Dysplazja stawu biodrowego

No cóż, choć trudno to sobie wyobrazić, dysplazja stawu biodrowego może dotyczyć już noworodka. Od samych narodzin dziecka, niezbędne są wszelkie kontrole i badania u specjalistów różnych dziedzin medycznych, również obowiązkowa jest wizyta i ortopedy, który zbada dokładnie biodra naszego malucha i wykluczy dysplazję stawu biodrowego. Dysplazja to określenie wszelkich nieprawidłowości anatomicznych będących w obrębie stawu biodrowego. Dysplazja może być wrodzona lub rozwinąć się w okresie noworodkowym. Dotyczy ona wszystkich elementów stawu biodrowego. Wada występuję najczęściej u dzieci z ciąży mnogiej. Dzieci, które urodziły się z ułożenia miednicowego, u ich rodziców lub rodzeństwa również wystąpiła taka wada.

Dysplazja stawu biodrowego – diagnostyka

Badanie w celu wykluczenia wady dysplazji stawu biodrowego, wykonuje się już w okresie noworodkowym. Na takie badanie należy się zgłosić w pierwszych miesiącach życia (najlepiej w drugim miesiącu życia dziecka). Badanie trwa bardzo krótko. Dziecko rozebrane z dolnych partii ciała umieszczane jest przez lekarza w specjalnie skonstruowanym przewijaku, który posiada dwie dodatkowe, podłużne poduszki, które umożliwią ułożenie dziecka na boku nie zagrażając jego zdrowiu. W takim ułożeniu lekarz wykonuje badanie USG, a także zaleca dalsze postępowanie oraz terminy kontroli. Badania należy wykonywać ( około 3 razy) do ukończenia 6 miesiąca życia dziecka, a więc na pierwsze badanie powinniśmy się stawić około 5 tygodnia życia dziecka. Warto dużo wcześniej zarejestrować się na badanie, gdyż często czas oczekiwania jest długi, co wpływa na niekorzyść dziecka. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości w obrębie stawu, lekarz zazwyczaj zaleca odpowiednie leczenie oraz zwiększa częstotliwość kontroli.

Dysplazja stawu biodrowego – przyczyny

Przyczyną może być wada dziedziczna lub zaniedbanie przez rodziców w pierwszych miesiącach życia (brak badań kontrolnych w odpowiednim okresie życia).

Dysplazja stawu biodrowego – objawy

  • Niestabilność biodra.
  • Przeskakiwanie w stawie biodrowym podczas odwiedzania i przywiedzenia nóżek przez niemowlę.
  • Gdy kończy się okres noworodkowy, pojawiają się trudności w odchylaniu nóżek na boki.
  • Widoczne zmiany na badaniu USH w pierwszych miesiącach życia dziecka.
  • Zmiany wyczuwalne dla matki dziecka np. bardziej sprawna jedna z nóżek lub przeskakiwanie w biodrze.
  • Każdą z obaw należy skonsultować z lekarzem specjalistą.

Dysplazja stawu biodrowego – leczenie

Leczenie dysplazji jest zależne przede wszystkim od wieku w którym nastąpiło rozpoznanie, a także od rodzaju patologii stawu biodrowego. Im wcześniej rozpoznamy wadę i podejmiemy odpowiednie leczenie tym lepiej, a zmiany w stawie będą mniejsze, zaś uzyskanie prawidłowego ustawienia znacznie się zwiększy. By wyleczyć dysplazję należy odpowiednio ustawiać elementy stawu biodrowego , co odbywa się przy znieczuleniu ogólnym pod kontrolą RTG. Następnie następuje unieruchomienie opatrunkiem gipsowym, noszonym przez około 6 do 12 tygodni. Jeśli leczenie nie przyniesie pożądanych efektów i wady są nadal wykrywalne, konieczne jest leczenie operacyjne. Zabieg operacyjny ma na celu odtworzenie prawidłowych anatomicznych warunków w stawie biodrowym. W zależności od stopnia zmian patologicznych w stawie, może być konieczne wykonanie kilku operacji na stawie biodrowym.

Was this helpful?

0 / 0