Pamięć jest jednym z podstawowych i najważniejszych procesów psychicznych. To właśnie ona wraz z wrodzonymi cechami umysłu sprawia, że każdy z nas jest niepowtarzalną jednostką. Dzięki pamięci bowiem od najmłodszych lat gromadzimy informacje, przetwarzamy je i ucząc się rozwijamy różne zdolności umysłowe. Dzięki pamięci zdobywamy doświadczenie, którego wynikiem jest nasze zachowanie, myślenie, wiedza i sposób w jaki żyjemy – jednym słowem cała nasza osobowość.
W skład podstawowych funkcji pamięci wchodzi: zapamiętywanie, przechowywanie i odpamiętywanie, które z kolei może przybierać postać rozpoznawania, przypominania lub reprodukcji.
Rodzaje pamięci różnią się takimi cechami jak:
- Trwałość – czyli czas przechowywania wiedzy i wspomnień.
- Gotowość – czyli zdolność do natychmiastowego ich odtworzenia.
- Wierność – czyli dokładność przypominania.
- Pojemność – określa różnorodność zapamiętanego materiału.
O jakości (pojemności i sprawności) pamięci decydują:
- uwarunkowania genetyczne,
- równie ważne jest nieustanne ćwiczenie pamięci,
- o skuteczności zapamiętywania decyduje też emocjonalne zaangażowanie w daną dziedzinę.
Po co ćwiczyć pamięć? Chociażby po to, by:
- Opóźniać symptomy starzenia się.
- Zachować sprawność umysłu.
Ćwiczenie pamięci możemy prowadzić za pomocą kilku technik
Mnemotechnika – polega ona na stosowaniu odpowiednich skojarzeń. Technikę tę zalecał najwybitniejszy rzymski mówca Cyceron. Porządkowanie i grupowanie (wierszyki mnemotechniczne). Polegają one na zapamiętywaniu sekwencji nazw, które mogą tworzyć rymowankę łatwą w zapamiętywaniu.
Technika skojarzeń
polega na poszukiwaniu skojarzeń pomiędzy przedmiotami, wyrazami w odpowiedniej kolejności w jakiej chcemy je zapamiętać. Bardzo przydatne są: nienaturalne proporcje, duże przesadne ilości dopasowywane do przedmiotów, absurdalne, pobudzające wyobraźnię, przejaskrawione, dziwne i kontrastowe zestawienia.
System miejsc. Bardzo dobra technika do układania przemówień oraz wystąpień. Polega na wędrówce po znanych miejscach, np. po własnym domu i przyporządkowywaniu w pamięci kolejnych myśli do miejsc. Metoda ta opracowana była już w starożytności, mówca po wejściu do domu łączył swoje myśli z kolejnymi pokojami oraz z atrium.
Obrazowanie i ruch – zapamiętując musimy tworzyć obrazy w swojej wyobraźni. Wizualizacja stanowi fundament sprawnego zapamiętywania. „Obrazy myślowe” to budulec pamięci wspomagający utrzymanie informacji w naszym umyśle. Wizualizacja aktywizuje pracę mózgu. Tworzenie mentalnych obrazów zwiększa skuteczność zapamiętywania, gdyż uaktywnia prawą półkulę mózgu.
Ćwiczenia na dobrą pamięć
- Rozwiązywanie krzyżówek, zagadek logicznych, quizów, gra w scrabble.
- Uczenie się na pamięć tekstów wierszy, piosenek oraz numerów telefonów, robienie list zakupów w pamięci.
- Zdobywanie nowych umiejętności, np. malowanie, obsługa komputera, gra na instrumencie i ćwiczenie ich regularnie.
- Zapamiętywanie snów – po przebudzeniu spróbuj przypomnieć sobie marzenia senne.
- Czytaj – zmusza to do myślenia.
- Bacznie obserwuj otoczenie i zapamiętuj jak najwięcej szczegółów.
- Sięgaj do wydarzeń z przeszłości – przypominaj sobie szczegóły.
- Wyobrażaj sobie różne sceny.
- Staraj się unikać stresu – nerwy przeszkadzają w koncentracji. Jednak część naukowców uważa, że szybciej i łatwiej zapamiętujemy, jeśli jesteśmy lekko pobudzeni.
- Ćwiczenie ciała – gimnastyka poprawia krążenie i dotlenia mózg. Brak tlenu nieodwracalnie uszkadza szare komórki.
Dieta sprzyjająca pamięci
Mózg lubi pełnoziarniste pieczywo, kasze i makarony, które dostarczają węglowodanów, ryby morskie i oleje roślinne – źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy pochodzące z warzyw i owoców, orzechy, rośliny strączkowe i chude mięso. Dieta powinna być obfita w witaminy z grupy: B, C, E, magnez, żelazo, cynk, potas, fosfor. Pij dużo wody. Utrzymaniu dobrej pamięci sprzyja też nieprzerwany nocny sen.
Was this helpful?
0 / 0