Ciąża to jeden z piękniejszych okresów w życiu kobiety. W trakcie jej trwania, niezbędnym jest by kobieta zmieniła dotychczasowe nawyki żywieniowe. Nie oznacza to oczywiście zupełnej rezygnacji z najbardziej lubianych przez kobietę posiłków czy dań. Musi ona być jednak świadomą tego, że teraz to, co będzie jadła oraz w jaki sposób prowadziła swój tryb życia, także pod względem żywieniowym, będzie wpływało na rozwój nowego życia, jakie w sobie nosi.
Dieta w ciąży
Odżywianie w ciąży wymaga od kobiet przede wszystkim uświadomienia sobie, że popularne hasło: jedz za dwoje, wcale nie oznacza, że kobieta, która ma zostać matką, powinna zwiększać (podwajać) ilość przyjmowanego pokarmu. Oznacza to, iż kobieta – przyszła mama powinna jeść mniejsze porcje, ale za to kilka razy dziennie – nawet do pięciu, sześciu razy na dzień. takie racjonalne odżywianie się w czasie ciąży, ma podwójne dobroczynne działanie. Po pierwsze tak rozłożona dzienna dawka pożywienia, sprawi, że organizm kobiecy, otrzyma odpowiednią ilość energii dziennej. Dla dziecka zaś takie racjonalne żywienie jego przyszłej mamy wspomoże właściwy rozwój płodu oraz jego wzrost.
Najlepiej, jeśli dieta w ciąży zostanie ustawiona przez lekarza prowadzącego. Gdy jest to pierwsza ciąża kobiety, a ona sama czuje się jeszcze mało pewnie w roli przyszłej mamy, obowiązkiem lekarza jest wskazanie na te składniki pokarmowe, które kobieta powinna przede wszystkim umieścić w swoim jadłospisie. Powinien on też wskazać na te składniki pożywienia, które powinny zostać zupełnie wyeliminowane przez przyszłą mamę. Gdy jest to ciąża kolejna, kobieta sama wie, jakich składników oraz w jakiej ilości powinna dostarczać swojemu organizmowi a tym samym noszonemu w sobie nowemu życiu.
Białko – jest ono szalenie ważnym elementem, który wspomaga i przyspiesza właściwy rozwój płodu; w trakcie trwania ciąży wzrasta nieco zapotrzebowanie na białko i wynosi ono od 80 do 100 gram na dzień; mowa tutaj zarówno o białku pochodzenia roślinnego jak i o białku pochodzenia zwierzęcego, przy czym zaleca się by była tutaj przewaga białka pochodzenia zwierzęcego; jakie zatem pokarmy powinna spożywać kobieta w ciąży, jeśli chodzi o białko zwierzęce i roślinne? Powinny to być głównie: mięso, ryby, jajka, mleko oraz wszelkie przetwory i produkty mleczne. Dodatkowo kobieta powinna spożywać te potrawy białkowe roślinne, które posiadają w sobie sporą ilość potrzebnych zarówno przyszłej mamie jak i jego dziecku protein czyli rośliny strączkowe, zboża oraz słonecznik, ziemniaki czy też orzechy.
Tłuszcze – chociaż tłuszcze zarówno roślinne jak i zwierzęce to także ważny składnik pokarmowy, to w dieta w ciąży powinna być ograniczona pod tym kątem do minimum, dlaczego? ponieważ kobieta w ciąży nie powinna dopuszczać do nadmiernego odkładania się w jej organizmie tkanki tłuszczowej i by nie powodowała tym samym nadmiernego tycia; zaleca się więc tutaj spożywanie chudego mięsa oraz ryb a do tego chudy jogurt, ser biały czy też jak najbardziej chude mleko.
Węglowodany – węglowodany to także szalenie ważny składnik pokarmowy, ale jego zbytni nadmiar także prowadzi do szybkiego tycia ciężarnej; mamy tutaj głównie na myśli cukier, który odkładając się w organizmie kobiety także powoduje wzrost zbędnej tkanki tłuszczowej; ponadto dieta w ciąży bogata w cukier może też prowadzić do pojawienia się u kobiety niebezpiecznej dla niej próchnicy; zaleca się więc spożywanie chleba żytniego, oraz chleba typu graham lub chleb chrupki.
Witaminy – dieta w ciąży powinna być wyjątkowo bogata w różnego rodzaju witaminy, nie zaleca się jednak zbytniego korzystania z chemicznych odpowiedników witamin; dla kobiet w ciąży najzdrowsze witaminy to te zawarte w owocach i warzywach.
Minerały oraz pierwiastki śladowe – w czasie ciąży organizm kobiety wymaga zwiększonego zaopatrzenia w takie składniki jak: fosfor wapno i żelazo; dieta w ciąży powinna też ograniczyć w posiłkach sól; kobiety w ciąży powinny więc spożywać przede wszystkim takie potrawy jak: kalarepa, szczypiorek, pietruszka a także brokuły i szpinak.
Napoje – kobiety w ciąży powinny przede wszystkim unikać zbytniej ilości takich napojów jak kawa, herbata czy oczywiście alkohol (ten ostatni powinien być teoretycznie w ogóle wykluczony z jadłospisu ciężarnej); jeśli jednak kobieta nie może obyć się bez kawy wówczas powinna ona spożywać nie więcej niż dwie filiżanki kawy dziennie, ponadto powinna ona wypijać dziennie, co najmniej pół litra mleka a dodatkowo pić dużo soków owocowych oraz posiłkować się herbatkami z malwy, z pomarańczy lub też innymi ziołowymi herbatami.
Dieta w ciąży – jak nie przytyć?
Dieta w ciąży, jak więc widać nie musi być wcale taka przykra dla przyszłej mamy. Jednakże kobiety w ciąży powinny uważać przede wszystkim na ilość tego, co jedzą oraz na jakość spożywanych przez nie potraw. Dlaczego? ponieważ tylko w ten sposób mogą one skutecznie zapobiec tyciu w czasie ciąży. Jeśli nie są pewne jak powinna wyglądać dieta w ciąży warto by spytały o to swojego lekarza prowadzącego.
Was this helpful?
1 / 0