Pieniądze – ich posiadanie i brak – towarzyszą człowiekowi już od najmłodszych lat. Drogie utrzymanie, czyli koszty życia pochłaniają zazwyczaj większą część przychodów, okrawając do minimum przyjemności i tak zwane niepotrzebne wydatki – wypicie kawy na mieście zamiast w domu, nabycie kolejnej pary butów, czy kupienie entej zabawki dla dziecka, to luksus, na który niewiele osób może sobie pozwolić. Wylicza się nie tylko wydatki na przyjemności ale także te, które związane są z jedzeniem, rachunkami czy niezbędną odzieżą. Chodzenie po sklepie z ołówkiem w ręku nie jest jednak powodem do wstydu. Umiejętne gospodarowanie finansami prowadzi do możliwości zgromadzenia oszczędności, w tym także do dużo lepszego standardu życia. Wbrew pozorom osoby zamożne nie szastają pieniędzmi – jest wręcz odwrotnie. Wydają je z szczególną uwagą, bo o tym jak oszczędzać pieniądze i sprawić by się mnożyły wiedzą najlepiej.
Ciężka praca nie zawsze znajduje swoje odzwierciedlenie w uzyskiwanych przychodach. Niekiedy pracując po osiem i więcej godzin dziennie, zarabia się 1400 – 1600 zł, a nawet mniej. Wpływ ma na to wiele czynników, w tym także wykształcenie, wiek, doświadczenie, jak i umiejętności pracownika, choć nie zawsze istnieje prosta korelacja między tymi wielkościami. Ci, którzy wyróżniają się pośród innych jakością, efektywnością i sposobem pracy mogą liczyć na podwyżkę, lub awans. Znikając w tłumie raczej trzeba się pogodzić z obecnym stanem rzeczy i zastanowić się jak oszczędzać pieniądze dysponując taką a nie inną ich ilością. Pierwsza rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę, to oczywiście zapisywanie przychodów i rozchodów. Znana przedsiębiorcom księga zwana KPiR, czyli księga przychodów i rozchodów, świetnie sprawdzi się także użytkowana i prowadzona na potrzeby domowych finansów, szczególnie jeśli na cały budżet składa się kilku członków rodziny, którzy nie tylko przynoszą do domu pieniądze ale także nimi dysponują, część z nich wydając na własne potrzeby. Zbieranie paragonów ze sklepów to także dobrze znana i lubiana przez finansistów metoda zatrzymywania pieniędzy. Kwota przedstawiona na rachunku fiskalnym bardziej urzeczywistnia poniesiony koszt pomagając jednocześnie zrezygnować z niektórych zbędnych wydatków, jakie tworzy się na co dzień. Istnieją również takie programy jak kalkulator oszczędzania pieniędzy, który podpowie nam, jak oszczędzać pieniądze, czy to w banku, czy w domu.
Oszczędzanie pieniędzy ma różne cele, dlatego przed przystąpieniem do gromadzenia środków w dany sposób należy określić na co będą one przeznaczone. Oczywistym jest, że inaczej oszczędza się pieniądze w funduszu emerytalnym, inaczej na lokacie, rachunku oszczędnościowym, a jeszcze bardziej odmiennie w przypadku umieszczania odłożonych kwot w jakimś miejscu w domu. Najważniejsze jest jedno – pieniądze muszą pracować i dotyczy to oszczędzania każdym sposobem. Dzięki darmowym konsultacjom, dostępnym w wielu punktach, a także za pośrednictwem telefonu lub Internetu można dowiedzieć się jak oszczędzać pieniądze podczas rozmowy ze specjalistą w tej dziedzinie. Dobierze on odpowiedni produkt bankowy lub ubezpieczeniowy do możliwości i oczekiwań klienta. Najważniejszym jednak jest, że żadna konsultacja nie jest zobowiązująca i nie prowadzi do przymusowego podpisania jakiejkolwiek umowy.
Was this helpful?
0 / 0