Ból jajników

Ból jajników

Co może oznaczać ból jajników? To jedno z najczęstszych pytań zdawanych przez kobiety w różnym wieku. Przyczyn dolegliwości może być naprawdę bardzo wiele. Począwszy od bardzo prozaicznych a skończywszy na nie poważnych schorzeniach, których nie można lekceważyć.

Ból jajników podczas owulacji

Zwykle ból ten powiązany jest z okresem, a konkretniej mówiąc z owulacją, czyli jajeczkowaniem, podczas którego wytwarzane są gamety żeńskie (komórki jajowe). W takich okolicznościach dolegliwość jest czymś normalnym i nie należy się niepokoić. Sytuacja wymaga głębszej analizy, gdy bóle mają charakter stały, ponieważ może to oznaczać na przykład obecność torbieli, jednakże jest to tylko jedna z możliwości. To co należy zrobić to przede wszystkim niezwłocznie udać się do lekarza, najpierw rodzinnego, a potem ewentualnie do ginekologa.

Ból jajników podczas stosunku

Niepokojącą sytuacją jest na pewno ta, odczuwa się ból podczas stosunku seksualnego. Zazwyczaj kobiety podejrzewają wówczas, że doszło do zapłodnienia. Jednak jak informują specjaliści, dolegliwość nie jest związana z ciążą, chociaż oczywiście nie można wykluczać, że akurat doszło do zapłodnienia. Natomiast jeżeli tego rodzaju ból pojawia się pierwszy raz w życiu, to można poważnie rozważyć stwierdzenie, iż doszło do infekcji w obrębie dróg rodnych. A może to być zakażenie bakteryjne, rzęsistkiem pochwowym, drożdżakiem czy też chlamydiami. Całkiem możliwe także, iż doszło do zakażenia w trakcie jednego w wcześniejszych stosunków seksualnych odbywanych bez użycia prezerwatywy. Należy wtedy wziąć pod uwagę to, czy partner nie uskarża się na jakiekolwiek objawy ze strony narządów płciowych lub cewki moczowej. Ponadto ból dokuczający nam podczas stosunku może również mieć podłoże psychogenne, gdy na przykład obawiamy się tego, że pęknie prezerwatywa lub, że dojdzie do zajścia w ciążę. Wpierw jednak należy wykluczyć inne przyczyny, takie jak wspomniane wcześniej zakażenie, guzy jajników, endometrioza.

Ból jajników w ciąży

Podczas ciąży także obserwuje się występowanie bólu w dolnej części brzucha sprawiające wrażenie, że to boli właśnie jajnik. W trakcie ciąży są to jednak bóle nie takiego rodzaju jak przy występowaniu miesiączki, nie są to też regularne skurcze czy nawet nieregularne ale częste. Chodzi tu mianowicie o powszechną dolegliwość kobiet pomiędzy drugim a czwartym miesiącem ciąży. Charakterystyka tego bólu to odczuwanie kłucia, a czasami ciągnącego bólu na jednym boku. Zwykle bóle te są spowodowane rozciąganiem więzadeł podtrzymujących macicę, ale także może to być objaw zbyt dużego wysiłku. Radzi się więc w takiej sytuacji odpoczywanie.

Ból jajników – leczenie

Metod łagodzenia bólu jest wiele, gdy chodzi o bóle występujące podczas okresu wykonać można na przykład masaż rozluźniający napięte mięśnie brzucha. Wylewamy na dłoń 4 – 5 kropli olejku i wykonujemy przez kilka minut masaż podbrzusza ruchem zgodnym ze wskazówkami zegara. Poza tym można stosować olejek lawendowy, eukaliptusowy i majerankowy. Działają one rozkurczowo, podobnie jak tabletki No-spa, także z resztą powszechnie stosowane. Inna praktyką jest położenie na brzuchu poduszki elektrycznej lub termoforu. Można tez wziąć ciepły prysznic czy kąpiel, jednak nie można przesadzać z temperaturą, ponieważ zbyt wysoka może nasilić krwawienie.

Ból jajników – domowe sposoby

Stosuje się również napary z kozłka lekarskiego, mięty, nagietka, melisy, liści malin, rumianku lub rozmarynu. Najlepiej je pić już 2–3 dni przed miesiączką, a ich działanie to zmniejszanie skurczu naczyń. Aby też nie nadwerężać i tak już obolałego brzucha należy pomyśleć o przejściu na lekkostrawną dietę. Gdy praktyki te nie pomagają należy udać się do ginekologa. Natomiast ból jajników występujący na początku ciąży musi być bezzwłocznie zbadany przez specjalistę, ponieważ problem może być poważniejszy.

Was this helpful?

0 / 1