Jak dbać o paznokcie?

Paznokcie wiele mówią o człowieku. Dłonie jest to nasz wizerunek, na który ludzie zwracają uwagę. Gdy się witamy podajemy rękę. Z pewnością bardziej o swoje paznokcie dbają kobiety poprzez pielęgnację. Mężczyzna, który pracuje na budowie lub ma inną pracę fizyczną z większą trudnością dba o swoje paznokcie. Jednak nie zawsze nasze dbanie jest odpowiednie. Na rynku jest sporo dostępnych metod malowania ich i upiększania. Nie zawsze piękno idzie w parze ze zdrowiem.

Zmywając stary lakier trzeba wiedzieć żeby używać najlepiej zmywacza bez acetonu. Następnie szorujemy paznokcie miękką szczoteczką – poprawia to ukrwienie skóry i sprawi, że płytka ładnie się zaróżowi. Domowym sposobem na pielęgnację jest również zanurzenie paznokci w wodzie z cytryną. Właściwości jej ładnie wybielą paznokcie. Obcinanie paznokci ma swoje zasady. Do obcinania używamy cążków lub nożyczek. Kształt końca paznokcia powinien być takiej samej szerokości jak nasada.

Do równania płytek najlepszy jest pilnik mineralny lub ze sztucznego tworzywa. Przy piłowaniu pamiętaj o zasadzie żeby robić to długimi pociągnięciami w jedną stronę, zapewni to nie rozdwajanie się paznokci. Lakier nakładaj od środka po bokach paznokcia. Zapewni to optymalne rozprowadzenie. Pierwsza warta powinna być jak najcieńsza, dopiero druga i trzecia może być odpowiednio grubsza. Kiedy zauważysz, że paznokcie wyschły, warto wetrzeć krem w dłonie i paznokcie. Skóra będzie gładka, a paznokcie ładne i twarde. Stylista radzi żeby kolor lakieru dobierać do odcieni swojej skóry wówczas zapewni to nam estetykę. Ciepłe kolory lakierów dobieraj do ciepłego odcienia skóry, zimne do zimnego. Różowe dłonie o chłodnej tonacji, z czerwono-pomarańczowymi paznokciami, zrobią wrażenie sinych. Jeśli masz rude włosy, twoje złociste dłonie ozdobione fioletowym kolorem nabiorą brudnego odcienia.

Częstym kłopotem z paznokciami jest ich łamliwość. Przyczyną jest przede wszystkim niedobór witamin. Niedobór witamin A, B, C, E oraz wszelkiego rodzaju proteiny i mało cynku w diecie może powodować choroby związane z kruchością paznokci. Pielęgnacja i profilaktyka jest tutaj najważniejsza żeby zapobiegać taki skutkom. Dobry sposób na wzmocnienie paznokci jest obcięcie ich na krótko i przez jakiś czas nie malowanie ich oraz moczenie w podgrzanym oleju rycynowym z sokiem z cytryny. Pomocne bywa również dbanie o paznokcie domowymi sposobami – zanurzanie paznokci w gęstym kleiku z siemienia lnianego, bądź w naparze z dwóch łyżek nasion kopru oraz zielonego koperku. Są specjalne odżywki do paznokci, które zawierają wapń, magnez i witaminy. Mają postać żelu, który wmasowuje się w paznokcie.

Nie należy paznokci zbyt mocno piłować. Mogą się wówczas zbyt mocno zdzierać, a tym samym osłabiać. Jest jeszcze kilka produktów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie odpowiedniego produktu są to: ekstrakty ze skrzypu polnego, olej z nasion wiesiołka, związki krzemu. Oczywiście warto także zadbać o odpowiednie odżywianie naszego organizmu. W diecie muszą znaleźć się owoce, warzywa oraz produkty bogate w wapń oraz magnez. Trzeba pamiętać, gdy sprzątamy i narażamy swoje dłonie i paznokcie na działanie detergentów żeby zawsze zaopatrzyć się w rękawiczki.

Was this helpful?

0 / 0