Fobia społeczna

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Nerwica społeczna, zaburzenie lęku społecznego lub po prostu fobia społeczna. Według bardzo popularnej strony, którą zna każdy internauta, a także na podstawie innych źródeł, możemy określić, iż fobia społeczna jest to zaburzenie lękowe, należy do grupy zaburzeń typowo nerwicowych, a najczęstszym błędem jest mylenie jej z nieśmiałością człowieka, osoba z fobią społeczną odczuwa w różnym stopniu nasilony lęk przed wszystkimi bądź też niektórymi sytuacjami społecznymi. Według badań, fobia społeczna jest najczęściej diagnozowanym zaburzeniem psychicznym u ludzi, a niektórzy naukowcy wręcz uważają ją za cywilizacyjną chorobę dwudziestego pierwszego wieku.

Osoby cierpiące na fobię społeczną są bardzo ograniczone pod względem swojego życia, kontakty z ludźmi to chleb powszedni każdego z nas i nie trudno sobie wyobrazić jak duży wpływ miałaby fobia społeczna na nasze życie. Fobia społeczna to domena około dziewięciu procent całego społeczeństwa, a najbardziej narażoną grupą wiekową są osoby od siedemnastego do trzydziestego roku życia, w szczególności w okresie dojrzewania. Częściej występowanie fobii społecznej obserwuje się u kobiet niż u mężczyzn, w stosunku 3 do 2. Przyczyn występowania fobii społecznej może być naprawdę wiele, jak główne podaje się uwarunkowania genetyczne, psychologiczne, a także neurobiologiczne. Fobia społeczna prowadzi najczęściej do wyobcowania, znacznego odsunięcia od wszelkich relacji społecznych.

Objawy fobii społecznej Zaburzenia psychicznego jakim jest fobia społeczna w żadnym wypadku nie należy utożsamiać z zaburzeniem psychotycznym, ponieważ osoby cierpiące na tą dolegliwość nie odczuwają żadnych urojeń czy omam. Ważnym jest także to by nie mylić fobii społecznej z typowym okazywaniem nieśmiałości człowieka, w przypadku fobii społecznej człowiek totalnie unika sposobności do kontaktu z innymi ludźmi w różnych sytuacjach, wręcz odczuwa wielki lęk, a także cierpienie w momencie kiedy dochodzi do kontaktu z innymi ludźmi. Osoby cierpiące na fobię społeczną są mało towarzyskie, uważają się za mało atrakcyjne, mogą nadużywać alkoholu lub innych środków wpływających na psychoaktywny aspekt organizmu człowieka, korzystają z tych środków w celu zmniejszenia odczucia fobii społecznej. Niestety występują też takie przypadki, które powodują, że człowiek ogranicza się do totalnego minimum pod względem kontaktów z innymi, wychodzenie z domu tylko w przypadkach nieuniknionej konieczności. Typowym zjawiskiem dla osób cierpiących na fobię społeczną jest szukanie kontaktu z ludźmi poprzez Internet, ponieważ czują się wtedy bardziej bezpieczne.

Można wymienić kilka typowych dolegliwości osób cierpiących na fobię społeczną. Przede wszystkim osoby te jak ogień wody unikają wszelkich wystąpień publicznych, a także spożywania jakichkolwiek posiłków w miejscach publicznych. Osoby cierpiące na fobię społeczną nie odzywają się w towarzystwie innych, są bardzo ciche i najczęściej starają się być niezauważalni. Ciężkie dla nich są także jakiekolwiek rozmowy z innymi, a w szczególności z osobami, które uważają za swój autorytet. Niemoc podczas gdy ktoś obserwuje osobę cierpiącą na fobię to standardowy objaw, osoba taka nie może wtedy się skupić i jest bardzo zauważalne to, że ma problem z tym, że ktoś na nią patrzy. Cechą rozpoznawczą osób cierpiących na fobię jest również ewidentny tryb życia samotnika.

Fobia społeczna – objawy somatyczne

Do objawów somatycznych fobii społecznej można zaliczyć między innymi znaczne czerwienienie się na twarzy człowieka. Osoby takie mogą uskarżać się (o ile w ogóle komuś o tym powiedzą) na kołatanie serca oraz przyśpieszone bicie serca w momencie kontaktu z innymi, zauważalne jest także drżenie rąk oraz mięśni, najczęściej łydek. Do zauważalnych objawów somatycznych możemy dodać także nadmierną potliwość ciała (szczególnie na twarzy), występowanie duszności, nudności, a także zaburzenia w mowie (wyczuwalne drżenie w głosie, spowodowane przez strach). Osoba z fobią społeczną podczas kontaktu z innymi może odczuwać także zawroty głowy, szumienie w głowie oraz specyficzny objaw taki jak łzawienie oczu.

Jak lekarz może rozpoznać fobię społeczną i jak ją się leczy? Niestety w młodym wieku u osób, fobię społeczną można zdiagnozować błędnie jak zwyczajną nieśmiałość, co doprowadza, że w dalszej przyszłości nie będzie ona leczona, a to z kolei grozi tym, że człowiek może cierpieć na tą dolegliwość do końca życia.

Klasyfikacja DSM-IV jasno określa jak rozpoznać fobię społeczną, podejrzenia można skierować gdy:

• Osoba ma obawy odnośnie swoich słów i działań mogących spowodować upokorzenie. • Występowanie lęku oraz wyżej wymienionych objawów somatycznych podczas kontaktów z innymi ludźmi lub na samą myśl o tym. • Osoba odczuwa cierpienie powodowane unikaniem jakichkolwiek kontaktów społecznych.

• Osoba ma poważne problemy zawodowe jak i społeczne.

Fobia społeczna – rodzaje leczenia Wyróżnić można dwa typy leczenia fobii społecznej, najczęściej stosowaną jest psychoterapia poznawczo-behawioralna polegająca na uczeniu się nowych nawyków, przezwyciężania swoich lęków, natomiast drugi typ leczenia to typowe leczenie farmakologiczne.

W przypadku leczenia farmakologicznego stosuje się różnego rodzaju specyfiki zaliczane do antydepresantów, leczenie to jest bardzo skomplikowane i długotrwałe. Psychoterapia z kolei polega na stopniowej konfrontacji ze swoimi lękami, a także desyntezacji i technikach relaksacyjnych. Psychoterapia w głównej mierze ma na celu przygotowanie takiej osoby do samodzielnego radzenia sobie ze zdefiniowanymi lękami dotyczącymi fobii społecznej.

Was this helpful?

0 / 0