Dom pasywny

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Kto z nas nie chciałby płacić mniejszych rachunków za ogrzewanie? Kto nie chciałby mieszkać bardziej ekologicznie i komfortowo? Niestety, często wydaje się nam to niemożliwe. Jednak od pewnego czasu jest rozwiązanie, po prostu jeszcze nie każdemu znane – dom pasywny.

Dom pasywny – definicja

Idea takiego domu polega na tym, by maksymalnie jak to możliwe zminimalizować zużycie energii w całym okresie eksploatacji budynku. By osiągnąć ten cel wykorzystuje się idealnie dobrane parametry izolacyjne przegród zewnętrznych oraz szereg innych rozwiązań. Dom pasywny nie jest fanaberią – doświadczenie pokazało, że zużycie energii naprawdę jest dużo mniejsze niż w budynkach wznoszonych według tradycyjnych metod i zasad, czasem nawet ośmiokrotnie!

Podstawową zaletą domu pasywnego jest to, że skupia się on na zmianach w dotychczasowych rozwiązaniach, a nie na tworzeniu zupełnie nowych rozwiązań. Skraca to czas wymyślania projektów, zatwierdzania nietypowych pomysłów. Ponadto ułatwia budowlańcom tworzenie takich domów, nie muszą specjalnie się doszkalać w każdej dziedzinie, wystarczy tylko skorygować posiadaną wiedzę.

Dom pasywny – ogrzewanie

W takich domach nie stosuje się tradycyjnego sposobu grzewczego. Zamiast tego wykorzystywana zostaje energia pochodząca z promieniowania słonecznego, ciepło pochodzące z wentylacji oraz to wytwarzane przez obiekty znajdujące się w pomieszczeniu oraz przez żyjących tam ludzi. Ponadto wszystkie przegrody zewnętrzne muszą posiadać niski współczynnik przenikania ciepła, a zewnętrzna powłoka budynku w ogóle nie przepuszcza powietrza! Co ciekawe – nie jest to pomysł w żaden sposób zastrzeżony ani opatentowany – każdy kto zajmuje się budową domów może stworzyć dom pasywny, jeśli tylko pozna dokładne zasady jego funkcjonowania.

Dom pasywny – cena Dom pasywny jest świetnym rozwiązaniem jeśli chcesz oszczędzać i jednocześnie żyć ekologicznie. Tworzy się go bowiem po to, by ograniczyć energię potrzebną do ogrzania wnętrz. Im mniej jej zużyjesz – tym mniej zapłacisz. Oraz, co równie ważne, im mniej jej zużyjesz – tym mniej zaszkodzisz środowisku. A jakieś wady? Możliwe, że cena. Ale oszczędności jakie zyskasz sprawiają, że cena przestaje odgrywać rolę.

Was this helpful?

0 / 0