są to główne objawy zapalenia cewki moczowej.
U dzieci starszych, zalecone zostaje wówczas leczenie domowe. U maluchów i niemowląt najczęściej wskazane jest leczenie szpitalne.
U osób dorosłych złe wyniki badania moczu mogą wskazywać na schorzenia nerek, wątroby lub dróg moczowych. Ponadto tego typu badanie, dostarcza takich ważnych informacji jak predyspozycje do pojawienia się u danej osoby kamienia lub zachorowania na żółtaczkę.
Was this helpful?
0 / 0