Ciekawostki o funcie brytyjskim – czy wiesz już wszystko?

Funt szterling to jedna z najstarszych walut świata, na dodatek jest czwartą walutą globalną. Jednak jeszcze niecałe 100 lat temu, była to najważniejsza jednostka monetarna, natomiast od kilku lat GBP oddało palmę pierwszeństwa dolarowi. Ale zapewne nie szybko straci na znaczeniu, w końcu nazwa pound sterling znaczy niezawodny. W artykule zdradzimy kilka ciekawostek o brytyjskiej walucie, które warto znać!

1.   Nazwa i symbol funta brytyjskiego

Funt, nie inaczej, pochodzi od nazwy rzymskiej jednostki wagi. Co więcej, to określenie funkcjonuje do dzisiaj w kontekście gramatury – będąc w Wielkiej Brytanii możemy kupić funt jabłek za funty szterlingi. Symbol funta, czyli takie przekreślone “L” pochodzi z łaciny od słowa “libra”, które oznacza… Wagę. Co ciekawe pod względem nazewnictwa parę walutową GBP/USD nazywamy potocznie kablem. Jest to związane z tym, że w XIX wieku notowania giełdy londyńskiej i nowojorskiej były przesyłane poprzez kabel leżący na dnie Oceanu Atlantyckiego.

2.   Funt szterling dzisiaj

Według raportów z 2019 roku GBP odpowiadał za 13% handlu globalnego. Wielka Brytania miała swoje powody, aby będąc jeszcze w Unii Europejskiej nie zmieniać funta na wspólną walutę. Kurs funta ciągle trzyma się mocno, nawet mimo zawirowań z powodu brexitu, czy pandemii koronawirusa, wykresy, jak kształtowała się cena GBP możesz przejrzeć tutaj: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/gbp-pln/. Na kurs GBP ma wpływ aktualnie prowadzona polityka monetarna, a także PKB, czy poziom bezrobocia w kraju. Z racji, że funt jest jedną z najważniejszych walut świata, to na jego cenę mogą wpływać notowania innych walut z wielkiej czwórki.

3.   Jak wyglądają funty?

Zarówno na banknotach, jak i monetach możemy zobaczyć wizerunek monarchy, który aktualnie sprawuje władzę. Od kilkudziesięciu lat zdobi je wizerunek Elżbiety II, który zmienia się z wiekiem, przy okazji wypuszczania kolejnych emisji. Monety są wybijane według najlepszych standardów, których tradycja sięga XII wieku.

4.   Funty w terytoriach zależnych od Wielkiej Brytanii

W terytoriach zamorskich Zjednoczonego Królestwa również płaci się funtami, jednak są one zasadniczo emitowane przez lokalne rządy. I tak właśnie możemy spotkać się z np. funtami falklandzkimi, czy gibraltarskimi. Są one powiązane z brytyjskim funtem szterlingiem w stosunku 1:1.

5.   Bank Anglii jako gwarant stabilności funta

Bank centralny Wielkiej Brytanii jest jedną z najstarszych instytucji tego typu na świecie, ale równocześnie jednym z nowocześniejszych. Jego siedziba została wybudowana na ruinach starożytnej rzymskiej świątyni, jednak w XVIII wieku został przeniesiony na Threadneedle Street, gdzie funkcjonuje do dzisiaj. Aktualny gmach Bank of England to siedem pięter oraz ogromne skarbce pod ziemią. Oprócz standardowych funkcji banku centralnego, jego celem jest emitowanie banknotów trwałych oraz równocześnie trudnych do podrobienia. Dodatkowo Bank od England jest otwarty na turystów, w jego budynku mieści się muzeum edukacyjne, które przedstawia historię placówki. Możliwe jest oglądanie unikatowych eksponatów w postaci monet, banknotów, sztabek złota, czy obrazów. Jeżeli planujemy wybrać się na wycieczkę do Londynu, przed wyjazdem warto wymienić funty po korzystnym kursie – notowania możesz śledzić np. na: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/.

6.   Innowacyjne banknoty GBP

Od kilku lat w obiegu funkcjonują polimerowe banknoty o nominałach 5 i 10 funtów. Są one trwalsze, ich żywotność jest nawet o 3 lata dłuższa niż zwykłych banknotów papierowych. Cechuje je także większa sterylność, ponieważ na tworzywie trudniej osadzają się bakterie. Dodatkowo nie rozdzierają się oraz nie zniszczą się nawet jeżeli zapomnimy je wyjąć z kieszeni podczas prania ubrań.

Was this helpful?

0 / 1

Dodaj komentarz 0