Gastroskopia to badanie górnego przewodu pokarmowego, wykonywane metodą diagnostyczno- terapeutyczną. Badanie tego rodzaju polega na obserwacji przełyku, żołądka i dwunastnicy. W czasie wykonywania gastroskopii, lekarz może równocześnie tamować krwawienie, usuwać polipy lub ciałka obce. Gastroskopię wykonuje wykwalifikowany lekarz wraz z asystująca mu pielęgniarką. Lekarz wykonujący badanie powinien mieć odpowiedni staż pracy i wystarczająca ilość wykonanych zabiegów terapeutycznych i diagnostycznych w swoim stażu pracy.
Gastroskopia – przygotowanie
- pacjent powinien być na czczo (minimum 6 godzin przed wykonaniem badania),
- nie wolno przyjmować żadnych leków przed planowanym badaniem gastroskopii,
- udzielenie szczegółowych informacji lekarzowi na temat wszystkich przyjmowanych leków i dolegliwości,
- podpisanie zgody na wykonanie zabiegu, przed ówczesnym zapoznaniem się z jego przebiegiem.
Gastroskopia – przebieg badania
Przed rozpoczęciem badania lekarz ma obowiązek poinformować pacjenta o rodzaju znieczulenia oraz przebiegu badania. Pacjent by przystąpić do badania musi przedstawić zgodę pisemną na badanie. Gastroskopia rozpoczyna się znieczuleniem gardła i wprowadzeniem przez jamę ustną giętkiego, i elastycznego gastroskopu o średnicy około 8-12 mm. Badanie należy do krótkich, trwa około 15 minut i jest bezbolesne. Powikłania przy tego rodzaju badaniu są bardzo rzadkie, więc możemy je zaliczyć do bezpiecznych badań. Gastroskopia może być badaniem powtarzanym wielokrotnie, gdyż pacjent nie jest poddawany działaniu żadnych czynników szkodliwych. Jednak pomiędzy badaniami musi być zachowana kilkudniowa przerwa, wyjątkiem są wymagane badania z zalecenia lekarza.
Cel badania
Dzięki gastroskopii możliwe jest wykrycie wszelkich chorób tj. choroby zapalne:
- choroby bakteryjne,
- choroby wirusowe,
- choroby grzybiczne
Poza tym badanie pozwala na wykrycie zmian, które nastąpiły w przypadku działania środków chemicznych np.:
- kwasów,
- żółci,
- wybranych leków,
- czynników fizycznych .
Badanie pozwala na wcześniejsze wykrycie zmian nowotworowych:
- złośliwych,
- łagodnych.
Gastroskopia poza wykrywaniem chorób pozwala również na ocenienie zaawansowania tych chorób oraz ich zachodzące zmiany w określonym okresie czasowym.
Gastroskopia – wskazania
Wskazań do wykonania gastroskopii może być wiele. Głównie zalecane są dla osób powyżej 40 roku życia, które cierpią na dolegliwości brzuszne. W przypadku młodszych pacjentów, wszelkie stany alarmujące o złym stanie zdrowia np. duża zmiana masy ciała (utrata kilogramów), problemy z połykaniem pokarmu lub napojów, niepokojące wymioty (krwiste), wysoka i nieustająca gorączka i wiele innych.
Gastroskopia jest koniecznym badaniem do wykonania w przypadku występowania:
- częstych i nieustępujących bólów brzucha,
- częstego i nietypowego odbijania się,
- częste wzdęcia,
- częste zgagi,
- wrzody żołądka,
- dwunastnicy,
- trudności w połykaniu pokarmów lub napoi,
- krwawienia z przewodu pokarmowego,
- uszkodzenia błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego,
- choroby nowotworowej,
- przesiew.
Ciekawostki dotyczące gastroskopii
- Podczas wykonywania gastroskopii, osobom bardzo wrażliwym i podatnym na wymioty zaleca się zastrzyk domięśniowy, który spowoduje uspokojenie się pacjenta i zatrzyma odruchy wymiotne.
- W trudnych przypadkach jest możliwa gastroskopia w znieczuleniu ogólnym.
- Znieczulenia ogólnego nie zaleca się na własne żądanie, gdyż niesie za sobą zbyt wiele skutków ubocznych, badanie zaś może być nieprzyjemne jedynie przez 4 minuty.
- Gastroskopią można leczyć blizny lub zwężenia po oparzeniach, głównie w przypadku dzieci np. w przypadku zapalenia przełyku.
- Gastroskopia umożliwia dotarcie do dwunastnicy.
- Gastroskopia jest badaniem możliwym do wykonania w ciąży.
Was this helpful?
3 / 0