Energia wiatrowa

energia-wiatrowa_m-4245922 Energia odnawialna to: energia spadku wody, słoneczna, biomasy, biogazu, fal, pływów morskich, geotermalna oraz energia wiatru. Ich zaletą jest to, że zasoby odnawiają się w krótkim czasie, a ich używanie nie wiąże się z długo trwającym deficytem. Są przeciwieństwem nieodnawialnych źródeł. Ich wykorzystanie następuje szybciej niż naturalne ich odtwarzanie.

Energia wiatrowa – definicja

Energia wiatrowa jest formą energii słonecznej. Około 2 procent energii, którą wypromieniowuje Słońce przemieniana jest w energię kinetyczną wiatru. Z tego 30 procent pochodzi z warstw powietrza przylegającego bezpośrednio do globu ziemskiego, a potencjał energetyczny wiatrów to około 40 TW. Obie energie (wiatru i Słońca) służą do wytwarzania energii elektrycznej odnawialnej.

Energia odnawialna – wiatraki

Nowoczesne elektrownie wiatrowe mają prądnicę pracującą na wolnych obrotach i są napędzane ruchem śmigła. Pozwala to na uniknięcie przekładów i wałów, dzięki czemu można uniknąć strat wynikających z tarcia. Pozwala to przedłużyć żywotność urządzenia. Niektóre elektrownie mają na obudowie zamontowany ster kierunku, który umożliwia ustawianie śmigła w kierunku wiatru. Nowoczesne siłownie posiadają też systemy elektroniczne i komputerowe, które sterują kątem ustawienia łopat wirnika, mierzą też siłę i kierunek wiatru. W razie zbyt silnego wiatru lub awarii zatrzymują pracę urządzenia. Możliwa jest również kontrola pracy innych urządzeń odpowiedzialnych za przetwarzanie prądu (ze stałego na zmienny).

Energia wiatrowa w Polsce

W Polsce najwięcej elektrowni znajduje się w północnej jej części. Panują tam bowiem najlepsze warunki do ich pracy. Planowane też jest budowanie takich elektrownie w regionie południowo-wschodnim. Całkowita moc wytwarzana przez obecnie pracujące elektrownie wynosi około 300 MW.

Elektrownie wiatrowe

Innym rodzajem elektrowni wiatrowych są elektrownie zlokalizowane na otwartym morzu. Posiadają one wiele zalet: – Siła wiatru jest większa niż na lądzie na tej samej wysokości. Pozwala to na budowanie niższych wież. – Morze ze względu na duży obszar jest doskonałą lokalizacją dla farm wiatrowych. – Wiatr jest bardziej stabilny, pozwala to na lepsze wykorzystanie energii i na mniejsze zużycie urządzeń. – W Polsce nie są one jeszcze budowane, choć są takie plany

Kolejnym rodzajem są małe wiatraki o małej mocy budowane przy domkach jednorodzinnych i gospodarstwach rolnych. Mają one małe rozmiary i są stosunkowo mało kosztowne.

Energia wiatrowa – wady i zalety

Zalety elektrowni wiatrowych

  • Zmniejszenie emisji szkodliwych substancji.
  • Zasoby energii wytwarzane przez elektrownie wiatrowe odnawiają się w krótkim czasie.

Wady elektrowni wiatrowych

  • Hałas powodowany przez pracę turbin.
  • Opuszczanie terenów elektrowni przez zwierzęta.
  • Wirujące łopaty wiatraków są zagrożeniem dla ptactwa.
  • Elementy techniczne zmieniają krajobraz.

Was this helpful?

0 / 0