Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Ciekawostką jest, że kobieta jest płodna tylko przez 4% całego swojego życia. Pierwsza miesiączka pojawia się między 12-15 rokiem życia. Już wtedy zaczyna się płodność u kobiety, a kończy się około 50 roku życia. Dni płodne i niepłodne to bardzo ważne momenty w życiu kobiety i warto je kontrolować. Płodność to bardzo krótki okres w każdym cyklu miesiączkowym, wtedy komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika. Krwawienie to początek cyklu menstruacyjnego, natomiast koniec to ostatni dzień przed następnym krwawieniem.
Całość możemy podzielić na trzy etapy.
Pierwszy to faza niepłodności względnej. Słowo względna nie wzięło się tutaj przypadkiem. Jest to okres różny zależny od organizmu. Jeżeli kobieta ma krótki cykl miesięczny, komórka jajowa rozpoczyna swoją drogę dość wcześnie. W przypadku, gdy stosunek płciowy ma miejsce w czasie miesiączki wówczas jest duże prawdopodobieństwo, że kobieta zajdzie w ciążę.
Drugi etap to faza płodności. Konkretnie po wydostaniu się komórki jajowej z jajnika żyje on zaledwie 24 godziny. Jest to moment, w którym może dojść do zapłodnienia. W rzeczywistości ciężko byłoby partnerom zbadanie aż tak dokładnie tego czasu, dlatego plemniki żyją w śluzie macicy przeciętnie od 3 do 7 dni. Można stwierdzi, że około 5 dni przed wyjściem komórki jajowej oraz 3-4 dni po owulacji jest czasem płodnym kobiety.
Ostatni etap to faza niepłodności. To najdłuższa z możliwych i trwa około 14 dni. Mówiąc precyzyjnie jest to czas od chwili obumarcia komórki jajowej do następnego miesiączkowania. W ten sposób można łatwo ustalić, kiedy może nastąpić owulacja, czyli szczyt płodności. Jest to na 14 dni przed otrzymaniem miesiączki. Dla przykładu, jeżeli krwawienie zaczyna się 21 marca, to znaczy, że 7 marca powinna być owulacja. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że plemniki żyją około 5 dni trzeba zwrócić uwagę na 5 dni przed 7 marca oraz 3-4dni po tej dacie powinniśmy powstrzymać się od stosunku, jeżeli nie planujemy dziecka.
W życiu każdego człowieka występuje stres, zmęczenie organizmu, zmiana klimatu, choroba, różne lekarstwa lub brak snu. Te wszystkie czynniki mogą spowodować, że dni płodne i niepłodne zostaną przesunięte o kilka dni. Można także rozpoznać dni płodne po śluzie. Na początku jest on gęsty, później mętny i lepki, następnie rozciągliwy, przejrzysty i śliski. Gdy zaczyna zwiększać się jego ilość, czujemy mokrość, a śluz wygląda jak surowce jajko wówczas możemy mieć pewność, że są to dni płodne. Cały proces od pojawienia się śluzu i jego przemian to klarownej postaci trwa 6 dni.
Białkopodobny śluz jest bardzo istotną sprawą, ponieważ pomaga przeżyć plemnikom i zapłodnić komórkę jajową. Jeżeli śluzu nie byłoby w macicy, plemnik przeżyłby mniej więcej 3 godziny. Stwierdzić można, że gdy jest mokro i ślisko to jest to okres płodny, a gdy jest sucho okres niepłodny. Ważne jest także mierzenie temperatury swojego ciała. Mierząc ją regularnie, zaraz po przebudzeniu, gdy temperatura skacze o 2 kreski w górę, a czujemy się dobrze i wiemy, że z pewnością nie jest to choroba możemy stwierdzić, że zaczął się dzień płodny. Skok temperatury następuje zaraz po jajeczkowaniu. Jeżeli do tego wszystkiego dodamy obserwację swojego ciała i zauważymy dodatkowe objawy: twardsze piersi, wrażliwość brodawek, ból owulacyjny lub plamienie owulacyjne możemy bardziej dokładniej wytypować dzień, w którym będzie szczyt owulacji i jeżeli chcemy mieć dziecko to najlepiej w tym okresie odbyć stosunek.
Was this helpful?
0 / 0