Bielactwo

Bielactwo

Bielactwo – pomimo tego, że sama nazwa tej przypadłości może brzmieć groźnie nie jest to wcale bardzo niebezpieczną przypadłością. Można wyróżnić dwa główne rodzaje bielactwa, bielactwo wrodzone oraz bielactwo nabyte. Bielactwo, inaczej nazywane albinizmem sprawia sporo problemów, jednak są to problemy stricte estetyczne.

Rodzaje bielactwa

Bielactwo nabyte to jeden z rodzajów tej przypadłości. Z łaciny vitiligo, wywoływane jest przez rozpad komórek barwnikowych w organizmie człowieka. Dolegliwość ta spotyka mniej niż jeden procent całej ludności na świecie, niestety, przyczyny powstawania tej dolegliwości nadal są nie do końca znane. Objawia się ono powstawaniem jasnych plam na skórze człowieka, nieregularny obrys oraz kształt, po tym można rozpoznać bielactwo. W pewnym stopniu przy bielactwie nabytym w grę wchodzą czynniki genetyczne, ponieważ dość często zauważalne jest to, że na tą przypadłość chorują całe rodziny, istnieje także inna teoria sugerująca powstawanie białych plam na skórze człowieka w wyniku doznania poważnego stresu, ma to ścisły związek z układem nerwowym.

Bielactwo wrodzone z kolei to choroba jak najbardziej genetyczna skóry, nie pojawia się nagle, ponieważ można ją zaobserwować już u nowonarodzonego dziecka, przy czym choroba ta utrzymuje się przez całe życie. Wyróżnia się dwa typy bielactwa wrodzonego, tak zwane bielactwo całościowe (albinizm całościowy) objawiający się tym, że człowiek ma bardzo jasną, wręcz białą skórę, co jest spowodowane upośledzeniem wytwarzania melanin, czyli pigmentów, na całej powierzchni skóry w komórkach barwnikowych. Włosy są również bardzo jasne, a oczy silenie sprawiają wrażenie, że są czerwone, wynika to jednak z tego, że komórki krwionośne zwyczajnie prześwitują przez tęczówki w oczach. Drugim typem bielactwa wrodzonego jest bielactwo częściowe i dotyczy przekształcenia tylko niektórych miejsc na ciele człowieka, fragmenty skóry lub na przykład tylko włosy.

Przyczyny bielactwa

Bielactwo (albinizm) wywoływany jest na skutek braku enzymu o nazwie tyrozynaza. Enzym ten uczestniczy w procesie przekształcania barwnika melaniny. Tą cechę warunkuje tak zwany gen recesywny, więc jeśli rodzice, mają cechy heterozygotyczne odnośnie genu odpowiedzialnego za aktywność wcześniej wymienionego enzymu, to mamy około 25 procent pewności, że dziecko tej pary może być chore na bielactwo.

Objawy bielactwa

Dziecko z albinizmem rodzi się praktycznie bardzo różowawe, wynika to z tego, że naczynia krwionośne prześwitują, przez bardzo jasną skórą. Osoby z albinizmem mają nie tylko bardzo jasną skórę (wręcz białą) ale także białe włosy, białe brwi, rzęsy. Osoby z bardzo małą ilością pigmentu w swojej skórze bardzo niekorzystnie reagują na promienie UV, czyli promienie słoneczne, często są ofiarami różnego rodzaju zapaleń skóry oraz zrogowaceń i pęcherzy.

Jak leczyć bielactwo?

Bielactwo nie jest niebezpieczne dla zdrowia czy życia człowieka cierpiącego na tą przypadłość. Niemniej jednak jest powodem wielkiego dyskomfortu psychicznego, wynikać to może z chociażby z tego, że wielu albinosów jest zwyczajnie wytykanych palcami, czy nawet prześladowanych. Wiele osób chorych skarży się głównie na wyobcowanie oraz stres spowodowany odmiennością. Jeśli chodzi o bielactwo wrodzone, leczenie jest praktycznie niemożliwe, nie ma skutecznych sposobów, nawet nie są podejmowane próby leczenia tej przypadłości w przypadku wrodzonej choroby. Sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku bielactwa nabytego, ponieważ lekarz dermatolog może spróbować skutecznie dobrać odpowiednie środki mające na celu zastopowanie całego procesu, a nawet jego cofnięcie. Istnieje także specjalna terapia, która niestety może trwać nawet od pół roku do dwunastu miesięcy, polega ona na specjalnemu naświetlaniu skóry w miejscach gdzie została ono chorobowo zmieniona (naświetlanie lampami PUVA). Lekarz dermatolog może także zalecić smarowanie miejsc chorobowo zmienionych specjalnie do tego przeznaczonymi maściami oraz żelami, jednak wszystko jest zależne od indywidualnych przypadłości chorego. Komfort psychiczny dla chorego może zapewniać także tak zwany makijaż permanentny.

Niemniej jednak, należy pamiętać, że osoby chore na bielactwo w żadnym przypadku nie powinny narażać danych miejsc na działanie światła słonecznego, w szczególności latem, tak więc opalanie na plaży niestety odpada.

Prześladowania osób z bielactwem

W krajach mało rozwiniętych, szczególnie w Afryce, gdzie ludzie są praktycznie wszyscy czarnoskórzy, uważa się, że osoby urodzone jako albinosi lub osoby z nabytym bielactwem są wcieleniem duchów osób zmarłych. Istnieją również wierzenia, dające przesłanki do tego, że sporządzanie różnego rodzaju amuletów czy eliksirów z części ciała albinosów mają magiczne moce. Niestety, doprowadza to do wielu prześladowań takich osób, a nawet do morderstw, które w takich krajach niestety uchodzą płazem.

Was this helpful?

0 / 0