Energia jądrowa – definicja
Energia jądrowa, czym jest? To energia wydzielana podczas przemian jądrowych. Proces uwalniania się energii w momencie przemian, związany jest z różnicami w energii wiązania poszczególnych jąder atomowych, takich jak uran, pluton i tor, a także lekkich pierwiastków jak hel czy lit.
Energia jądrowa jest możliwa do uzyskania w sposób kontrolowany. Prace nad jej uzyskaniem rozpoczęły się zaraz po odkryciu jądra atomowego, jeszcze w 1938 roku.
Energia jądrowa – zalety
- Powoduje zdecydowanie mniejsze szkody w środowisku naturalnym od pozostałych nienaturalnych sposobów wytwarzania energii.
- Jest o wiele tańszym sposobem wytwarzania energii od pozostałych.
- Energia jądrowa, która zostaje rozsądnie wykorzystana, może dać wiele pozytywów.
Energia jądrowa – wady
- Wykorzystywanie energii jądrowej w sposób niekontrolowany np. do produkcji broni jądrowej.
- Zdecydowany brak miejsca na składowanie odpadów promieniotwórczych zdecydowanie szkodliwych dla zdrowia ludzkiego.
- Poprzez wytwarzanie uranu, naraża się naturalną powłokę środowiska na urazy.
- Największą wadą jest z pewnością powodowanie wybuchów przez energię jądrową, jako przykład podam wybuch elektrowni w Czarnobylu, który był okresem przyczyn mutacji genetycznych u narodzonych w tym okresie dzieci.
Energia jądrowa w Polsce i na świecie
Energia jądrowa w Polsce dopiero zostaje wprowadzana w życie, choć pomysł na jej powrót pojawił się już w 2005 roku. Stwierdzono iż należy po raz kolejny rozważyć możliwości budowy elektrowni atomowej w kraju oraz oddanie do użytku pierwszego bloku jądrowego już w 2021 roku. Obecny rząd planuje do roku 2020 uruchomienie pierwszej elektrowni jądrowej. Zarówno w Polsce jak i na całym świecie ludzie coraz częściej zaczynają wracać do energii jądrowej. Ceny pozostałych metod ogrzewania idą w górę, a ludzie przerażeni nie wiedzą w co lepiej zainwestować. Energia jądrowa wraca nie tylko w Polsce ale i jest stosowana coraz częściej na całym świecie.
Was this helpful?
1 / 0